Jump to content

Επιλογή εξωτερικού φίλτρου


Thanos kolonis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα αγοράσω άμεσα ένα ενυδρείο 80χ30χ30= 72 λίτρα και θέλω να επιλέξω από τώρα το εξωτερικό μου φίλτρο. Θέλω να το κάνω φυτεμένο με τετρα και κανα αγγελοψαρο και δεν ξέρω τι άλλο θα προκύψει. Θα ήθελα την βοήθεια σας όσο γνωρίζεται να με βοηθήσετε.

 

Ευχαριστώ πολύ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου σχετικά καινούργιος είμαι και εγώ στο χόμπι  θα σου πρότεινα αυτό το φίλτρο για τα λίτρα σου  

όσο για τα αγγελοψαρα καλά θα ήταν να μην βάλεις γιατί είναι λίγα τα λίτρα σου. Θα σου πούνε οι πιο έμπειροι  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρα υπάρχουν πολλά στην αγορά και εταιρίες όπως Eheim, Fluval και Oase είναι δοκιμασμένες από χιλιάδες χομπίστες. Θα σου πρότεινα να βρεις ένα με ονομαστική ισχύ γύρω στα 700lt/ώρα (και περισσότερα αν μπορείς αφού τα υλικά μέσα μειώνουν την ροή κατά ένα ποσοστό) κι όποιο σε καλύψει επέλεξε.

Μια μικρή παρατήρηση, τα αγγελόψαρα χρειάζονται ψηλά ενυδρεία, άνω των 50cm για να ζήσουν οσο καλύτερα γίνεται. Στα πιο χαμηλά υποφέρουν. Κι εννοώ 50cm καθαρού νερού σε ύψος κι όχι μόνο του τζαμιού αφού το υπόστρωμα αλλά και ο κενός χώρος από πάνω "τρώνε" κάποια cm.. [emoji6]

Με το καλό!



  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου σχετικά καινούργιος είμαι και εγώ στο χόμπι  θα σου πρότεινα αυτό το φίλτρο για τα λίτρα σου  
όσο για τα αγγελοψαρα καλά θα ήταν να μην βάλεις γιατί είναι λίγα τα λίτρα σου. Θα σου πούνε οι πιο έμπειροι  

Σε ευχαριστώ πολύ γαι την ενημέρωση θα το κοιτάξω
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρα υπάρχουν πολλά στην αγορά και εταιρίες όπως Eheim, Fluval και Oase είναι δοκιμασμένες από χιλιάδες χομπίστες. Θα σου πρότεινα να βρεις ένα με ονομαστική ισχύ γύρω στα 700lt/ώρα (και περισσότερα αν μπορείς αφού τα υλικά μέσα μειώνουν την ροή κατά ένα ποσοστό) κι όποιο σε καλύψει επέλεξε.

Μια μικρή παρατήρηση, τα αγγελόψαρα χρειάζονται ψηλά ενυδρεία, άνω των 50cm για να ζήσουν οσο καλύτερα γίνεται. Στα πιο χαμηλά υποφέρουν. Κι εννοώ 50cm καθαρού νερού σε ύψος κι όχι μόνο του τζαμιού αφού το υπόστρωμα αλλά και ο κενός χώρος από πάνω "τρώνε" κάποια cm.. [emoji6]

Με το καλό!





Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο ;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα Fluval 207 θα σε καλύψει με το παραπάνω..[emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οικονομική λύση astro 2208

Πιο ακριβή λύση eheim eco pro 200

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Πιο ακριβή λύση eheim eco pro 200

Για ενυδρειο 80 εκ μηκος σιγουρα θα επαιρνα το ecco pro 300.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...