Jump to content

Κύκλος του άζωτου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους καλό Πάσχα με υγεία. Παιδιά λίγο βοήθεια. Λειτουργία ενυδρείου 13/4 με 3/5 θερμοκρασία 26  τρόπος στρωσίματος τροφή και βακτήρια stability όπως έλεγε ο κατασκευαστής. Η αμμωνία στο τερμα πάνω από 5.0 mg/l και νιτρώδη δεν ανεβαίνει με τίποτα. Κάνω κάποιο λάθος???  Είναι Νωρίς ακόμη???? Τροφή αλλάζω κάθε 2-3 μέρες  . Φίλτρο fluval 207 υλικά φίλτρου σφουγγάρια μπλε, άσπρο, μαύρο  βιολογικό BIOMAX τύπου μακαρόνι,  ένα άλλο που δεν έχω ιδέα τι κάνει. Λέγεται BIOTERRA σε πλαστικό δυχτακι και είναι κάτι σαν lava rock  και πρόσφατα έβαλα CARBON. 

Link to comment
Share on other sites

Τροφή και stability δεν γίνεται.

Σταμάτησε την τροφή και το stability και σε 3μερες ξανά μέτρα με υγρά τέστ πάντα. Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου αν μπορείς..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20210503_164945.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάς για αφρικανικό??

Θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που ασχολούνται.. @marinos τα φώτα σου!! ???

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου. Σε ευχαριστώ ελπίζω να μου απαντήσει σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

20210503_191846.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

Πες μου σε παρακαλώ πολύ με τι τεστ μετράς ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μετράω Μαρινο

20210503_195458.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Με αυτό μετράω Μαρινο

20210503_195458.jpg

Αυτά είναι για τα νιτρώδη να φανταστώ ότι και για NH3/NH4 πάλι Τετρα είναι έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Λέει 5 ml και μετά 7  σταγόνες απο το no1 και 7 απο το no2

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι γράφουν επάνω. Λογικά αυτή είναι η μάρκα 

Link to comment
Share on other sites

OK . Δες αν ακολουθείς σωστά την διαδικασία για το ΝΟ2 απο το παρακάτω βίντεο 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους καλό Πάσχα με υγεία. Παιδιά λίγο βοήθεια. Λειτουργία ενυδρείου 13/4 με 3/5 θερμοκρασία 26  τρόπος στρωσίματος τροφή και βακτήρια stability όπως έλεγε ο κατασκευαστής. Η αμμωνία στο τερμα πάνω από 5.0 mg/l και νιτρώδη δεν ανεβαίνει με τίποτα. Κάνω κάποιο λάθος???  Είναι Νωρίς ακόμη???? Τροφή αλλάζω κάθε 2-3 μέρες  . Φίλτρο fluval 207 υλικά φίλτρου σφουγγάρια μπλε, άσπρο, μαύρο  βιολογικό BIOMAX τύπου μακαρόνι,  ένα άλλο που δεν έχω ιδέα τι κάνει. Λέγεται BIOTERRA σε πλαστικό δυχτακι και είναι κάτι σαν lava rock  και πρόσφατα έβαλα CARBON. 

Σε κάθε περίπτωση έχεις πάρα πολύ καλά ποσοστά αμμωνίας και εφόσον ρίχνεις βακτήρια (και χωρίς αυτά πόσο μάλλον με αυτά) θα έπρεπε να μετράς μετά απο τόσο καιρό και νιτρώδη ΝΟ2. 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να αγοράσω αλλά τεστ μπορεί να είναι προβληματικό το τεστ.  Ευχαριστώ Μαρινο. Παίζει να είναι κάτι άλλο?? Μήπως είναι στο φίλτρο μεσα που έχει BIoterra ?? Για αυτό δεν ανεβάζει Νιτρωδη. Δεν έχω καταλάβει τι ρόλο βάρα αυτό το υλικό 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Το Bioterra είναι κάτι σαν ελαφρόπετρα και βοηθά στην ανάπτυξη των βακτηρίων . Πάρε λίγο νερό από το ενυδρείο και πες στο pet shop να κάνουν μέτρηση σε ΝΟ2 και ΝΟ3 . Κάτι πάει λάθος άλλα δεν ξέρουμε ακόμα τι για να πούμε ότι είναι από τα τεστ. 

Άσχετο άλλα τα ζωντανά φυτά δίνουν άλλη ομορφιά στο ενυδρείο , ειδικά η Vallisneria .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω να ρίχνω τροφή???? Η δεν χρειάζεται αφού η αμμωνία είναι στο τερμα.  Και το νερό που θα πάρω από το ενυδρείο παίζει ρόλο πόσες ώρες θα το έχω στο μπουκαλάκι μέχρι να το πάω στο pet?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μην ρίχνεις άλλη μέχρι να δεις τι πάει λάθος. Για το νερό καλό θα ήταν όσο ποιο σύντομα μπορείς . Για ώρες δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα επηρεαστούν οι μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα τεστ με νερό βρύσης και ήταν το ίδιο χρώμα ? μαπα το τεστ  τέλος tetra 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τεστ εκανές ; Τις αμμωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να μετρας ΝΟ2 στο νερο βρυσης. Νοιζω μια χαρα ειναι το τεστ. Τα βακτηρια μαλλον μαπα ειναι! Δες μηπως εχει περασει ημ ληξης στο κουτι....

Προσωπικα θα εκανα μια μικρη αλλαγη νερου να παει η αμμωνια στα 3 (το πολυ- 4 ppm) , και θα εριχνα κανα prodibio biodigest(αμπουλα) ανα 4-5 ημερες....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ποιο τεστ εκανές ; Τις αμμωνίας;

Όχι το NO2

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 και στην βρύση πρέπει να είναι 0. Οπως λεει και η Ναταλία ποιο πάνω το πιθανότερο είναι να μην ειναι καλά τα βακτήρια. Οπως σου ειπα πανε σε ενα pet shop να σου μετρήσουν το νερό.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μόλις πήρα τα τεστ από το petshop  και τα νιτρωδη σχεδόν μηδέν μου είπε νιτρικα καθόλου δεν είχε. Μου είπε να βγάλω όλο το νερό από το ενυδρείο και να ξεκινήσω από την αρχή το stability για μια εβδομάδα και πολύ λίγο τροφή μια μέρα μόνο στην βδομάδα αυτή.  μετά από μια βδομάδα να ξανά μετρήσω ΝΗ3/4  Νο2  Νο3

 Λέει αν δεν γίνεται τίποτα μάλλον τα βακτήρια είναι τελειωμένα ☠ και να πάω να μου δώσει καινούργιο σκευάσμα ...εσείς τι λέτε???????????? Να πετάξω την γυάλα και τέλος 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα πετάξεις το νερό . Θα κάνεις μερική αλλαγή νερού και θα αγοράσεις prodibio biodigest (αμπούλα) όπως σου είπε η Ναταλία ποιο πάνω. Εναλλακτικά κάνεις μια ζήτηση εδώ για μπόλι ώστε να επιταχύνεις ακόμα ποιο πολύ την διαδικασία . Και με σκέτο τροφή στρώνει απλά θα καθυστερήσει λίγο παραπάνω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...