Jump to content

μηκος καλωδιου για φωτισμο


Guest orck

Recommended Posts

εχω το ενυδρειο του Καρεφουρ θελω να βαλω δευτερη λαμπα μεσα (εχει μια 30w)

ο μονος διαθεσιμος χωρος που εχει το καπακι για δευτερη λαμπα ειναι εκει που τωρα υπαρχουν το ballast, καλωδια, starter

θα κοψω αυτο το σημειο και θα βαλω την δευτερη λαμπα

ολα τα ηλεκτρονικα τους θα μπουνε σε ξεχωριστο πλαστικο κουτι το οποιο θα βρισκεται ακριβως κατω απο το ενυδρειο

επειδη οι λαμπες φθοριου ειναι λιγο περιεργες με τις επαγωγες θα ηθελα να ρωτησω με τι καλωδιο να κανω τις συνδεσεις (πως θα το ζητησω στο καταστημα, τι διατομη) και ποιο ειναι το μεγιστο μηκος των καλωδιων που πρεπει να εχω ωστε να λειτουργει κανονικα το συστημα

επισης θελω να βαλω την sylvania grolux και ποια αλλη; (γλυκου νερου κοινωνικο φυτεμενο)

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το μεγιστο μηκος των καλωδιων που πρεπει να εχω ωστε να λειτουργει κανονικα το συστημα

Απ' ότι γνωρίζω οι μετασχηματιστές της Oshram γράφουν επάνω το μέγιστο μήκος καλωδίου, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Για πρόσεξε καλά τον μετασχηματιστή τι γράφει στα σχεδιαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν βάλεις ηλεκτρονικό ballast, να περιορίσεις όσο γίνεται την απόσταση ballast-λάμπα, γιατί δουλεύουν σε υψηλές συχνότητες και αν έχεις μακρύ καλώδιο θα είναι σα να έχεις μια κεραία να εκπέμπει μέσα στο σπίτι και πολύ κοντά στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο

για το απλο με ενδιαφερει, δεν βλεπω κανενα οφελος απο το ηλεκτρονικο

(δεν θελω να κανω dim και δεν νομιζω να τσαντιστουν τα ψαρια εαν αναβοσβηνει η λαμπα μια-δυο φορες μεχρι να ζεσταθει)

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα ειδα οτι υπαρχουν πλεον ξεχωριστες κατηγοριες για θαλασινο και γλυκο

συγνωμη, επρεπε να το βαλω στο γλυκο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...