Jump to content

Με ποιους τρόπους δίνουμε ύψος στον βυθό;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω διαβάσει ότι υπάρχουν δυο τρόποι. Ο ένας είναι με πέτρα λάβας σε θήκη υλικών και από πάνω να μπει το χαλίκι η το υπόστρωμα! 
Ο άλλος με φελιζόλ μέσα στο ενυδρείο και από πάνω το χαλίκι.

Ποιος είναι ο καλύτερος; 
Το φελιζόλ πρέπει να το κολλήσουμε στο ενυδρείο; Με πέτρες απο πάνω και χαλίκι υπάρχει περίπτωση να σηκωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Και με τους δύο που αναφέρεις παραπάνω και με έξτρα χαλίκι . Τι βυθό έχεις τώρα και ποιος ο λόγος για να τον σηκώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο φτιάχνεται. Θα είναι 180λιτρα με πολλά φυτά. Θα έχει soil και μπροστά σε ένα κομμάτι άμμο αλλά χωρίς φυτά. Θα βάλω πέτρες και θέλω να σηκώσω λίγο το πίσω μέρος για ομορφιά! Το φελιζόλ υπάρχει περίπτωση να σηκωθεί αν δεν κολληθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θεωρώ πιο επικίνδυνο το φελιζόλ γιατι έστω κ λιγο υπάρχει η πιθανότητα μετανάστευσης ουσιών στο νερο. Θα ηταν προτιμότερο χαλίκι σε δίχτυ ίσως;

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Το φελιζόλ υπάρχει περίπτωση να σηκωθεί αν δεν κολληθεί;

 Δύσκολα αν έχεις βαριές πέτρες . Αλλά καλύτερα χαλίκι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τι λες ότι με το χαλίκι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο;?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θυμάμαι κάτι παλιές αναρτήσεις που το είδαν στην επιφάνια και τον βυθό ........................ (τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται )

Link to comment
Share on other sites

φελιζόλ μόνο καλυμμένο με ενυδρειακή σιλικόνη και δεν βγάζει απολύτους τίποτα το βλαβερό.

 

Για εμένα όμως η καλύτερη λύση είναι η εξής.

1. παίρνεις ελαφρόπετρα την σπας αν χρειαστεί φτιάχνεις το ύψος που θέλεις.

2. παίρνεις ενυδρειακό βαμβάκι και βουλώνεις τα καινά που δημιουργούν η πέτρες ερμητικά καλά.

3. βάζεις απο πάνω το χαλίκικη της αρεσκείας σου και τέλος

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ελαφροπετρα η πέτρα λάβας; Είναι και τα δυο ουδέτερα;

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρόπετρα έγραψα ε :whistling:, λάβα ήθελα να γράψω για αυτό είπα την σπάς.  Σίγουρα κάνει και ελαφρόπετρα αλλά που θα βρεις μεγάλα κομμάτια και εκτός αυτού πολλές ελαφρόπετρες επιπλέουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2021 at 4:35 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Το φελιζόλ πρέπει να το κολλήσουμε στο ενυδρείο; Με πέτρες απο πάνω και χαλίκι υπάρχει περίπτωση να σηκωθεί;

Υπαρχει :). Αν θα βαλεις φελιζολ, απο πανω βαλε βαριες πετρες, οχι λαβα, οχι χαλικι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...