Jump to content

Άλγη σε νέο ενυδρείο 28 ημερών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εμφάνιση άλγης εδώ και 2 εβδομάδες περίπου.

Ξεκίνησα το στρώσιμο με τροφή αλλάζοντάς την κάθε τρεις μέρες και χρησιμοποιώντας το Bio start της Sera. Πάνω στη βδομάδα που έκανα τις πρώτες μετρήσεις (με υγρά τεστ της Sera) αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά ήταν μηδενικά. Συνέχισα να μετράω κάθε μέρα (αυξάνοντας την τροφή) και παρέμεναν όλες οι μετρήσεις στο μηδέν.

Εκεί είχα την ατυχία να καεί το φωτιστικό και έμεινα δύο μέρες χωρίς.

Όταν ξαναέβαλα το φωτιστικό δεν ήταν τίποτα ίδιο. Σαν να χάθηκε η ισορροπία όλου του συστήματος... άρχισαν να χαλάνε τα φυτά και εμφανίστηκε μία άλγη που θα δείτε και στις φωτό παρακάτω. Επίσης ανέβασε αμμωνία περίπου 0,5mg. Τα ξύλα έχουν ένα μύκητα που θεώρησα στην αρχή ότι είναι φυσιολογικό αλλά επιμένει και είναι πολύ έντονος.

Κάνω καθημερινές αλλαγές 25% με νερό αντίστροφης όσμωσης πόσιμο.

Κρατούσα την άλγη σε καλά επίπεδα αλλά έλειψα 3 μέρες και έμεινε στον αυτόματο με ταϊστρα. Όταν γύρισα είχε ξεφύγει η άλγη και ένω είχα ρίξει την αμμωνία ξανά ανέβηκε στο 0,5 με μια μικρή θολούρα στο νερό.

Έκανα αμέσως 50% αλλαγή νερού με σιφωνάρισμα και καθαρισμό της άλγης (είναι πλέον αρκετά καλύτερα από τις φωτό) και σήμερα λέω να ξανακάνω 30%  αλλαγή.

Έχω φωτισμό 6 ώρες με το wrgb2 στο 80% και το co2 είναι στις 120 φυσαλίδες/λεπτό.

Μου φαίνεται περίεργο που όλο αυτό το διάστημα τα νιτρικά είναι στο μηδέν. Αύριο σκέφτομαι να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ macro στοιχεία.

Πιό πολύ από όλα τα φυτά έχουν πρόβλημα οι alternanthera που άρχισαν να σαπίζουν και τα pogostemon που δε πήραν τα πάνω τους ποτέ. Το monte carlo προσπαθεί και έχει μια ανάπτυξη αλλά είναι πνιγμένο στην άλγη. Τα υπόλοιπα φυτά πάνε καλύτερα και ειδικά η sessiflora που την κουρεύω κάθε δύο μέρες με τον ρυθμό ανάπτυξης που έχει.

 

Παρακαλώ τη βοήθειά σας προσπαθώ να καταλάβω τι πάει στραβά και έχει χαθεί όλη η ισορροπία.

 

Ενυδρείο 120L ( 100 καθαρά )

φίλτρο Fluval 307

φωτιστικό chihiros wrgb2 60''

soil και substrate tropica

 

 

 

IMG_20210427_223349.jpg

IMG_20210427_223413.jpg

IMG_20210503_192838.jpg

IMG_20210503_192906.jpg

IMG_20210503_193003.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε το φίλτρο. Μην ρίξεις καθόλου χημικά. Ούτε φαγητό, σβήσε και το φως για δύο τρεις μέρες. Μετά ρίξε 4-5 γαριδες. Όταν θα βάλεις ψάρια,  μετα από κανένα μήνα, αν είναι ήρεμα θα ζήσουν μαζί με τις γαριδες, αν είναι πιο επιθετικά θα γίνουν τροφη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει άσχετα με την άλγη και πόσες φορές έχεις ρίξει τροφή? Δεν γνωρίζω από αντίστροφη όσμωση απλά θέλω να πιστεύω πως δεν περνάει κάτι από το νερό της βρύσης στο ενυδρείο (πχ χλώριο).

 

Το ενυδρείο σου πάντως είναι ακόμα φρέσκο και είναι λογικό να υπάρχουν ανισορροπίες οπότε και θέλει λεπτούς χειρισμούς. Η τροφή χρειάζεται μέτρο μιας και η αμμωνία δεν βγαίνει αμέσως από αυτήν. Μια καλή δόση θέλει στην αρχή, θα έλεγα μια κουταλιά του γλυκού, ή και λίγο λιγότερο, αρκεί για αυτά τα λίτρα και μετά μόνο παρατήρηση. Τα βακτήρια που ρίχνεις τα έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα και σε μένα έκαναν τη δουλειά τους στο στρώσιμο. Το co2 το έχεις στο τούρμπο, δεν χρειάζεται τόσο πολύ καλύτερα γύρισε το σε 1 φυσαλίδα ανά 2-3 δευτερόλεπτα. 

Για την άλγη τώρα τα ξύλα σου έχουν τον γνωστό μύκητα. Το θέμα είναι ότι στη δεύτερη φωτογραφία βλέπω κάτι που παραπέμπει σε staghorn και στην ίδια φωτογραφία η alternathera έχει πιάσει και πράσινη τριχοειδή.

Το φταίξιμο για τις άλγες δεν θα το έριχνα στο φως πάντως αλλά στα περίσσεια θρεπτικά που υπάρχουν στο νερό. Ενδεχομένως και το υπόστρωμα να βγάζει θρεπτικά μιας και έχεις και soil και substrate και να φορτώνεται παραπάνω το σύστημα. 

 

Τι θα σου πρότεινα να κάνεις:

Σταματάς την τροφή προς το παρόν.

Μειώνεις το co2 κατά πολύ.

Όχι λιπάσματα και οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει την άλγη.

Θα ρίσκαρα μια αλλαγή όλου του νερού κ ας πέσει η αμμωνία μόνο και μόνο για να μειωθούν όσο γίνεται τα θρεπτικά (Ευκαιρία να βγάλεις και ότι άλγη μπορείς με το χέρι). 

Τέλος, αν υπάρχει πρόσβαση σε μπόλι από καλή πηγή θα σε βοηθήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2021 at 11:40 ΜΜ, το μέλος vagelisftp έγραψε:

Ξεκίνησα το στρώσιμο με τροφή αλλάζοντάς την κάθε τρεις μέρες και χρησιμοποιώντας το Bio start της Sera.

Δεν χρειαζεται τροφη, οταν στρωνεις ενα ενυδρειο με soil.

On 4/5/2021 at 11:40 ΜΜ, το μέλος vagelisftp έγραψε:

Όταν ξαναέβαλα το φωτιστικό δεν ήταν τίποτα ίδιο. Σαν να χάθηκε η ισορροπία όλου του συστήματος... άρχισαν να χαλάνε τα φυτά και εμφανίστηκε μία άλγη που θα δείτε και στις φωτό παρακάτω. Επίσης ανέβασε αμμωνία περίπου 0,5mg. Τα ξύλα έχουν ένα μύκητα που θεώρησα στην αρχή ότι είναι φυσιολογικό αλλά επιμένει και είναι πολύ έντονος.

Ολα φυσιολογικα. Τωρα για το "χάθηκε η ισορροπία".... Δεν υπαρχει ισορροπεια σε νεο ενυδρειο. Το στρωσιμο διαρκει μεχρι και 3-6 μηνες.

Οταν τα ξυλα ειναι μεγαλα, μπορουν να βγαζουν μυκητα μεχρι και 2 μηνες. Καθαριζεις με οδοντοβουρτσα και δεν δινεις σημασια.

On 4/5/2021 at 11:40 ΜΜ, το μέλος vagelisftp έγραψε:

Κάνω καθημερινές αλλαγές 25% με νερό αντίστροφης όσμωσης πόσιμο.

Δεν κανουμε αλλαγες νερου με σκετο Α/Ο. Ειδικα, οταν βαραμε CO2. To ΚΗ νερου εχεις μετρησει; Με χρηση CO2 δεν πρεπει να κατεβαινει κατω απο 2 βαθμους. Καλυτερα να ειναι 3 με 4-ς

 

On 4/5/2021 at 11:40 ΜΜ, το μέλος vagelisftp έγραψε:

Έχω φωτισμό 6 ώρες με το wrgb2 στο 80% και το co2 είναι στις 120 φυσαλίδες/λεπτό.

Τον φωτισμο σιγα σιγα ανεβαζεις μεχρι 7-8 ωρες.

Για  το CO2.... Για να ξερεις πόσο πρεπει να βαρας, παρε ενα dropchecker.

Διαβαζεις εδω-

και γενικος εδω- https://www.aquazone.gr/forums/forum/15-φυτεμένο-ενυδρείο/

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 Το co2 το έχεις στο τούρμπο, δεν χρειάζεται τόσο πολύ καλύτερα γύρισε το σε 1 φυσαλίδα ανά 2-3 δευτερόλεπτα. 

Καθολου τουρμπο δεν το βλεπω.... Παντα εξαρταται. 2-3 φυσ/δευτερο σε μετριο-σκληρο νερο ειναι μια χαρα.

Ποτέ δεν μειωνουμε παροχη CO2 σε ενυδρειο με προβληματα αλγης. - μονο σε περιπτωση υπερβολικης χρησης CO2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω για το χρόνο σας.

 

Αυτές τις μέρες όντως καθάρισα το φίλτρο το οποίο είχε μαζέψει αρκετή βρωμιά. Πρόσθεσα μέσα στο βιολογικό και λίγο Bio Start. Η θολούρα έχει υποχωρήσει και το νερό είναι καθαρό.

Επίσης συνεχίζω τις εντατικές αλλαγές νερού και αφαιρώ άλγη καθημερινά με την οδοντόβουρτσα ?

Η αμμωνία έχει πέσει πάλι στο μηδέν όπως και τα νιτρώδη αλλά συνεχίζω να έχω και νιτρικά μηδέν. Έτσι πιθανολογώ ότι εκεί οφείλεται και η άλγη η οποία κάθε μέρα ξανά πολλαπλασιάζεται με γρήγορο ρυθμό. Έχω ξεκινήσει από Τετάρτη προσθήκη macro στοιχείων 3 φορές την εβδομάδα.

Μέτρησα Kh με υγρά της Sera και bingo είναι κάπου στις 3-4 σταγόνες που κιτρινίζει αλλά έχει πέσει πολύ το ph και δε το είχα πάρει χαμπάρι. Μέτρησα με ταινίες και μου έβγαλε κοντά στο 5 ? . Γι΄ αυτό μάλλον πρέπει χρησιμοποιώ και νερό βρύσης σωστά?

Το Co2 το έχω κάπου 3 φυσ/δευτερόλεπτο και το dropckecker είναι πράσινο. 

Τον φωτισμό τον έχω ανεβάσει στις 7 ώρες .

Ένα θετικό είναι ότι τα pogostema έχουν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος vagelisftp έγραψε:

έχει πέσει πολύ το ph και δε το είχα πάρει χαμπάρι. Μέτρησα με ταινίες και μου έβγαλε κοντά στο 5 ? . Γι΄ αυτό μάλλον πρέπει χρησιμοποιώ και νερό βρύσης σωστά?

Δεν μετραμε το ΡΗ με ταινιες :) Αν το drop checker ειναι πρασινο, αυτο αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βοηθησεις στην αρχη με Flourish Excel για αλγες. Τα νιτρικα κρατησε πανω απο το μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...