Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλα τα μέλη! Πριν 3 μέρες μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 110λιτρων που περιείχε κάτι απλά διακοσμητικά , 3 fire tetras (1 θηλυκό και 2 αρσενικά) και 1 γατόψαρο. Φυσικά φίλτρο και heater. Έχω αρχίσει ήδη τη διαδικασία να το φτιάξω αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι το θηλυκό έχει φουσκωμένο κοιλιά και λογικά κοντά στο να γεννήσει. Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε πανικό και δεν ξέρω τι να κάνω. Διαβάζω πολλά άρθρα αλλά χρειάζομαι απλές οδηγίες στο τι να κάνω. Έχω ένα δεύτερο μικρό ενυδρειο αδειο που θα μπορούσα να βάλω το ζευγάρι μέσα.  Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις τιποτα. Θα τα βγαλουν μονα τους τα ψαρια.

Διάβασε πρωτα εδω- και μετα κανε ερωτησεις.

Αν θελεις, μπες σημερα στο on line στις 21-00 και να κάνεις οσες ερωτησεις θελεις :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Όπως είχα ήδη αναφέρει, είχα 3 platy (λάθος μου είχαν πει ότι ήταν τετρα). Λέω ήταν γιατί έχω ήδη χάσει τα 2 αρσενικά. Το πρώτο αρσενικό το έχασα πολύ νωρίς, οπότε δεν μπόρεσα να καταλάβω αν φταίει κάτι. Σήμερα όμως το πρωί έχασα το δεύτερο. Μέχρι χθες το βράδυ ήταν πάρα πολύ καλά. Στο ενυδρείο έχω βάλει ζωντανά φυτά και υπόστρωμα. Έχω φίλτρο και heater. Μετρήσεις κάνω συνέχεια. Θα σας βάλω φωτό. Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να δω που είναι το λάθος; Όπως είχα πει, το ενυδρείο μου το έδωσαν ήδη με τα ψάρια, οπότε αν έχω κάνει κάπου λάθος, μαθαίνοντας, πρέπει επειγόντως να το καταλάβω. Το θηλυκό μου φάνηκε πως το ένα μάτι της είναι θολό. Πείτε μου σας παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ!

IMG_20210520_061442.jpg

IMG_20210520_061212.jpg

IMG_20210520_062142.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Andryuk έγραψε:

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Όπως είχα ήδη αναφέρει, είχα 3 platy (λάθος μου είχαν πει ότι ήταν τετρα). Λέω ήταν γιατί έχω ήδη χάσει τα 2 αρσενικά. Το πρώτο αρσενικό το έχασα πολύ νωρίς, οπότε δεν μπόρεσα να καταλάβω αν φταίει κάτι. Σήμερα όμως το πρωί έχασα το δεύτερο. Μέχρι χθες το βράδυ ήταν πάρα πολύ καλά. Στο ενυδρείο έχω βάλει ζωντανά φυτά και υπόστρωμα. Έχω φίλτρο και heater. Μετρήσεις κάνω συνέχεια. Θα σας βάλω φωτό. Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να δω που είναι το λάθος; Όπως είχα πει, το ενυδρείο μου το έδωσαν ήδη με τα ψάρια, οπότε αν έχω κάνει κάπου λάθος, μαθαίνοντας, πρέπει επειγόντως να το καταλάβω. Το θηλυκό μου φάνηκε πως το ένα μάτι της είναι θολό. Πείτε μου σας παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ!

IMG_20210520_061442.jpg

IMG_20210520_061212.jpg

IMG_20210520_062142.jpg

Το θηλυκό το μετέφερα σε άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Andryuk έγραψε:

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια! Όπως είχα ήδη αναφέρει, είχα 3 platy (λάθος μου είχαν πει ότι ήταν τετρα). Λέω ήταν γιατί έχω ήδη χάσει τα 2 αρσενικά. Το πρώτο αρσενικό το έχασα πολύ νωρίς, οπότε δεν μπόρεσα να καταλάβω αν φταίει κάτι. Σήμερα όμως το πρωί έχασα το δεύτερο. Μέχρι χθες το βράδυ ήταν πάρα πολύ καλά. Στο ενυδρείο έχω βάλει ζωντανά φυτά και υπόστρωμα. Έχω φίλτρο και heater. Μετρήσεις κάνω συνέχεια. Θα σας βάλω φωτό. Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να δω που είναι το λάθος; Όπως είχα πει, το ενυδρείο μου το έδωσαν ήδη με τα ψάρια, οπότε αν έχω κάνει κάπου λάθος, μαθαίνοντας, πρέπει επειγόντως να το καταλάβω. Το θηλυκό μου φάνηκε πως το ένα μάτι της είναι θολό. Πείτε μου σας παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ!

IMG_20210520_061442.jpg

IMG_20210520_061212.jpg

IMG_20210520_062142.jpg

IMG_20210520_063809.thumb.jpg.b39f9faa645d49c8f26931e709bf36d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Andryuk έγραψε:

IMG_20210520_063809.thumb.jpg.b39f9faa645d49c8f26931e709bf36d3.jpg

Οι μετρήσεις σήμερα το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Πεταξε τα χαρτακια και παρε τουλαχιστον ενα τεστ αμμωνιας! Επειγον!

Το υποστρωμα βγαζει στο νερο τόση αμμωνια, που θα ψοφησει ο τι ζωντανο εχεις μεσα!

Για στρωσιμο ενυδρειου γιατι δεν διάβασες;

Τι κάνεις τωρα άμεσα...

1- Αλλαζεις 50% απο το νερο στο ενυδρειο άμεσα (με αντιχλωριο και να ειναι ίδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου)

2- πας αγοραζεις ενα τεστ αμμωνιας - ΝΗ3/4

3- αγοραζεις βακτηρια για ενυδρειο ή ψαχνεις για μπόλι (ειναι βιολογικο υλικο για φιλτρο με βακτηρια - μονο απο χομπιστα)

το βραδυ ξανακάνεις αλλαγη νερου 30-40% και ετσι συνεχιζεις για τουλαχιστον μια εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

τα χαρτακια-τεστ βαλε στο ραφι..... πανω-κατω κατι θα δειξουν....

δεν μετρανε το βασικο! την αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

και μην παιρνεις κανενα ψαρι μεχρι να στρωσει το ενυδρειο..... και αυτα, που εχεις, μαλλον θα τα χασεις. :(

εχεις λινκ στο ποστ #2

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω, έχω ήδη βάλει βακτήρια μέσα. Θα πάρω αμέσως το τεστ για αμμωνία.... χίλια ευχαριστώ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες , το υποστρωμα πότε εβαλες;

πόσες φορες εχεις κάνει αλλαγες νερου;

τα βακτηρια ΄ποσες φορες και πόσο συχνα εριχνες;

στο φιλτρο εβαλες βιολογικο υλικο (siporax πχ);

Βαλε νερο στο ενυδρειο μεχρι πάνω (να μην φτανει ισα ισα 4-5 εκ μεχρι πανω). φαινεται οτι ειναι καπου στη μέση του ενυδρειου.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα το έχω μια εβδομάδα μέσα, αλλά πρέπει να πω ότι το ξέπλυνα κατά λάθος παραπάνω φορές από το κανονικό. Δεν έχω κάνει αλλαγές στο νερό δυστυχως. Βακτήρια βαζω 1 φορά την εβδομάδα. Το νερό είναι στα 2/3 του ενυδρείου. Στο φίλτρο έχω βάλει το υλικό που θα δεις στις φωτό. Απλά κοίτα τη σειρά των γεγονότων...ενυδρείο χωρίς υπόστρωμα, πεθαίνει το αρσενικό. Το ζευγάρι έχει ήδη μεταφερθεί σε μικρή γυάλα. Έρχεται το υπόστρωμα, το τοποθετώ και περιμένω μια εβδομάδα να καθαρίσει και να φτιάξω τη θερμοκρασία. Πριν 2 μερες βάζω μέσα το ζευγάρι. Σήμερα το πρωί πεθαίνει το άλλο αρσενικό. Βακτήρια, (μήπως δεν είναι τα σωστά; Λέει όμως ότι κάνουν και για αμμωνία!) Είχα βάλει και την εβδομάδα πριν μπει το υπόστρωμα. Μετρήσεις μέρα παρά μέρα 2 εβδομάδες τώρα. Πάντα η αμμωνία και νιτρικά ( βλέπε δεξιά άκρη του τεστ) ήταν άχρωμο, δηλαδή φυσιολογικό. Νερό από αρχή είχα βάλει εμφυαλομενο. 

Screenshot_20210520_140259.jpg

Screenshot_20210520_140226.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Andryuk έγραψε:

Το υποστρωμα το έχω μια εβδομάδα μέσα, αλλά πρέπει να πω ότι το ξέπλυνα κατά λάθος παραπάνω φορές από το κανονικό. Δεν έχω κάνει αλλαγές στο νερό δυστυχως. Βακτήρια βαζω 1 φορά την εβδομάδα. Το νερό είναι στα 2/3 του ενυδρείου. Στο φίλτρο έχω βάλει το υλικό που θα δεις στις φωτό. Απλά κοίτα τη σειρά των γεγονότων...ενυδρείο χωρίς υπόστρωμα, πεθαίνει το αρσενικό. Το ζευγάρι έχει ήδη μεταφερθεί σε μικρή γυάλα. Έρχεται το υπόστρωμα, το τοποθετώ και περιμένω μια εβδομάδα να καθαρίσει και να φτιάξω τη θερμοκρασία. Πριν 2 μερες βάζω μέσα το ζευγάρι. Σήμερα το πρωί πεθαίνει το άλλο αρσενικό. Βακτήρια, (μήπως δεν είναι τα σωστά; Λέει όμως ότι κάνουν και για αμμωνία!) Είχα βάλει και την εβδομάδα πριν μπει το υπόστρωμα. Μετρήσεις μέρα παρά μέρα 2 εβδομάδες τώρα. Πάντα η αμμωνία και νιτρικά ( βλέπε δεξιά άκρη του τεστ) ήταν άχρωμο, δηλαδή φυσιολογικό. Νερό από αρχή είχα βάλει εμφυαλομενο. 

Screenshot_20210520_140259.jpg

Screenshot_20210520_140226.jpg

Χθες πρόσθεσα αυτά τα 2 ξερά φύλλα, κατάλληλα για ενυδρείο, γιατί λέει αρέσει πολύ στα platy και κάνουν το ενυδρείο σαν το περιβάλλον που ζουν στη φύση. Κάνει λίγο πιο όξινο το νερό, αλλά αντί για 5 που έλεγε ανάλογα τα λίτρα, εγώ έβαλα μόνο 2. Τι να πω? Έκανα μετρήσεις μέρα παρά μέρα και πίστευα ότι προχωρούσα σωστά. Κάτι πάει λάθος ομως

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Andryuk έγραψε:

Μετρήσεις μέρα παρά μέρα 2 εβδομάδες τώρα. Πάντα η αμμωνία και νιτρικά ( βλέπε δεξιά άκρη του τεστ) ήταν άχρωμο, δηλαδή φυσιολογικό.

Καθολου φυσιολογικο!

Πρωτα - τα χαρτακια δεν μετρανε αμμωνια (κανενα απο αυτα!) Τεστ αμμωνιας ειναι παντα υγρο.

Τα πρωτα δυο ειναι νιτρωδη και νιτρικα.

Τα νιτρικα (ΝΟ3) σε στρωμενο ενυδρειο πρεπει να ειναι πανω απο μηδεν - στην περιπτωση σου χωρις αλλαγες νερου πρεπει να εχει ροζ χρωμα και οχι ασπρο.

Αυτο μας λεει οτι το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο.

Που βρηκες και τετοια βακτηρια.... :) Πρωτη φορα βλεπω....

το βιολογικο υλικο ειναι μια χαρα. Εβαλες ολο μεσα στο φιλτρο;

Βγαλε φωτο απο τα ψαρακια, που εμειναν. Στη φωτο, που εχεις σαν να εχει μια βακτηριακη μολυνση στα ματια, δεν φαινεται και πολυ καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρακια εβαλες στο άλλο ενυδρειο, μην κανεις αλλγη νερου στο μεγαλο.

Κανε τεστ αμμωνιας!!!!!

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...