Jump to content

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΣΠΟΝΔΥΛΟΥ ΠΑΡΑΣΙΤΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

παρατηρώντας το ενυδρείο μου σήμερα , το μάτι μου έπεσε πάνω σε μία ... σαρανταποδαρούσα (?) .. Έχει μήκος κάπου στο 1cm, άσπρο σώμα, με μία σειρά από μαύρες κουκίδες δεξιά και αριστερά και πολύ κοντά ποδαράκια, όπως μπορείτε να δείτε στην φωτογραφία. Μπορεί κανείς να το αναγνωρίσει? Δεν βρίσκω πουθενά κάτι παρόμοιο.

 

Το ενυδρείο, γλυκού νερού, είναι στημένο 1.5 μήνα, χωρίς ψάρια και με δύο ξύλα από pet shop. Επίσης είναι ελαφρά φυτεμένο. Το στρώμα είναι ADA SOIL AMAZONIA μαζί με λίγο χαλίκι.

IMG_20210509_165428.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο ζωντανο.... πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ομορφο ζωντανο.... πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο.....

φωτιά και ξανα - στήσιμο??

Link to comment
Share on other sites

ωωωωω τρέλλανε με!!!!!!Άν μπορείς βάλε φωτό βίντεο κτλ.

 

Φαίνεται να είναι μυριόποδο, ίσως Uroblaniulus carolinensis.Μήν το πετάξεις!Το θελωωωωωωωωωωωωω....και άν βρείς άλλα τα θέλω και αυτάαααααααααα

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι το Thalassisobates littoralis ή το Myriapodi halofili !Βάλε φωτό και βίτεοοοοοοΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρομαι για τον ενθουσιασμό σου @Husky_Jim Δυστυχώς το πέταξα την στιγμή που το είδα, καθώς ήταν ψηλά και αν πήγαινε χαμηλότερα θα έπρεπε να κάνω βουτιά (75cm ύψος ενυδρείο είναι αυτό...). Συνεπώς δεν το έχω βγάλει βίντεο. Φαίνεται να ήταν Thalassisobates Littoralis αν κρίνω σωστά από κάποιες φωτογραφίες. Προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαζες σε ένα ταπεράκι; Δεν βλέπεις πως χάρηκε ο άνθρωπος; Παιζει και να κατουρήθηκε από την χαρά του.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2021 at 1:24 ΜΜ, το μέλος Constantinos Mple έγραψε:

Χαίρομαι για τον ενθουσιασμό σου @Husky_Jim Δυστυχώς το πέταξα την στιγμή που το είδα, καθώς ήταν ψηλά και αν πήγαινε χαμηλότερα θα έπρεπε να κάνω βουτιά (75cm ύψος ενυδρείο είναι αυτό...). Συνεπώς δεν το έχω βγάλει βίντεο. Φαίνεται να ήταν Thalassisobates Littoralis αν κρίνω σωστά από κάποιες φωτογραφίες. Προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο άλλο.

 

Κρίμα, και ενημέρωσα κάτι γωστούς επιστήμονες στην αμερική και περίμεναν φωτό,βίντεο και άν μου το έστελνες παραπάνω δεδομένα.

Κρίμα γιατί οι αναφορές παγκοσμίως είναι λίγες...

 

πριν 23 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Δεν το έβαζες σε ένα ταπεράκι; Δεν βλέπεις πως χάρηκε ο άνθρωπος; Παιζει και να κατουρήθηκε από την χαρά του.

 

Μιά ακράτεια την είχα, για να πούμε και την αλήθεια.... :D

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...