Jump to content

Το δικό μου κοινωνικό.


makis206

Recommended Posts


Τώρα που φτάσαμε σε ένα καλό επίπεδο (όξω η bba επιτέλους) και βρήκαμε τις ρουτίνες μας σε κάθε τομέα, ας δείξω κι εγώ το δικό μου φυτεμένο να υπάρχει το "νήμα" μου που θα ανανεώνεται κάθε φορά που θα υπάρχει κάτι νέο σε αυτό. Θα υπάρξουν περισσότερες φωτογραφίες μελλοντικά! [emoji846]
 
Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό φυτεμένο
 
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Juwel Rio 81x36x50cm
Συνολικά Λίτρα: 125l (λίγο παραπάνω αφού έχει αφαιρεθεί το εσωτερικό φίλτρο της Juwel)
Sump (λίτρα): -
 
Οργανισμοί
Φυτά - Χαμός. Θα αναφέρω όσα θυμάμαι αυτή τη στιγμή: Alternenthera reineckii mini, Bucephalandra (2 τύποι), Ceratopteris Thalictroides, Marsilea Hirsuta, Lobelia Cardinalis και Mini, Cryptocoryne (Usteriana, Wendtii Braun, Parva, Lucens και Beckettii Petchii), Anubias (2-3 τύποι), Bacopa Monnieri Compact, Sagittaria Subulata, Hygrophila Corymposa Compact, Echinodorus, Ludwigia spec. Super Red, Limnobium Laevigatum, κάποιο είδος Moss κ.α.
Ψάρια: 9 Green Tiger Barbs και 2 Αncistrus Dolichopterus (μικρά που ευελπιστώ να γίνουν ζευγάρι)
Άλλα είδη: Ramshorn Snails
 
Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Σκουρόχρωμη αφίσα
Πέτρες: Μικρή πέτρα λάβας ντυμένη με Moss
Ξύλα: Αρκετά driftwood
Άλλα διακοσμητικά: φωλιά τύπου "σωλήνα" για τα Ancistrus
Υπόστρωμα: Seachem Flourite
Βυθός: Λεπτόκοκκο χαλίκι φυσικού χρώματος
 
Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Fluval Spectrum Planted
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες συν 1,5 περίπου σε Ανατολή και Δύση
 
Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Eheim Pro 4+ 350
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμαντήρας Juwel 100w και D-D Cooling 4 fan. Υποστηρίζονται από Temp Controller (T Controller Twin) της Aqua Medic
Λίπανση: Λιπάσματα Macro και Micro σε καθημερινή βάση, 3ml από το κάθε ένα εναλλάξ. Ενίοτε προσθέτω και λίγο Seachem Excel
Παροχή CO2: Nαι, με 2kg φιάλη και διπλό μανόμετρο της Co2Art (Pro Series dual stage regulator). Diffuser μέσα στο ενυδρείο της Neo Co2 και Drop checker της ADA. Στο 1.5bps (90 φυσαλίδες ανά λεπτό) ο drop checker παραμένει μονίμως στο πράσινο
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Skimmer επιφάνειας της Juwel
Διατροφή: Αρκετές τροφές σε διάφορες μορφές και είδη (βυθιζόμενες μπιλίτσες, φυλλαράκια, ταμπλέτες βυθού κλπ κλπ) με βάσεις σε πρωτεΐνη, σκόρδο, σπιρουλίνα, άλγη..
Επίσης κατεψυγμένες τροφές σε κυβάκια (2 φορές την εβδομάδα - μία Bloodworms και μία Tropical Mix με bloodworms, shrimps κλπ κλπ).
Τρεις φορές την εβδομάδα βρασμένα λαχανικά (κολοκύθι αγγούρι κλπ) για τα Ancistrus περισσότερο που έχουν ανάγκη σε τέτοιες τροφές.
Αρακά μία φορά την εβδομάδα αυστηρά την προηγούμενη ημέρα από την αλλαγή νερού
 
Παράμετροι
pH: 7.4
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6-8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15 περίπου
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25C
 
Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε Κυριακή πρωί αλλαγή της τάξης του 40-50% ενώ μπορεί να αλλάξω μεσοβδόμαδα μία ακόμα φορά ένα μικρό ποσοστό γύρω στο 20%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Γέμισμα πλαστικού βαρελιού με νερό βρύσης στη θερμοκρασία του ενυδρείου και προσθήκη Seachem Prime αλλά και ΑΡΙ Stress Coat ενίοτε
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Πολύ συχνό κλάδεμα, ανά 3-4 μέρες κόβω κορυφές φυτών που αγγίζουν την επιφάνεια.
Σκούπα βυθού σε κάθε μεγάλη αλλαγή νερού της Κυριακής. Εστιάζω σε διαφορετικά σημεία από Κυριακή σε Κυριακή
 
Φωτογραφίες (το crop τις ρήμαξε..): [emoji16]


 

2a4598d23443f32c0b4b3b8ca8696180.jpg
f6085292c05a5c84ee1ad78132a063d3.jpg
34a9d385ad5225a09d5699294034c768.jpg
71d0e507100c199c258848792a7fff95.jpg
69b6df19fd2394d81cf1f83ea1cc80a6.jpg
5c2490b472da36e2a76f5cb533c14939.jpg
569f889512c2c29d6b6998554614cd2b.jpg



  • Like 6
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Πολύ όμορφο είναι . Μπράβο σου !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρίνο, το ψάχνω ακόμα με λεπτομέρειες αφού η κυριότερη αλλαγή που έγινε πρόσφατα είναι το φωτιστικό. Πολλές ρυθμισεις (cold white, warm white, red blue κλπ κλπ) και το παω σιγά σιγά για να μην επιστρέψει η bba που με ταλαιπώρησε αρκετά λίγους μήνες πριν.
Ένας λόγος που έχω το μπλε led στο μόλις 5%.

Έχω τρομερή ανάπτυξη στα φυτά βέβαια (μπήκε co2 προ τριμήνου σχεδόν και λίπανση σε βαθμό που δεν επιχείρησα ποτέ ξανά) αλλά με το φωτιστικό τρέμω να το ανεβάσω πάνω από το 70% του προς το παρόν. Και χάνω κάπου, το βλέπω. Η Alternanthera στη μέση δεν κοκκινίζει τόσο σύντομα όσο έκανε πριν με το Led φωτιστικό της Juwel - έπεσα βέβαια και κατά 1000 περίπου lumens πιο κάτω με το νέο και δεν το έχω και στο τέρμα παράλληλα. Όμως "καθάρισαν" από μαυρίλες όλα τα φύλλα των υπολοίπων φυτών, έδειξαν πολύ καλύτερα χρώματα (χάνουν αρκετά στις εικόνες) κι αυτό για μένα είναι άθλος!
Και η συνολική όψη αλλάζει αρκετά βδομάδα με τη βδομάδα, νεα φυλλαράκια εμφανίζονται στον βυθό, ψηλά φυτά που κλαδευονται τακτικά και αλλάζουν συνεχώς "φορά" στους νέους κορμούς που αναπτύσσουν άμεσα, σε δουλειά να βρισκόμαστε και να μην το βαριόμαστε κιόλας. [emoji1]

Το μεγάλο θετικό, τα Tiger barbs δεν στρεσάρονται με τον χαμηλότερο φωτισμό. Με το Juwel είχα θέμα. Μόλις άναβε το φως τα έχανα στις πίσω γωνίες, στις κρυψωνες και τη σκιά.
Πλέον είναι πιο άνετα και για καλή μου τύχη τα πάνε καλά και με τα Ancistrus που προσθεσα πρόσφατα με μεγάλο άγχος - θυμίζω τα τσιμπήματα που έκαναν στα Corydoras μου λιγους μήνες πριν..

Αν και μικρά ακόμα τα Ancistrάκια έχουν τσαγανό, δεν ανέχονται πολλά όπως φαίνεται. Να μεγαλώσουν λίγο να καταλάβω το φύλο τους. Να φτιάξω ένα ζευγαράκι και ποιος μας πιάνει μετά!

Και απόφαση. Αυτή τη φορά αν υπάρξει θέμα συμβίωσης αυτά που θα "πάρουν πόδι" θα είναι τα Τιγράκια. Ίδωμεν αν και δεν εύχομαι τέτοια εξέλιξη.

Για ότι νέο θα ενημερώνω εννοείται! [emoji846]

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη εξαιρετικό!!! Μου αρέσει πάρα πολύ. Μπράβο φίλε μου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη εξαιρετικό!!! Μου αρέσει πάρα πολύ. Μπράβο φίλε μου[emoji16]
Έχει και μπόλικη τροφη για χρυσόψαρα μέσα ε..[emoji28]

Ευχαριστώ πολύ Σερ!
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη θα σου στείλω το μαύρο πορτοκαλί common μου να στα κάνει λίμπα. Σαν τους γλάρους του Νέμο. Μαμ μαμ μαμ ΜΑΜ!!!?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 9 τσιμπητές ουράς μέσα, αν σου βαστάει..[emoji28]

Έκανα μια απόπειρα να cropάρω μερικές φώτο ακόμα τώρα που άναψαν τα φώτα, έτσι για λίγη παραπάνω λεπτομέρεια πριν "ξημερώσει" για τα καλά εκεί μέσα.
Τρέχει και το Co2 παράλληλα γι αυτό και η "θολούρα".
Για να δούμε αν πέτυχε το πείραμα και δεν τις χάλασε τόσο η επεξεργασία..[emoji846]


Edit: μπααα, πάλι χάλασε πολύ η ποιότητα..

7aa36d4bb8c73e20586d8a1123206095.jpg
3c83c45c7f3d6307ce7de272dbc22531.jpg
b85f6fe022b2437aede971b6bd62dc8c.jpg
eeab6fa333c8d25cb3466bde3f72c625.jpg
61746265f0a18dff51d1001188568422.jpg
fced84562a1ff6e5f393ed687c8e5ed1.jpg
cee24c0956dd22bac731b3c280ce1254.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! δεν βαζεις και μια-δυο ριζες; :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη 4-5 μικρά ξύλα μέσα καλυμμένα με φυτά, δεν βοηθούν κι οι φώτο βέβαια. Η πλάκα είναι ότι έχω πάρει μερικα μεγαλύτερα, τα έχω κάνα μήνα στο νερό (σε κουβά) αλλά δεν ξέρω που να τα τοποθετήσω, εκτος του μπροστινού μέρους υπάρχουν παντού φυτά! [emoji28]

Θα πέσει γερό κλάδεμα εντός των ημερών όμως, θα το μελετήσω και για καμιά μεγαλύτερη ριζα όπως λες γιατί όντως κάτι λείπει από εκεί μέσα.

Σας μερσώ κυρία μας.![emoji4]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να πω για το δεύτερο φωτιστικό που έβαλα μερικές μέρες πριν. Τα μεγάλα κόκκινα φυτά στο πίσω μέρος με ανάγκασαν να οδηγήσω το πίσω φωτιστικό πιο κοντά τους όμως παράλληλα έπρεπε να κρατηθεί κι ο φωτισμός στα μπροστινά φυτά, ενώ παραλληλα δεν θα επηρεάζονται κι από τις σκιές που δημιουργούν τα φυτά πλάτης όταν το φωτιστικό φύγει προς το πίσω μέρος.

Κάλυψα μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας τελικά και δουλεύω τα φωτιστικά λίγο παραπάνω από τη μέση, παρατηρώ και ενεργώ ανάλογα όταν χρειαστεί. [emoji846]



a79835789f200ce5f499126737fc5ea4.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να κάνω κι εγώ ένα μικρό update μετά από καιρό, όχι τίποτα άλλο απλά με τις παραπάνω φωτό είδα και πόσο χαοτικές είναι οι διαφορές από τότε..

Πλέον το ενυδρείο φιλοξενεί 10 Tiger Barbs (τα περισσότερα από την αρχή μάλιστα) και 7 γαρίδες Amano που για καλή μου τύχη δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από το κανιβαλο-κοπάδι. Το ρίχνω στο γεγονός ότι επέλεξα μεγάλες σε μέγεθος από το petshop.

Επίσης τα Ancistrus δεν μου άντεξαν, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω την αιτία μιας και οι παράμετροι του νερού δεν παρουσίασαν κάτι περίεργο όλο αυτό το διάστημα.
Να φταίει το διοξείδιο; Ελέγχεται πάντα για τυχόν αλλαγές στη δοσολογία..
Να έτρωγαν ξύλο από τα Τιγράκια; Δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο..
Δεν το έψαξα και παραπάνω όμως, μόλις έφυγε και το τελευταίο (4 συνολικά) πήρα το ρίσκο με τις Amano και μέχρι στιγμής μου βγήκε.

Τα φυτά απλώς τα απολαμβάνω πια κι ας άρχισα να βαριέμαι το ψαλίδισμα κάθε εβδομάδα σχεδόν.. [emoji1]

838e835a5d8c9d193403bc5f15b39ea5.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έγινε μπράβο σου.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δείχνει πολύ όμορφο και υγιές. Σούπερ.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα  πολυ ομορφο εγινε!!!!! Και τα ψαρακια ομορφουλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια, όπως και για κάθε συμβουλή που βοήθησε σε όλο αυτό εννοείται!

Θα συνεχίσω να ενημερώνω με τον καιρό [emoji846][emoji846]

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ποίο φωτιστικό χρησιμοποιείς φίλε μου; 

Δεν κατάλαβα από τα παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...