Jump to content

Νέος στο Forum


PanPeric

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους και Χριστός Ανέστη.

 

Ελπίζω να είσαστε όλοι καλα δεδομένου των συνθηκών που βιώνουμε. 
 

Το όνομα μου ειναι Παναγιωτης και επανήλθα στο χόμπι μετά απο μια μικρηηη απουσία περίπου 10 ετών. Αρχικά είχα ένα ενυδρείο 1.30χ60χ70 με θηρευτές και ένα 1.00χ30χ40 Θαλασσινό. Σαν νέος τοτε φυσικά τα λάθη ήταν πολλά αλλα νομίζω ότι απο τα λάθη μου κάτι έμαθα. Λοιπόν για να μην μακρηγορώ μετά απο 10 χρονια αποκτώντας και ένα παιδι κλασσικά μου ζήτησε ψαράκι. Αγόρασα ένα απλό 20 λίτρα απο την ‘πρασινη’ αλυσίδα αλλα βλέπετε με έτρωγε μέσα μου αλλα και η τσέπη μου. Ειπα αυτη την φορά ομως θα γίνει σωστά. Έφτιαξα λοιπόν ένα ενυδρείο rimless με διαστάσεις 85χ53χ65 κοντά στα 292 λίτρα και ένα έπιπλο (επιτέλους) το οποίο έγινε ακριβως όπως το ήθελα και με εξυπηρετεί. Να σας πω ότι ακόμα ειμαι στο στήσιμο όποτε φωτογραφίες θα ανέβουν σε κανα μήνα πιστεύω που θα εχω τελειώσει. Για αρχή να σας πω ότι αγόρασα ένα eheim 2217 (1000 λίτρα/ωρα) και θερμοστάτη για τα λίτρα μου. 

 

Γενικά απο τα αγαπημένα μου ψάρια ειναι οι Πλεκο όποτε σίγουρα θα βαλω μέσα Και δεν θα βαλω καθόλου φυτά. Το aquascape που σκέφτομαι να κάνω ειναι καφε ψιλή αμμο με ριζες (μάλλον).

 

Τωρα λοιπόν θέλω τα φώτα σας. Η σκέψεις για ψάρια ειναι δυο.

1: Ένα ζευγάρι το οποίο θα μεγαλώσουν αρκετά 

2: κοπαδοψαρα τύπου τελικό μέγεθος 4-5 εκ μαξ.

 

θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας για τα είδη ψαριών και τον αριθμό που θα μπορούσα να βαλω μέσα. 
 

σας Ευχαριστω εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

 

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , Αληθώς ο Κύριος .

 Καλώς όρισες και πάλι στο χόμπι και στο καλώς ήρθες στο forum.

Να φανταστώ ότι οι διαστάσεις αυτές είναι λόγο διαθέσιμου χώρου έτσι ; 

Το παρακάτω θα σε βοηθήσει αρκετά άλλα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το μικρό ( για τα λίτρα σου) μήκος του ενυδρείου.

Αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα , Αληθώς ο Κύριος .

 Καλώς όρισες και πάλι στο χόμπι και στο καλώς ήρθες στο forum.

Να φανταστώ ότι οι διαστάσεις αυτές είναι λόγο διαθέσιμου χώρου έτσι ; 

Το παρακάτω θα σε βοηθήσει αρκετά άλλα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το μικρό ( για τα λίτρα σου) μήκος του ενυδρείου.

Αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε .

 

Καλησπέρα και Ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. 
 

δυστυχως το μήκος δεν μπορούσα να πάω παραπάνω. Στο σημείο που είχα κενό δεν με έπαιρνε και ετσι προσπάθησα να κερδίσω λίτρα απο φάρδος και ύψος. Γενικά εχω μια αγάπη στους κύβους και αυτο που έφτιαξα αν και όπως το ακούς δεν σου κανει αλλα απο κοντά ειναι αρκετά κοντά. 
 

σκεφτομουν να βαλω μέσα τα Zebra Danio η Σκαλαρια πχ η και τα δυο μαζι.

 

αν βαλω μόνο danio ποσά μπορώ να βαλω πχ για τα λίτρα μου και αντίστοιχα για τα σκαλάκια; 
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος PanPeric έγραψε:

Καλησπέρα και Ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου. 
 

δυστυχως το μήκος δεν μπορούσα να πάω παραπάνω. Στο σημείο που είχα κενό δεν με έπαιρνε και ετσι προσπάθησα να κερδίσω λίτρα απο φάρδος και ύψος. Γενικά εχω μια αγάπη στους κύβους και αυτο που έφτιαξα αν και όπως το ακούς δεν σου κανει αλλα απο κοντά ειναι αρκετά κοντά. 
 

σκεφτομουν να βαλω μέσα τα Zebra Danio η Σκαλαρια πχ η και τα δυο μαζι.

 

αν βαλω μόνο danio ποσά μπορώ να βαλω πχ για τα λίτρα μου και αντίστοιχα για τα σκαλάκια; 
 

 

Ο σκαλάρια με τα Danio δεν αποτελούν και τους ιδανικούς συγκάτοικους . Εγώ δεν θα τα έβαζα μαζί. Τώρα επειδή έχεις έλλειψη μήκους στα σκαλάρια θα έβαζα ενα ζευγάρι σε πλήρη ανάπτυξη με βάση τα λίτρα θα μπορούσες να βάλεις τέσσερα ή πέντε μικρά και να δεις πως θα πάει όταν μεγαλώσουν. 

Για τα zebra danio μια ομάδα 15 +    άνετα . 

Δες και τα προφίλ των ψαριών για να έχεις μια ποιο σφαιρική εικόνα . 

Zebra δεν έχουμε άλλα παραπλήσιο είναι το 

και για τα σκαλάρια   

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2021 at 7:56 ΜΜ, το μέλος PanPeric έγραψε:

1: Ένα ζευγάρι το οποίο θα μεγαλώσουν αρκετά 

2: κοπαδοψαρα τύπου τελικό μέγεθος 4-5 εκ μαξ.

κανονικα τα μεγαλα τρωνε τα μικρα :P

Bαλε πχ ροδοστομους, κοπαδιαζουν ωραια! Κοπαδακι πανω απο 30 ατομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

κανονικα τα μεγαλα τρωνε τα μικρα :P

Bαλε πχ ροδοστομους, κοπαδιαζουν ωραια! Κοπαδακι πανω απο 30 ατομα.

Καλημερα Τεο

 

δεν το διατύπωσα σωστά για τα ψάρια.

εννοουσα η ένα ζευγάρι μόνα τους η μια ομάδα απο κοπάδι. Οχι και τα δυο μαζι ??

 

καλη επιλογή και οι ροδοστομοι αλλα λιγο που διάβασα και ειδα στο youtube φαίνεται να θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος.

 

αν πχ έμπαιναν 10 tetra, 10danios, 10 rhodostomus (η μια άλλη ομάδα απο 10) θα ήταν υπερβολή; 


Η αν όπως είπε ο Μαρίνος Σκαλαρια με μια ομάδα απο τα παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - PanPeric
Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα σου δεν ειναι υπερβολη. Μπορεις να τα κάνεις ολα και απο 15-20....

Το θεμα ειναι τι φιλτρο (φιλτρα) θα βαλεις....

το eheim 2217 (1000 λίτρα/ωρα) με τα υλικα θα σου βγαλει το πολυ 700λ/ωρα. Θεωρω , οτι δεν φτανει, ΑΝ θα μπουν πολλα ψαρια

Να φανταστεις στα 120λ ειχα 1200λ/ωρα ενα Dophin :P .... μια χαρα ηταν με ενα lily pipe στο μπαστουνι εξωδου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα παιδιά.
Πρόσφατα άλλαξα το παλιο μου ενυδρειο με ένα καινουργιο. Οι διαστασεις ειναι 100Χ60Χ50υ. Πήρα το 50% νερό του παλιού ενυδρείου μαζί με την βιολογία που είχε το φίλτρο μου μέσα + τα ξύλα και τις πέτρες (παρουσίαση θα κάνω σε λίγο καιρό). Στο παλιό μου ενυδρειο έτρεχαν κάποια φυτά εύκολα χωρίς υποστρωμα + τα ψαρακια.

Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα τα παρακάτω αποτελέσματα και θα ήθελα να μου πείτε αν τα νούμερα είναι φυσιολογικα. Το ενυδρειο τρέχει τώρα 23 μέρες.

 

Kh 5 drops: 89,5 ppm
Gh 7 drops: 125,3 ppm
Ph: 7,6 (το ενυδρειο έτρεχε 4 μέρες χωρίς διοξείδιο λόγο γεμισματος)
Ammonia: 0 ppm
Nitrate No3: 0 ppm
Nitrate No2: 0 ppm

 

Ταλαιπωρούμε όμως με αρκετή πράσινη άλγη στο τζαμί, στα ξύλα, στα φυτά και στις πέτρες και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Κάνω ανά 3ς μέρες περίπου αλλαγές νερού κοντά στο 30% μπας και σπάσει λίγο. Επίσης το drop checker δεν λέει να πρασινίσει, είναι ένα βαθύ πράσινο. Το παράδοξο είναι ότι τα φυτά αναπτύσσονται φυσιολογικά απλά κάποια ψιλό μαυρίζουν και αλλά έχουν στίγματα άλλης.

 

Φυτά ενυδρείου 

alternanthera mini

anubias barteri petit 

blyxa japonica

bucephalandra kedagang rhizomatous

limnophila hippuridoides 

ludwigia palustris super red

elecharis acicularis mini

microsorum pteropus

pogostemon erectus 

rotala rotundifolia 

staurogune repens 

echinodorus 

 

κάτοικοι

cardinal tetra 25

congo tetra 8

Denisonii 3

apistogramma 1

ram electric blue 2

otocinclus 5

clithon snail 10

amano 2 (είχα 4, οι 2 πήδηξαν)

zebra snail 1

 

Εξοπλισμός 

Eheim 2217

eheim jager 300w

eheim skimmer

co2art se-pro in-line  (2kg μπουκάλα) - 30 psi - 10 σταγόνες / sec περίπου. Δυο ώρες πριν τα φώτα και σβήνει μαζί με τα φώτα.

sun sun 900c - 7 ώρες (θα αλλαχθεί)

twinstar 90b - 7 ώρες (θα αλλαχθεί)


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...