Jump to content

Νεο Ενυδρειο με Pundamilia Νyererei


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Σημερα πηρα 11 μωρακια (2-4 εκατοστα)απο αυτο το ειδος!

Το ενυδρειο μου ειναι 180 Λιτρα με εξωτερικο φιλτρο ΕΗΕΙΜ 2217

εχω βαλει λευκη αμμο και Βότσαλα γρανίτη γκρι 

το ενυδρειο ετρεχε περιπου 6 μηνες με αλλες αφρικανες γιαυτο και τα βοτσαλα εχουν λιγη αλγη πανω.
(αυριο θα παω να παρω 1 Gyrinohilous και 1 Σιαμεζους)

Ηθελα να ρωτησω για αρχη πως σας φενετε και αν με την τροφη της New Life - Spectrum Cichild Formula 1mm μπορουν τα τραφουν τα μικρα!

Αν εχετε καποιο τιπ να μου δωσετε ,καλοδεχουμενο!

 

IMG_4533.jpg

IMG_4529.jpg

IMG_4527.jpg

IMG_4527_(1).jpg

Έγινε επεξεργασία - Philip Zivos
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφια με ολο το ενυδρειο

 

IMG_4534.jpg

Έγινε επεξεργασία - Philip Zivos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Ξεκινάμε από τα βασικά. Άλγη και Αφρικανικό πάνε μαζί. Αν θέλεις να με ακούσεις μην πάρεις αλγοφάγα ψάρια δεν σου είναι απαραίτητα. 

Με μια ματιά έχεις ωραίο στήσιμο για τα μικρά ( τα οποία δεν μας λες ποια είναι ) άλλα θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα πρέπει να δεις αν σου φτάνει το μήκος του ενυδρείου και τα λίτρα για έντεκα ψάρια. Εφόσον ξανά είχες κιχλίδες θα ξέρεις ότι πρόκειται για εδαφό - κυριαρχικά ψάρια με πολλούς καυγάδες κάποιοι από τους οποίους καταλήγουν σε απώλειες .  Θα μπορούσες να βάλεις ένα μαύρο χαρτόνι στην πλάτη για να μην φαίνονται οι σωλήνες και καλώδια . Για τροφή πρέπει να ξέρουμε τι ψάρια είναι ( από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω ) για να δούμε αν είναι φυτοφάγα ή παμφάγα .  Κάτω στην υπογραφή μου θα βρεις κάποια link που θα σε βοηθήσουν πιστεύω αν τους ρίξεις μια ματιά .

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, marinos said:

Καλησπέρα . 

Ξεκινάμε από τα βασικά. Άλγη και Αφρικανικό πάνε μαζί. Αν θέλεις να με ακούσεις μην πάρεις αλγοφάγα ψάρια δεν σου είναι απαραίτητα. 

Με μια ματιά έχεις ωραίο στήσιμο για τα μικρά ( τα οποία δεν μας λες ποια είναι ) άλλα θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα πρέπει να δεις αν σου φτάνει το μήκος του ενυδρείου και τα λίτρα για έντεκα ψάρια. Εφόσον ξανά είχες κιχλίδες θα ξέρεις ότι πρόκειται για εδαφό - κυριαρχικά ψάρια με πολλούς καυγάδες κάποιοι από τους οποίους καταλήγουν σε απώλειες .  Θα μπορούσες να βάλεις ένα μαύρο χαρτόνι στην πλάτη για να μην φαίνονται οι σωλήνες και καλώδια . Για τροφή πρέπει να ξέρουμε τι ψάρια είναι ( από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω ) για να δούμε αν είναι φυτοφάγα ή παμφάγα .  Κάτω στην υπογραφή μου θα βρεις κάποια link που θα σε βοηθήσουν πιστεύω αν τους ρίξεις μια ματιά .

Καλησπερα Μαρινο.
Αυτο ειναι το ειδος "Pundamila Nyererei" 
Τα αλγοφαγα ηθελα να τα παρω πιο πολυ για τα υπολοιματα των τροφων που αφηνουν τα μικρα. Σημερα εβαλα ενα μπλε σκουρο χαρτονι στην πλατη
 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Philip Zivos έγραψε:

Καλησπερα Μαρινο.
Αυτο ειναι το ειδος "Pundamila Nyererei" 
Τα αλγοφαγα ηθελα να τα παρω πιο πολυ για τα υπολοιματα των τροφων που αφηνουν τα μικρα. Σημερα εβαλα ενα μπλε σκουρο χαρτονι στην πλατη
 

Το έχεις στον τίτλο . Το λες και στραβωμάρα αυτό.???

Λοιπόν πρόκειται για ψάρια που τελικό μέγεθος τα αρσενικά φτάνουν τα 15 εκατοστά . Τροφή για τα μικρά οποιοδήποτε φλέικς τριμμένο κάλα (μέχρι να γίνει όσο πιο ψηλό γίνεται) στα δάκτυλα σου . 

Το προφίλ του ψαριού είναι εδώ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πανε ολα καλα κ να χαρείς τα πανέμορφα βικτωριανά ψαράκια σου! Το ενυδρείο είναι σίγουρα 180lt;Λιγο μικρό μου φαίνεται.Πες μας λίγο τις διαστάσεις του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...