Jump to content

Πρόβλημα με fluval 207..


Recommended Posts

Εχθές εγκατέστησα για πρώτη φορά το fluval 207 που αντικατέστησε το ehiem 250.. Πολύ καλή ροή μπροστά στο ehiem που απλά κατουρούσε... Το θέμα μου όμως είναι 1ον.. αφού το έστησα και έβαλα τα βιολογικά υλικά και το έβαλα σε λειτουργία, κάνει ένα θόρυβο που μάλλον παραπέμπει στη προπέλα.. Όμως με διάφορους πειραματισμούς που έκανα μήπως και βρω μια λύση, μου έρχεται η φαεινή ιδέα να βγάλω από μέσα τους ορόφους που έχουν μέσα τα υλικά φιλτραρίσματος και να δω πως θα ανταποκριθεί... Μόλις το ξεκίνησα, άκρα του τάφου σιωπή έδειχνε να λειτουργεί φυσιολογικά.. Άρα? Μήπως δεν είναι η προπέλα? Γιατί αν η προπέλα είχε πρόβλημα θα έπρεπε να κάνει τον ίδιο θόρυβο υποθέτω... Βάζω πάλι τα υλικά στη θέση τους και ο θόρυβος επέστρεψε.. Συν της άλλης όταν πλαγιάζω το φίλτρο έχει και διαρροή... Οπότε όπως καταλαβαίνετε το μόνο θετικό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι η ροή του... Κάποια ιδέα να λύσω το πρόβλημα? Είναι κάποιος από δω που να έχει τη σειρά 07?

Link to comment
Share on other sites

Για τη διαρροή ευθύνεται το ορινγκ στη κεφαλή(λογικά) η δεν έχει τοποθετηθεί σωστά(αν είναι καινούργιο) η θέλει αλλαγή(εύκολα κι)

 Τώρα όσο για τη φτερωτή δες αν είναι σωστά κουμπομενο το καπάκι....κ μήπως έχεις πολλά υλικά κ πιέζουν αντίστοιχα!!!

Κ' το ποιο απλό μην έχει κάτι μέσα στη φτερωτή, σαλιγκάρι, πετραδάκι κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Νο1 Το λάστιχο που έχει στο καπάκι να κοιτάξεις αν το έβαλες σωστά και να το περάσεις σιλικόνη ειδική για το fluval.Νο2 Την προπέλα να δεις μεσα άνοιξε το καπακακι και δεν μέσα μήπως πήρε κάποιο υλικό και μετά να το κουμπώσεις σωστά. Γενικά τσέκαρε τα όλα  .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να το κουνησεις δυνατα μηπως εχει κρατησει αερα??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τσέκαρε αν όλες οι θήκες των υλικών κουμπώνουν σωστά πριν κλείσεις το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giko έγραψε:

Για τη διαρροή ευθύνεται το ορινγκ στη κεφαλή(λογικά) η δεν έχει τοποθετηθεί σωστά(αν είναι καινούργιο) η θέλει αλλαγή(εύκολα κι)

 Τώρα όσο για τη φτερωτή δες αν είναι σωστά κουμπομενο το καπάκι....κ μήπως έχεις πολλά υλικά κ πιέζουν αντίστοιχα!!!

Κ' το ποιο απλό μην έχει κάτι μέσα στη φτερωτή, σαλιγκάρι, πετραδάκι κάτι....

Τα έχω κάνει όλα αυτά.. τη φτερωτή την έχω βγάλει 3-4 φορές... σαλιγκάρια στο ενυδρείο δεν έχω.. ούτε πετρούλες έχουν περάσει.. το o ring επίσης το έχω βγάλει κι αυτό 3-4 φορές.. Μέχρι που σε κάποια φάση με βαρέθηκε το φίλτρο και είπε να σταματήσει... Ακούγεται μεν το τριξιματάκι αλλά πρέπει να πας από ακριβώς δίπλα του για να το ακούσεις.. Εχθές το βράδυ δεινοπάθησα να κοιμηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Επίσης τσέκαρε αν όλες οι θήκες των υλικών κουμπώνουν σωστά πριν κλείσεις το καπάκι.

Μια χαρά κουμπώνουν.. Σταμάτησε ο πολύς ο θόρυβος.. Θα το τσεκάρω πάλι αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Δοκιμασες να το κουνησεις δυνατα μηπως εχει κρατησει αερα??

Κι αυτό το έκανα.. δεν είναι από αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το θέμα της διαρροής έχει μείνει!!

Ως παθών μιλάω,αν βγάλεις το φίλτρο από το ρεύμα (διακοπή ρεύματος ας πούμε) έχει διαρροή;;;;στη θέση σου θα το έβγαζα απλά από την πρίζα για λίγη ώρα!!!!τσεκαρετο!

Link to comment
Share on other sites

Για την διαρροή εφόσον το oring είναι τοποθετημένο σωστά αν συνεχίζει

πάρε ταινία τεφλόν και τύλιξε πάνω από το oring 4-5 στροφές . . . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...