Jump to content

1ος μήνας με τη μέθοδο Walstad


Recommended Posts

Σήμερα κλείνει ένας μήνας από το στήσιμο του ενυδρείου μου με τη μέθοδο Walstad. Η ανάπτυξη των φυτών είναι εξαιρετική, η άλγη παντελώς απούσα και τα ψάρια και οι γαρίδες φαίνονται να έχουν βγει ιδανικές συνθήκες διαβίωσης. Στο gif φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε 1η και 30η ημέρα. Παμε δυνατά για τον 2ο μήνα. e827841a51e118e0e96f2e18b199ab84.gif

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πολυ κουραστικο για το ματι αυτο το γιφ :P

βαλε νορμαλ φωτο! :)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νόμιζα ότι με αυτή τη μέθοδο δεν βάζεις φίλτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα. Νόμιζα ότι με αυτή τη μέθοδο δεν βάζεις φίλτρο

ναι, κανονικα δεν ειναι Walstad.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα. Νόμιζα ότι με αυτή τη μέθοδο δεν βάζεις φίλτρο

 

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ναι, κανονικα δεν ειναι Walstad.

Καλησπέρα σας . 

Μπορεί να μην θέλει φίλτρο άλλα θέλει καλή κυκλοφορία του νερού . Άρα μπορεί το φίλτρο  να δουλεύει σαν κυκλοφορητής χωρίς υλικά μέσα . 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ κουραστικο για το ματι αυτο το γιφ [emoji14]
βαλε νορμαλ φωτο! [emoji4]
Έχεις απόλυτο δίκιο. Κανονικά θα έπρεπε να βάλω από κάτω προειδοποίηση για αυτούς που πάσχουν από επιληψία :D Επίσης η Diana Walstad προτείνει κυκλοφορία νερού στα ενυδρεία με τη μέθοδο. Βέβαια λίγο με ενδιαφέρει αν θεωρείται αυθεντικό walstad ή όχι, επειδή είμαι πολύ χαρούμενος που πέτυχα ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα μετά από πραγματικό διάβασμα και αποτυχίες στην πλάτη μου!
Χωρίς πολλά πολλά, φώτο από 10/04 και από 10/05.5333e276ab76b1d20186af72936a2c5a.jpgc23f964c9bc5364db508bd4d9e988c9f.jpg

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρυσόψαρος έγραψε:

Βέβαια λίγο με ενδιαφέρει αν θεωρείται αυθεντικό walstad ή όχι, επειδή είμαι πολύ χαρούμενος που πέτυχα ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα μετά από πραγματικό διάβασμα και αποτυχίες στην πλάτη μου!

Συμφωνω!!!  Πολυ ωραιο αποτελεσμα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρα απο την ερώτηση που δεν έχει καμια απολύτος σημασία το αποτέλεσμα είναι ωραίο. Δεν ξέρω την μέθοδο και η αληθεια είναι ότι με φοβίζει να μην κάνω αλλαγή. Δλδ εσύ δεν έχεις κάνει σε ένα μήνα καθόλου αλλαγές νερού? Δεν θα κάνεις ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρα απο την ερώτηση που δεν έχει καμια απολύτος σημασία το αποτέλεσμα είναι ωραίο. Δεν ξέρω την μέθοδο και η αληθεια είναι ότι με φοβίζει να μην κάνω αλλαγή. Δλδ εσύ δεν έχεις κάνει σε ένα μήνα καθόλου αλλαγές νερού? Δεν θα κάνεις ποτέ?
Έβαλα εξαρχής αρκετά φυτά για να τραβήξουν όσο το δυνατόν περισσότερα θρεπτικά για να κόψω και την ανάπτυξη των άλγεων. Βέβαια τις πρώτες 2 εβδομάδες μέχρι να "πιάσουν" τα φυτά έκανα αλλαγές κάθε ημέρα το 20-30% για να ξεφορτωθώ την περίσσεια των θρεπτικών και τυχόν αμμωνία. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο μπήκαν εξαρχής 2 guppy, 7-8 γαρίδες, 2 nerite (και όσοι λαθρεπιβάτες ήρθαν με τα φυτά) και κατά το στρώσιμο έχασα μόνο 1 γαρίδα, ενώ η guppy γέννησε ήδη 7 μικρά.
Η συχνότητα των αλλαγών έπεσε μετά τη 2η εβδομάδα σε 2 φορές την εβδομάδα (με συχνά τεστ) και πλέον το έκοψα και αυτό και αν όλα πάνε καλά σκοπεύω να κάνω αλλαγές ανά 1-1,5 εβδομάδα για τον επόμενο μήνα και μετά βλέπουμε. Δεν ξερω αν καταφέρω να κρατήσω τέτοια ποιότητα νερού στο ενυδρείο ώστε να κάνω αλλαγές ανά 2μηνο, 3 μηνο ή 6μηνο που αναφέρει το βιβλίο. Αλλά νομίζω όλα αυτά θα τα ανακαλύψω στην πορεία.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όταν τα φυτά είναι πολλά και τα ψάρια λίγα μπορείς να επεκτείνεις κατά πολύ τον χρόνο αλλαγής, το τρίμηνο δεν είναι ουτοπιστικό. βέβαια το βλέπεις και πως πάει το ενυδρείο τα ψάρια η μετρήσεις και η ανάπτυξη των φυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...