Jump to content

Φιλτρανση


Maximos.bas

Recommended Posts

Λοιπόν! Εδώ και έναν χρόνο έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα και ίσως λίγο παραπάνω. Έχω μέσα ένα μικρό black moor. Τον τελευταίο καιρό (δύο-τρεις μερες) έχει αρχίσει και κάθετες συνέχεια στον πάτο του ενυδρείου. Αλλαγή νερού έκανα χθες 50% μόλις συνειδητοποίησα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Τι πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω. Πρέπει μήπως να αλλάξω το φίλτρο μου ή κάτι τέτοιο. Συνεχίζω με τις αλλαγές νερού καθημερινά ???

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παραπάνω πληροφορίες είναι απαραίτητες. Κατ αρχήν τι φίλτρο έχεις και τι υλικά συμπεριλαμβάνονται μέσα του; Μετρήσεις νερού έχουν γίνει; Αντιχλώριο βάζεις στο νερό;
Τον ταΐζεις από την επιφάνεια του νερού;
Βρασμένο αρακά τρώει ποτέ που είναι απαραίτητος για την καλή του υγεία;
Κάποια φωτο του ενυδρείου για να πάρουμε μια εικόνα της κατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με το γεγονός ότι θα κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού στο πόστο αυτό. Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία του ενυδρείου σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Μερικές παραπάνω πληροφορίες είναι απαραίτητες. Κατ αρχήν τι φίλτρο έχεις και τι υλικά συμπεριλαμβάνονται μέσα του; Μετρήσεις νερού έχουν γίνει; Αντιχλώριο βάζεις στο νερό;
Τον ταΐζεις από την επιφάνεια του νερού;
Βρασμένο αρακά τρώει ποτέ που είναι απαραίτητος για την καλή του υγεία;
Κάποια φωτο του ενυδρείου για να πάρουμε μια εικόνα της κατάστασης;
 

Βασικά το ψαράκι πέθανε δυστυχώς. Το τάιζα καθημερινά δύο φορές την ημέρα ένα μπιζέλι αρακά και μετά 3 pellets για orandas. Ο αρακάς είχε γίνει Βασίλη του τροφή από τότε π είχε εμφάνιση swimm blader και είχε σαν να λέμε ένα μόνιμο θέμα μέχρι να αρχίσει αυτό. Τελικά άντεξε τρεις μέρες χωρίς swim bladder και πέθανε. Δυστυχώς το σύστημα δεν με αφήνει να ανεβάσω φοτγραφιες. Θα προσπαθήσω αργότερα. Το φίλτρο π έχω είναι ένα φίλτρο της resun. Είναι αυτό π το λένε mini filter και ουσιαστικά είναι το μικρότερο φίλτρο της resun.  Από όταν το αγόρασα είχε σφουγγάρι μαύρο άνθρακα νμζ. Χρεισιμοποιω αυτό από τότε. Μέχρι τώρα δεν είχε κανένα θέμα καθώς έκανα αλλαγές κάθε μία  φορές την εβδομάδα 50% και μια φορά τον μήνα έκανα 70% και δεν είχε κανένα θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...