Jump to content

Υπάρχουν μικρά λευκά σημεία στα ψάρια μου. Τι συμβαίνει


Recommended Posts

Υπάρχουν μικρά λευκά σημεία στα ψάρια μου. Τι συμβαίνει;

Αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα για πρώτη φορά. Πέρασα μια μέρα αναζητώντας την απάντηση στο Google σήμερα, αλλά δεν βρήκα μια λύση. Το ήξερα απλώς. Αποδεικνύεται ότι τα ψάρια μπορούν να πάρουν μια ασθένεια που ονομάζεται λευκές κηλίδες και μια ασθένεια ονομάζεται σκόνη.

Είμαι λίγο μπερδεμένος τώρα, οπότε ποια είναι η ασθένεια στην οικογένειά μας;

Πώς να το θεραπεύσετε;

Τώρα απλώς απομονώστε το για λίγο. Περιμένετε πολύτιμες προτάσεις από συνεργάτες.

Ευχαριστώ όλους ~

 

spacer.png

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Θέλω μια καλή φωτογραφία όλου του ενυδρείου σου. Τα πλατιά σου έχουν φυσιολογική συμπεριφορά? Σε τι θερμοκρασία τα είχες? Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Τι ψάρια έχεις μέσα? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και πόσο? Και να ξέρεις ήδη παρατηρώ ασυμβατότητα της ψαροσυνθεσης, καθώς ο μονομάχος που έχεις δεν πάει με άλλα είδη ψαριών. Θέλω να ξέρω τι θερμοκρασία έχεις, γιατί πιθανότατα έχουν ich. Επίσης υγρά τεστ παραμέτρων νερού έχεις?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος MosesSimon έγραψε:

Αποδεικνύεται ότι τα ψάρια μπορούν να πάρουν μια ασθένεια που ονομάζεται λευκές κηλίδες και μια ασθένεια ονομάζεται σκόνη.

Εχουν ich τα ψαρια. Οι φωτο οπως καταλαβα ειναι απο ινετ.

Θεραπεια γινεται με - tetra contralck, esha exit.

Δες τον οδηγο της Sera, σελ 13 και 32 https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2021 at 4:49 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου. Θέλω μια καλή φωτογραφία όλου του ενυδρείου σου. Τα πλατιά σου έχουν φυσιολογική συμπεριφορά? Σε τι θερμοκρασία τα είχες? Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Τι ψάρια έχεις μέσα? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και πόσο? Και να ξέρεις ήδη παρατηρώ ασυμβατότητα της ψαροσυνθεσης, καθώς ο μονομάχος που έχεις δεν πάει με άλλα είδη ψαριών. Θέλω να ξέρω τι θερμοκρασία έχεις, γιατί πιθανότατα έχουν ich. Επίσης υγρά τεστ παραμέτρων νερού έχεις?

Σας ευχαριστώ για την ενθουσιώδη βοήθειά σας. Μέσω της σειράς των ερωτήσεων σας, πιστεύω ότι η ιχθυοκαλλιέργεια είναι ένα θέμα. Πολύ εσωτερικό!

Και έχω ακόμα πολλές γνώσεις για να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2021 at 12:54 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχουν ich τα ψαρια. Οι φωτο οπως καταλαβα ειναι απο ινετ.

Θεραπεια γινεται με - tetra contralck, esha exit.

Δες τον οδηγο της Sera, σελ 13 και 32 https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Φίλε μου, έχεις δίκιο.

Αυτή η εικόνα προέρχεται από το Διαδίκτυο, επειδή η φωτογραφία μου βρίσκεται στον υπολογιστή στο σπίτι.

Κάντε την ερώτηση που έρχεται στο μυαλό ξαφνικά. Σας ευχαριστούμε που εξετάσατε προσεκτικά την ερώτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για bottaki σε κόβω έτσι όπως γράφεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...