Jump to content

Nano Reef 60 ltrs


stathis mag

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Εχω ενα nano reef 60 λιτρα και θελω ιδεες για δραστηρια ψαρακια για να βαλω μεσα. Εκτος απο κλοουν τι αλλες επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στο reef!

Τα κλοουν ειναι απο τα πιο ευκολα αλλα και δραστηρια ψαρια

Αλλες επιλογες ειναι το banggai cardinal που ομως μενει σχεδον συνεχεια στο κεντρο του ενυδρειου και ειναι λιγο εκλεκτικο στην τροφη (προτιμα κατεψυγμενη)

Αλλο ειναι το firefish που ειναι συνηθως ντροπαλο τους πρωτους μηνες

Και τελος το royal gramma , πανεμορφο ψαρι μωβ και κιτρινο που συνηθως το λενε για περισοτερα λιτρα αλλα και σε νανο το εχω δει και ειναι καλα

Αυτα μου ερχονται τωρα , σιγουρα υπαρχουν κι αλλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση .

Εχω 2 κλουνακια και εψαχνα ενα η' δυο ακομα για να κλεισω. Απλα ψαχνω καποια που να μην κρυβονται ολη την ωρα και να τα βλεπω να τα χαιρομαι?

To banggai θα ταιραζε με αυτα η΄ενα pajama (ειδανικα αν με παιρνει και τα δυο)?  Ενα ζευγαρι chromis viridis ισως?

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 λίτρα  θα έβαζα ένα ψάρι ακόμα μονο, το banggai k το pajama μοιάζουν πολύ εξαρτάται ποιο από τα 2 σου αρέσει.

Τα chromis viridis δεν θα τα έβαζα σε 60 λίτρα γιατί συνήθως τους αρέσει να είναι σε κοπάδι και αν και μικρά ψάρια θέλουν χώρο για κολύμπι.

Το royal gramma δεν σου αρέσει επίσης? Είναι πολύ όμορφο αλλά σε τσιμπιμενες τιμές συνήθως, γύρω στα 30- 35 ευρώ το εχουν

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι και το royal gramma απλα απο αυτα που ειπες μαλλον το cardinal με κερδισε πιο πολυ. Θα πρεπει να παω να τα δω απο κοντα για να εχω καλυτερη αποψη..σιγουρα ειναι αλλιως απο μια φωτο στο ιντερνετ

 

Link to comment
Share on other sites

Gramma loreto

Link to comment
Share on other sites

Cardinal κατά εμέ καλό είναι να είναι σε κοπάδι ήρεμο ψαράκι σε αυτά τα λίτρα τα κλόουν κατα πάσα πιθανότητα θα τα τσακίσουν μόλις πάρουν κεφάλι. Τα Chromis επίσης πάλι καλό είναι να είναι σε κοπάδι. Σε goby και σε blenny θα σου έλεγα να κοιτάξεις. Το Gramma που αναφέρθηκε είναι εξαιρετική επιλογή, όχι melancara όχι paccagnellae. Αν το σηκώνει η τσέπη σου η Wetmorella θα μπορούσε να είναι μια επιλογή πολύ ωραίο wrasse. Και μια και μιλάω για wrasse όχι six line.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ειναι κανενα απο αυτα που αναφερετε Jumpers? γιατι δεν εχω καποιο δυχτακι ασφαλειας. Το cardinal κιδυνευει αν μπει μαζι με τα 2 κλοουν η' το αντιθετο (οχι οτι παιζει ιδιαιτερο ρολο αφου κανενα δεν θελω να κινδυνευει  αλλα πληροφοριακα ρωταω). Ωραιο η wetmorella ,βεβαια δεν την βρηκα σε καποιο καταστημα για να δω σε τι τιμες παιζει και αν την σηκωνει η τσεπη μου..χεχε

Link to comment
Share on other sites

Τα cardinal δεν έχουν κανενα πρόβλημα με τα κλοουν, και δεν είναι jumpers απ' όσο ξέρω

Το firefish πηδάει έξω σίγουρα, το δικό μου το πρώτο άλμα το έκανε όταν το πήρα κ ετοιμάζουν να το βάλω μέσα.

Το gramma loretto δεν ξέρω σίγουρα αλλά δεν έχει τη φήμη του jumper

Όλα αυτά τα πάνε καλά με τα κλόουν παντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...