Jump to content

Προβληματισμός για πολύ ενημερωμένους λύτες


Recommended Posts

Λοιπόν πάμε...

Από τις 19/03/21 στήνω nano reef με όλα τους τα καλουδια!!!

Ξεκινά λοιπόν η διαδικασία του στρωσιματος με σταθερές θερμοκρασίες.. αλατοτητες..βακτήρια special blend..σκιμμερ που δουλεύει στο ελάχιστο...με ελάχιστο fiber..και τι παρατηρώ ..??

δεν λέει να καθαρίσει το νερό..παρατηρώ μια θολότητα υπέρ του δεόντως..λέω και εγώ ..μπαίνω σε διαδικασία bacteria bloom..οκ θα περάσει..Αμ δε...Και περιμένω...και περιμένω..εντάξει ,τύφλα να έχουν οι Κινέζοι. 

Αρχίζω λοιπόν τις διαφοροποιήσεις..κλείνω σκιμμερ από χθες και το νερό έχει ήδη κατά μεγάλο βαθμό καθαρίσει...

Το σκιμμερ που έχω είναι το tunze 9004

Εύλογο ερώτημα να φταίει το σκιμμερ??

κάθε βοήθεια δεκτή!!!

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη....

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να ξερεις το τι φταιει και πως και γιατι, απλα δες τις μετρησεις, που ειχες κανει απο 19/03.

Εχεις κανει τις μετρησεις για να δεις, αν στρωνει το ενυδρειο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Για να ξερεις το τι φταιει και πως και γιατι, απλα δες τις μετρησεις, που ειχες κανει απο 19/03.

Εχεις κανει τις μετρησεις για να δεις, αν στρωνει το ενυδρειο;

Τεό...για να λέμε την αλήθεια ..μετρήσεις με το που το εγκατέστησα δεν εκαμα...

Φυσικό θα είναι να κάνει τον κύκλο του αλλά για το θέμα της θολότητας το είπα και είναι αυτό που με απασχολεί μην έχει τύχει και σε κάποιον άλλον φίλο το θέμα της θολότητας

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω εισαι 100% σιγουρος οτι δεν πρόκειται για μικροφυσαλίδες που δραπετεύουν απο το σκιμερ στο ενυδρειο σωστα? 

 

Ηταν σαν να ειχες ριξει λίγο γάλα  πχ μεσα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πιστευω εισαι 100% σιγουρος οτι δεν πρόκειται για μικροφυσαλίδες που δραπετεύουν απο το σκιμερ στο ενυδρειο σωστα? 

 

Ηταν σαν να ειχες ριξει λίγο γάλα  πχ μεσα? 

Κάπως έτσι φίλε μου ..απλά έχουν περάσει πολλές ημέρες και δεν βλέπω διαύγεια...

Link to comment
Share on other sites

"In marine tanks, add the aquarium salt mix and allow the water to circulate for 24 hours, then check and adjust the density. Add the bacteria after the new water has circulated for the 24-hour period."

 

Να υποθέσω ότι το τήρησες;
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αραγωνίτης είχε ξεπλυθεί καλα? δηλαδη να μπει σε λεκάνη, ανακάτεμα, πεταμα το νερο και ξανα και ξανα?  

 

Το τζάμι ηταν καθαρό? μηπως έπιασε φιλμ απο μεσα και έδινε την ψευδαίσθηση οτι ειναι θολό το νερο? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

"In marine tanks, add the aquarium salt mix and allow the water to circulate for 24 hours, then check and adjust the density. Add the bacteria after the new water has circulated for the 24-hour period."

 

Να υποθέσω ότι το τήρησες;
 

Τα τήρησα και ευλαβικά μπορώ να πω

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ο αραγωνίτης είχε ξεπλυθεί καλα? δηλαδη να μπει σε λεκάνη, ανακάτεμα, πεταμα το νερο και ξανα και ξανα?  

 

Το τζάμι ηταν καθαρό? μηπως έπιασε φιλμ απο μεσα και έδινε την ψευδαίσθηση οτι ειναι θολό το νερο? 

Ο αραγωνιτης πολλές φορές ξέπλυμα...μέχρι και το τζάμι έχω κάνει από μέσα και με ξύστρα και καλά καθώς και με fiber...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτός συνοδεύεται με ένα BacterKit, το έριξες κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mentoras έγραψε:

Νομίζω αυτός συνοδεύεται με ένα BacterKit, το έριξες κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες;

Nαι το έριξα αλλά και συνέχισα με το special blend...

Έγινε επεξεργασία - Ilias Azimopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Nαι το έριξα αλλά και συνέχισα με το special blend...

Όσων αφορά τις οδηγίες ...και λάθος να έκανα δεν θα έπρεπε κοντα σιμά στους δύο μήνες να αποκτήσει την διαύγεια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μεγάλο το διάστημα. Δεν ξέρω μήπως επειδή αναφέρεις ότι το skimmer το δούλευες στο ελάχιστο, μήπως ήθελε λίγο επιθετικά για να στο καθαρίσει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

Ναι είναι μεγάλο το διάστημα. Δεν ξέρω μήπως επειδή αναφέρεις ότι το skimmer το δούλευες στο ελάχιστο, μήπως ήθελε λίγο επιθετικά για να στο καθαρίσει. 

Θα το πάω επιθετικά το σκιμμερ 

Το Σάββατο προβλέπεται και αλλαγή νερού 50% να δω τι θα αλλάξει 

Θα σας κρατώ ενήμερους για τυχόν εξελίξεις

Απλά εάν μπορείτε έτσι για την ιστορία...στην αλλαγή του νερού να προσθέσω και βακτήρια ... συμφωνείτε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρόσθετα κανονικά, θα σκιμμάριζα επιθετικά, θα πρόσεχα λίγο και του κυκλοφορητές μήπως σηκώνουν θολούρα από τον αραγωνίτη και θα το παρακολουθούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mentoras έγραψε:

Εγώ θα πρόσθετα κανονικά, θα σκιμμάριζα επιθετικά, θα πρόσεχα λίγο και του κυκλοφορητές μήπως σηκώνουν θολούρα από τον αραγωνίτη και θα το παρακολουθούσα.

Καλημέρα 

Αν και έχω δύο κυκλοφορητες ..χτυπάνε διαγώνια και με κατεύθυνση προς τα επάνω και δεν σηκώνουν θολούρα από τον αραγωνιτη.. απλά θα κόψω τον έναν μήπως και είναι υπερβολική η κυκλοφορία.οπως και να έχει μέσα στο Σ/Κ θα σας έχω νεότερα!!

Καλή συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...