Jump to content

Recommended Posts

Για την αντιμετωπιση τους τι χρησιμοποιειτε? Διαβαζα για το no planaria οτι δεν δημιουργει προβλημα στην αποικια και στα σαλιγγαρια. Ειδα ομως σε πετ και το planaria x. Γενικα ξερετε καποιο ασφαλη τροπο ειτε σκευασμα πετ σοπ ειτε απο φαρμακειο?

 

Υ.Γ. αν πρεπει να μεταφερθει στις ασθενειες δεν εχω θεμα. Απλα το εβαλα εδω γιατι ξερω οτι ειναι πλαναρια

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γραφει καποιος μαλλον σε panacur με κοβω. Σε κτηνιατρειο το βρισκω?

Link to comment
Share on other sites

Στο παράσιτο σκουλίκι πλανάρια αναφέρεσαι αδερφέ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για να μην γραφει καποιος μαλλον σε panacur με κοβω. Σε κτηνιατρειο το βρισκω?

και σε κτηνιατρειο. Δεν ξερω αν θα σου το πουλησουν, ομως...

Βασικα δεν υπαρχει θεμα με πλαναρια σε ενυδρεια με τα ψαρια. 

Σε γαριδαδικα μονο, οταν υπαρχει περισσεια τροφη (δηλ. η τροφη παραμενει αρκετη ωρα στο ενυδρειο) - υπαρχει θεμα.

Παλευεται ευκολα με σκουπα βυθου και συχνες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

@christos efthimiou, μην ριχνεις φαρμακα στο γαριδαδικο (αν μιλαμε για γαριδαδικο).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι σε γαριδάδικο. Μάλλον ρίχνω πολύ τροφή. Είδα που την είχαν πέσει σε μια γαρίδα για αυτό έλεγα να ρίξω κάτι. Το πλανάρια χ που το βρήκα σε πετ σοπ θα κάνει ζημιά στις γαρίδες? @natateo δεν δίνουν τα κτηνιατρεία panacur? Από που θα πάρω τότε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

δεν δίνουν τα κτηνιατρεία panacur? Από που θα πάρω τότε? 

Δινουν, το θεμα ειναι, οτι το διαλυμα ειναι 1 λιτρο το μπουκαλι (νομιζω δεν βγαινει πιο μικρο) και μερικοι δεν το ανοιγουν για να πουλησουν 10μλ.

Πρεπει να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Είδα που την είχαν πέσει σε μια γαρίδα για αυτό έλεγα να ρίξω κάτι.

η γαριδα σιγουρα δεν ηταν καλα. ηταν να σε αποχαιρετησει. πλαναρια δεν παει σε υγιεις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_parasites_planarian-flatworms

η παγίδα που προτείνεται ως τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει διαθέσιμη εδώ: 

https://aquaclubdesign.com/σαλιγκαροπαγιδα-σκουληκοπαγιδα-hs-aqua-glass-3-hole-snail-and-flatworms-catcher.html

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δινουν, το θεμα ειναι, οτι το διαλυμα ειναι 1 λιτρο το μπουκαλι (νομιζω δεν βγαινει πιο μικρο) και μερικοι δεν το ανοιγουν για να πουλησουν 10μλ.

Πρεπει να ρωτησεις.

Καλημέρα ναταλία. Πήρα το χάπι στα 40 λεπτά. Η πάστα έκανε 7,5 ευρώ. Απλά για να ξέρει κάποιος. Δεν το βρίσκεις εύκολα στις κτηνιατρικές κλινικές που ειδικεύονται με κατοικίδια όπως γάτα και σκύλους. Εγώ το βρήκα στα γεωργικά προιοντα καθώς το χάπι το δίνουν στα πρόβατα για τέτοιου είδους παράσιτου.

 

Τώρα λογικά θα πάρω νερό από το ενυδρείο θα το λιώσω πρώτα όσο μπορώ και θα το ανακατέψω. Μετα με σύριγγα θα πάρω την επιθυμητή ποσότητα. Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Αν έχετε καμιά ιδέα για πείτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι. Να εισαι λιγο πανω απο το ενυδρειο. Αν θα δεις τις γαριδες σε πληρης ακινησια.... - αλλαγη νερου 50%

Αλλαγες νερου και σκουπα θα κάνεις ετσι ή αλλιως, γιατι αν εχεις πολλα ψόφια πλαναρια , θα ανεβει και η αμμωνια - στανταρ.

Μην ξεχασεις να καθαρισεις και το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καπως ετσι. Να εισαι λιγο πανω απο το ενυδρειο. Αν θα δεις τις γαριδες σε πληρης ακινησια.... - αλλαγη νερου 50%

Αλλαγες νερου και σκουπα θα κάνεις ετσι ή αλλιως, γιατι αν εχεις πολλα ψόφια πλαναρια , θα ανεβει και η αμμωνια - στανταρ.

Μην ξεχασεις να καθαρισεις και το φιλτρο!

Αυτο με τα ψοφια πλαναρια το σκεφτηκα και εγω. Λες θα ανεβασει ε? Αν ριξω προληπτικα prime θα γινει καμια περιεργη αντιδραση? Μην βγει κανα αλλιεν απο εκει μεσα μετα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα ανκαι ειχα παρει panacur δεν το χρησιμοποιησα ποτε. Προσθεσα μια γεννα απο γκαπυ και απλα καθαρισαν τα παντα. Τα τσακισαν. Ζητημα να εχουν μεινει κανα δυο. Αν δω οτι ξανααυξανονται θα δανειστω μερικα μικρουλια μηπως και δεν μου χτυπουν το γονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...