Jump to content

Ehiem 250 (2213) vs fluval 207.


Recommended Posts

Κοίτα το 207 έχει τη ροή του 2215. Οπότε θα σου έλεγα το δεύτερο λόγω ροής και χωριτηκοτητας. Εάν το συνεκρινες με το 2215 θα σου έλεγα το 2215 χωρίς συζήτηση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Fluval γιατί είναι λίγο πιο εύκολο στο καθάρισμα, έχει δυνατότερη ροή, είναι πιο "σύγχρονο", πιο αθόρυβο, δεν γνωρίζω πόσο εύκολο ειναι να βρεις ανταλλακτικά μετά από χρόνια όμως (δεν είχα ποτέ εμπειρία με φίλτρο της Fluval).

Το Eheim γιατί έχω βγάλει πολλά χρόνια με δαύτα εντελώς απροβλημάτιστα, με τα περισσότερα ανταλλακτικά τους να βρίσκονται ακόμα σχεδόν παντού. Είναι όμως πιο παλιάς "φιλοσοφίας", που χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό, τα κάνει απλώς λίγο πιο περίπλοκα στο καθάρισμα και στο ξεκίνημα της ροής μετά από αυτό.
Είναι και λίγο πιο θορυβώδη χωρίς να σημαίνει ότι ενοχλούν στο σαλόνι, στο υπνοδωμάτιο δεν θα τα άντεχα όμως.

Ας σου πει περισσότερα κάποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με τη Fluval και αποφασίζεις. Και τα δύο πάντως αξίζουν. Και χάρισμα;; Και κορώνα γράμματα να το παίξεις κερδισμένος θα είσαι [emoji1]

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Το Fluval γιατί είναι λίγο πιο εύκολο στο καθάρισμα, έχει δυνατότερη ροή, είναι πιο "σύγχρονο", πιο αθόρυβο, δεν γνωρίζω πόσο εύκολο ειναι να βρεις ανταλλακτικά μετά από χρόνια όμως (δεν είχα ποτέ εμπειρία με φίλτρο της Fluval).

Το Eheim γιατί έχω βγάλει πολλά χρόνια με δαύτα εντελώς απροβλημάτιστα, με τα περισσότερα ανταλλακτικά τους να βρίσκονται ακόμα σχεδόν παντού. Είναι όμως πιο παλιάς "φιλοσοφίας", που χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό, τα κάνει απλώς λίγο πιο περίπλοκα στο καθάρισμα και στο ξεκίνημα της ροής μετά από αυτό.
Είναι και λίγο πιο θορυβώδη χωρίς να σημαίνει ότι ενοχλούν στο σαλόνι, στο υπνοδωμάτιο δεν θα τα άντεχα όμως.

Ας σου πει περισσότερα κάποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με τη Fluval και αποφασίζεις. Και τα δύο πάντως αξίζουν. Και χάρισμα;; Και κορώνα γράμματα να το παίξεις κερδισμένος θα είσαι emoji1.png

Έθεσα εκ του πονηρού τo ερώτημα... γιατί έχω στη κατοχή μου το 2213 περίπου 3 χρόνια και έχω παραγγείλει το fluval 207 για αναβάθμιση... Απλώς ήθελα την επιβεβαίωση... Καλύτερη φίλτρανση, περισσότερη ροή και πολύ πιο άνετη συντήρηση..  ?.. Από θέμα θορύβου πάντως το ehiem σε διαβεβαιώ είναι εντελώς αθόρυβο... Λειτουργεί στο δωμάτιο που κοιμάμαι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Κοίτα το 207 έχει τη ροή του 2215. Οπότε θα σου έλεγα το δεύτερο λόγω ροής και χωριτηκοτητας. Εάν το συνεκρινες με το 2215 θα σου έλεγα το 2215 χωρίς συζήτηση

Ένας σημαντικός λόγος που θέλω να αναβαθμίσω με το fluval είναι ότι το ehiem μετά την πρώτη βδομάδα με πλήρη συντήρηση φίλτρου λάστιχα βάνες κτλ η ροή του νερού πέφτει εκνευριστικά πολύ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Το Fluval γιατί είναι λίγο πιο εύκολο στο καθάρισμα, έχει δυνατότερη ροή, είναι πιο "σύγχρονο", πιο αθόρυβο, δεν γνωρίζω πόσο εύκολο ειναι να βρεις ανταλλακτικά μετά από χρόνια όμως (δεν είχα ποτέ εμπειρία με φίλτρο της Fluval).

Το Eheim γιατί έχω βγάλει πολλά χρόνια με δαύτα εντελώς απροβλημάτιστα, με τα περισσότερα ανταλλακτικά τους να βρίσκονται ακόμα σχεδόν παντού. Είναι όμως πιο παλιάς "φιλοσοφίας", που χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό, τα κάνει απλώς λίγο πιο περίπλοκα στο καθάρισμα και στο ξεκίνημα της ροής μετά από αυτό.
Είναι και λίγο πιο θορυβώδη χωρίς να σημαίνει ότι ενοχλούν στο σαλόνι, στο υπνοδωμάτιο δεν θα τα άντεχα όμως.

Ας σου πει περισσότερα κάποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με τη Fluval και αποφασίζεις. Και τα δύο πάντως αξίζουν. Και χάρισμα;; Και κορώνα γράμματα να το παίξεις κερδισμένος θα είσαι emoji1.png

Καλά ρε δε ντρέπεσαι? Τα eheim που έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές ενυδριοφιλων? ,? Πάντως έγω τα λειτουργώ τα classic εδώ και έξι χρόνια απροβληματιστα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σκυλιά είναι... Αν τα σύγκρινες με κινητό άνετα θα το έλεγες Nokia 3210 ?.. Αλλά τέλος πάντων τα χρόνια περνάνε όπως και η τεχνολογία εξελίσσεται. ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρε συντρόφοι τι λέτε; [emoji38]

Δεν το έβγαλα άχρηστο το Εχεϊμάκι μην τρελαθούμε τώρα, σκύλος μαύρος είναι και μάλιστα έχω περάσει τη 10ετία στο χόμπι με δαύτα. Το ένα μάλιστα από αυτά το έχω όλα αυτά τα χρόνια!

Αλλά.

Πριν 3-4 μήνες αντικατέστησα και τα δύο που έτρεχαν στο Rio125 μου με ένα Eheim Pro 4+ 350. Τότε κατάλαβα τι πάει να πει ευκολία στο καθάρισμα, στο "ξεκίνημα" μετά τον καθαρισμό, πως ένα φίλτρο παραμένει σταθερό στην ροή του αλλά και πόσο αθόρυβο μπορεί να είναι ένα εξωτερικό φίλτρο όταν τρέχει.
Πράγματα δηλαδή που μάλλον παρέχει και το Fluval σωστά;

Το μαύρο σκυλί 2213 συντρόφευσε γενιές και γενιές στο χόμπι και το κάνει ακόμα, αξιοπρεπέστατα μάλιστα. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός με μεγαλύτερα πλεονεκτήματα στα σημεία..[emoji6]

Όσον αφορά τον θόρυβο είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, εμένα 2 Eheim 2213 να τρέχουν παράλληλα για χρόνια στο σαλόνι δεν με ενόχλησαν ποτέ. Στο δωμάτιο δεν θα τα άντεχα όμως. Στην απόλυτη ησυχία έβγαζαν ήχο, έντονο όταν μιλάμε για δύο φίλτρα που έτρεχαν ταυτόχρονα, ακόμα κι αν αυτά κρύβονταν μέσα στο έπιπλο του ενυδρείου. Στο Pro αν δεν δεις τη ροή στην έξοδο νομίζεις ότι δεν δουλεύει κιόλας. Αφού να φανταστείτε του έβαλα inline diffuser για το Co2 στον σωλήνα εξόδου κι ακούω τις φυσαλίδες που δημιουργούνται μέσα στο κεραμικό του diffuser όταν αυτό δουλεύει.

Τα κάλυψα όλα
makis206 [emoji28]


YΓ: δηλαδή δεν σου χαρίζεται το Fluval σωστά;[emoji16]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω το Eheim 2217 για να το ακούσω πάω το αυτί μου στους 20 πόντους, εκτός αν κουφάθηκα και δεν το ξέρω ????

Και τα δύο είναι καλά ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Ωρε συντρόφοι τι λέτε; emoji38.png

Δεν το έβγαλα άχρηστο το Εχεϊμάκι μην τρελαθούμε τώρα, σκύλος μαύρος είναι και μάλιστα έχω περάσει τη 10ετία στο χόμπι με δαύτα. Το ένα μάλιστα από αυτά το έχω όλα αυτά τα χρόνια!

Αλλά.

Πριν 3-4 μήνες αντικατέστησα και τα δύο που έτρεχαν στο Rio125 μου με ένα Eheim Pro 4+ 350. Τότε κατάλαβα τι πάει να πει ευκολία στο καθάρισμα, στο "ξεκίνημα" μετά τον καθαρισμό, πως ένα φίλτρο παραμένει σταθερό στην ροή του αλλά και πόσο αθόρυβο μπορεί να είναι ένα εξωτερικό φίλτρο όταν τρέχει.
Πράγματα δηλαδή που μάλλον παρέχει και το Fluval σωστά;

Το μαύρο σκυλί 2213 συντρόφευσε γενιές και γενιές στο χόμπι και το κάνει ακόμα, αξιοπρεπέστατα μάλιστα. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός με μεγαλύτερα πλεονεκτήματα στα σημεία..emoji6.png

Όσον αφορά τον θόρυβο είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, εμένα 2 Eheim 2213 να τρέχουν παράλληλα για χρόνια στο σαλόνι δεν με ενόχλησαν ποτέ. Στο δωμάτιο δεν θα τα άντεχα όμως. Στην απόλυτη ησυχία έβγαζαν ήχο, έντονο όταν μιλάμε για δύο φίλτρα που έτρεχαν ταυτόχρονα, ακόμα κι αν αυτά κρύβονταν μέσα στο έπιπλο του ενυδρείου. Στο Pro αν δεν δεις τη ροή στην έξοδο νομίζεις ότι δεν δουλεύει κιόλας. Αφού να φανταστείτε του έβαλα inline diffuser για το Co2 στον σωλήνα εξόδου κι ακούω τις φυσαλίδες που δημιουργούνται μέσα στο κεραμικό του diffuser όταν αυτό δουλεύει.

Τα κάλυψα όλα
makis206 emoji28.png


YΓ: δηλαδή δεν σου χαρίζεται το Fluval σωστά;emoji16.png
 

Εγώ πάντως που ξυπνάω και με κλανιά μύγας.... το ehiem δεν με ενόχλησε ποτέ... Είπαμε είναι παλιάς τεχνολογίας και πλέον ψάχνουμε και την ευκολία... ?..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πέρνα το fluval , το έχω δει από κοντά έχει πολύ καλής ποιότητας σφουγγάρια....εννοείται και  ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω fluval 207 και είμαι ευχαριστημένος πολύ σε όλους τους τομείς 

Link to comment
Share on other sites

Τι σου είναι η σωστή φίλτρανση και ροή στο ενυδρείο ε? Μετά από 4 μέρες το καινούριο φίλτρο στο 60άρι... και η thread algae την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια... Τα φυτά μου αρχίζουν κι όλας να παίρνουν τα πάνω τους, χρώματα πιο έντονα... Βέβαια 2 βδομάδες πριν, ανέβασα και τα νιτρικά επειδή ήταν μηδέν και πλέον έχουν φαγητό να φάνε.. Όλα καλά.. Θα ανεβάζω μια νέα τον άλλο μήνα για τη διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...