Jump to content

Καλιμπράρισμα phμετρου


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου. Το ενυδρείο είναι μια αρρώστια που δεν σε αφήνει ποτέ. Έτσι μετά από 15 χρόνια χαλαρής κατάστασης με χρυσόψαρα αποφάσισα να ξαναασχολειθώ πιο ειδικά. Στο θέμα μας όμως...... 

Έχω το phμετρο της φωτογραφίας και θέλω να το καλιμπράρω γιατί έχει να δουλέψει 15 χρόνια. Γνωρίζετε που θα βρω σκόνες και κάποιον ειδικό να με κατατοπίσει? 

IMG_20210512_194218.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κοντά Πειραιά οπότε μπορώ να σε βοηθήσω αν θες. έχω και 7αρι και 4αρι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλά γενικά το calibrate σε ολα τα pHμέτρα χρειάζεται 3 buffer (δείκτες) με pH 4 , 7 και 10. Στο μενού του calibrate θα σου ζητάει να τα βάλεις με την σειρά. Κάθε ενα που θα βάζεις πρέπει να ξεπλένεις ενδιάμεσα με απιονισμενο νερο για να μην επιμολύνεις τους δείκτες κ για να κανείς σωστό calibrate.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nik.sof έγραψε:

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλά γενικά το calibrate σε ολα τα pHμέτρα χρειάζεται 3 buffer (δείκτες) με pH 4 , 7 και 10. Στο μενού του calibrate θα σου ζητάει να τα βάλεις με την σειρά. Κάθε ενα που θα βάζεις πρέπει να ξεπλένεις ενδιάμεσα με απιονισμενο νερο για να μην επιμολύνεις τους δείκτες κ για να κανείς σωστό calibrate.

Δεν ισχύει αυτό. Και της Dannerle και της dupla 4+7. Πολύ ακραίο το 10 που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για γενικό εργαστηριακό εξοπλισμό. Δεν εχω δουλέψει ποτε αυτών των εταιριών που αναφέρεις. Γίνεται το calibration κ με 2 σημεία. Με 3 ειναι το ιδανικό. Κ συνήθως οι δείκτες πωλούνται και οι 3 μαζι, αποτι ξερω. 

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανάμεσα απο τα buffer πρέπει παντα να ξεπλένεις με απιονισμενο.... αν δεν το κανείς, τα επόμενα calibration θα γίνονται λάθος κ θα περνεις παλαβές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

@ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣΚαλησπέρα,το είχες καλιμπράρει τότε;;

Το δοκίμασες στο νερό βρύσης τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Είσαι κοντά Πειραιά οπότε μπορώ να σε βοηθήσω αν θες. έχω και 7αρι και 4αρι

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους . AquaNewbie πώς μπορούμε να επικοινωνήσουμε? 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου σε μήνυμα το τηλέφωνο σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλους . AquaNewbie πώς μπορούμε να επικοινωνήσουμε? 

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Στείλε μου σε μήνυμα το τηλέφωνο σου

Είναι δικαίωμα σας να επικοινωνήσετε για διάφορα θέματα αλλά αν αφορά το θέμα τότε καλό θα ήταν η γνώσεις να μοιράζονται με όλους και όχι πριβέ.

Αν η επικοινωνία σας είναι διαφορετικής  φύσεως τότε ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, η επικοινωνία μας αφορά σε συνάντηση που πρέπει να κάνουμε για να καλιμπράρουμε το phμετρο. Αν διάβαζες όλο το post θα το καταλάβαινες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν η επικοινωνία σας είναι διαφορετικής  φύσεως τότε ζητώ συγνώμη.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2021 at 12:22 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Είναι δικαίωμα σας να επικοινωνήσετε για διάφορα θέματα αλλά αν αφορά το θέμα τότε καλό θα ήταν η γνώσεις να μοιράζονται με όλους και όχι πριβέ.

Αν η επικοινωνία σας είναι διαφορετικής  φύσεως τότε ζητώ συγνώμη.

Μα τι ακριβώς να ζητήσω εκτός prive. Να βάλει το κινητό του ο άνθρωπος ή να γράψω εγώ την διεύθυνση μου. Δεν καταλαβαίνω. Αλλά προφανώς δεν πρέπει να έχεις διαβάσει και την υπόλοιπη συζήτηση οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...