Jump to content

Βοήθεια για φωτισμό σε φυτεμενο!


Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας αν χρειάζεται επιπλέον φωτισμός στο ενυδρείο που θα παραγγείλω και αν μπορείτε να μου προτείνεται κάτι.. το ενυδρείο θα είναι φυτεμενο με πολλά φυτά!

 

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Aquarium-Combination-Vivaline-240/422183/

στα χαρακτηριστικά λέει ότι έχει led 20w. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εξαρταται απο το τι φυτα θελεις να βαλεις μεσα. Καποια ειδη μπορει να ειναι μια χαρα και με χαμηλο φωτισμο (θα ελεγα οτι 20w για ενα τετοιο ενυδρειο ειναι χαμηλος φωτισμος) και αλλα εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις φωτισμου. 

 

Ποια ειδη φυτων σκεφτεσαι να βαλεις? Νομιζω οτι η απαντηση σε αυτη την ερωτηση θα βοηθησει και εσενα και οσους μπορουν να σε βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω διαφορά φυτά και αργής και γρηγορης ανάπτυξης καθώς και όλων των βαθμών δυσκολίας. Θα υπάρχει επίσης σύστημα co2 με μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Θα ήθελα την γνώμη σας αν χρειάζεται επιπλέον φωτισμός στο ενυδρείο που θα παραγγείλω και αν μπορείτε να μου προτείνεται κάτι.. το ενυδρείο θα είναι φυτεμενο με πολλά φυτά!

 

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Aquarium-Combination-Vivaline-240/422183/

στα χαρακτηριστικά λέει ότι έχει led 20w. 

το main φωτισμο δεν θα  φτασει για καποια φυτα.

Αν θελεις να εχεις επιλογες στα φυτα, τοτε πας για σκετη γυάλα και αγοραζεις εξτρα φωτιστικο και φιλτρο και θερμοστατη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Natateo ευχαριστώ. Έξτρα φίλτρο θα αγοράσω πέρα από αυτό που έχει. Για φωτιστικό στο συγκεκριμένο ενυδρείο έχεις κάποια πρόταση; Και ποσά W?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Natateo ευχαριστώ. Έξτρα φίλτρο θα αγοράσω πέρα από αυτό που έχει. Για φωτιστικό στο συγκεκριμένο ενυδρείο έχεις κάποια πρόταση; Και ποσά W?

Κανονικα τα φωτιστικα, που υπαρχουν στα "ετοιμα" ενυδρεια φτανουν μονο για να κρατησεις καποια ευκολα ως μετρια φυτα.

Μπορεις να βαλεις εξτρα καποια λεντ ταινια στο καπακι του ενυδρειου, αλλά.... το καλοκαιρι υπαρχει , που υπαρχει θεμα με αυξημενες θερμοκρασιες, θα εχεις ακομα εξτρα και απο λεντακια. Προτιμω ανοιχτα ενυδρεια.

και τα φιλτρα, που εχουν αυτα τα ενυδρεια, ειναι αδυναμα....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Natateo αν το ενυδρείο είναι ανοιχτό 240l και 120cm.. αυτός ο φωτισμός για ενυδρείο με πολλά φυτά όλων των απαιτήσεων αρκεί.;

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7192-sunsun-ads-1050c-fvtistiko-led-80w--113-130cm--7192.html

 

Εσυ τι θα έβαζες; Μπορείς να μου προτείνεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι οτι καλύτερο σε αυτά τα λέφτα , αλλά ισως είσαι οριακά για δύσκολα φυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Natateo αν το ενυδρείο είναι ανοιχτό 240l και 120cm.. αυτός ο φωτισμός για ενυδρείο με πολλά φυτά όλων των απαιτήσεων αρκεί.;

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7192-sunsun-ads-1050c-fvtistiko-led-80w--113-130cm--7192.html

 

Εσυ τι θα έβαζες; Μπορείς να μου προτείνεις;

 

Προσοπικα θα επαιρνα RGB πχ chihiros , twinstar.... οι τιμες , ομως.....

https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-wrgb-series-led-5-detail

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7386-chihiros-wrgb-ii-led-130w-120-140cm-7386.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ε φυσικά, ότι πλερώνεις παίρνεις... 

Link to comment
Share on other sites

στα ιδια χρηματα με αυτο που εστειλες ειναι κ αυτο!

https://www.skroutz.gr/s/26705141/Twinstar-120B-RGB-42W-100-120cm.html

 

εχω το μικρο στο 30λιτρο μου και ειναι οκ για τα φυτα που εχω βαλει....τωρα αμα χρειαστεις το πολυ πολυ παιρνεις ενα ακομα :P

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και DIY.... αν πιανουν τα χερακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Με το hobby μας δεν υπάρχει ταβάνι στις τιμές!!! Ποτέ δεν φτάνει το budget!! ?

Κοίταξα το sun sun σαν πιο οικονομικό! Για εύκολα και μέτρια φυτά άντε και κανένα δύσκολο αν μπορεί!

Όμως θα κάνει δουλειά η είναι πεταμένα λεφτά και θα πάω αναγκαστικά σε κάτι πιο ακριβό και θα το πληρώσω παραπάνω;;;; Ιδού η απόρροια...

Φτιάχνω το ενυδρείο από το μηδέν για αυτό το λέω...όποτε δεν θα είναι μόνο η αγορά του φωτιστικού...

DIY δεν ξέρω πως γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Με το hobby μας δεν υπάρχει ταβάνι στις τιμές!!! Ποτέ δεν φτάνει το budget!! ?

Κοίταξα το sun sun σαν πιο οικονομικό! Για εύκολα και μέτρια φυτά άντε και κανένα δύσκολο αν μπορεί!

Όμως θα κάνει δουλειά η είναι πεταμένα λεφτά και θα πάω αναγκαστικά σε κάτι πιο ακριβό και θα το πληρώσω παραπάνω;;;; Ιδού η απόρροια...

Φτιάχνω το ενυδρείο από το μηδέν για αυτό το λέω...όποτε δεν θα είναι μόνο η αγορά του φωτιστικού...

DIY δεν ξέρω πως γίνεται...

Φίλε μου κατανοώ ότι έχεις πχ μέχρι ένα συγκεκριμένο budget να διαθέσεις αλλά όταν λες ότι θες φυτά όλων των δυσκολιών καταλαβαίνεις ότι θα πας σε κάτι πιο ακριβό. Sun sun δεν θα σε συμβούλευα να βάλεις. Επίσης θα συμφωνήσω με την @natateoότι προτίμησε κάποια γυάλα και επένδυσε σε φυτό. Συνήθως λάθος των περισσότερων είναι ότι πχ θα διαθέσεις περισσότερα λεφτά για φυτά κ στο τέλος λόγω του ότι ο φωτισμός σου δεν επαρκεί και να απογοητευτείς αλλά και να κλαις τα χρήματα σου. Ενώ αν έπαιρνες εξαρχής ένα καλό φωτιστικό θα μπορούσες να υποστηρίξεις τα πάντα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Με το hobby μας δεν υπάρχει ταβάνι στις τιμές!!! Ποτέ δεν φτάνει το budget!! ?

Κοίταξα το sun sun σαν πιο οικονομικό! Για εύκολα και μέτρια φυτά άντε και κανένα δύσκολο αν μπορεί!

Όμως θα κάνει δουλειά η είναι πεταμένα λεφτά και θα πάω αναγκαστικά σε κάτι πιο ακριβό και θα το πληρώσω παραπάνω;;;; Ιδού η απόρροια...

Φτιάχνω το ενυδρείο από το μηδέν για αυτό το λέω...όποτε δεν θα είναι μόνο η αγορά του φωτιστικού...

DIY δεν ξέρω πως γίνεται...

Κοιταξε, αν παρεις γυαλα, μπορεις για αρχη να φτιαξεις ενα φωτιστικο μονος σου μονο με 2-3 προβολακια λεντ απο 6-7€. Απλα να τα κρεμασεις πανω απο το ενυδρειο.

Ετσι ειχα το γαριδαδικο χρόνια....

Οταν θα αποφασησεις για τις διαστασεις του ενυδρειου και για φυτα, που θα βαλεις...... θα σου πουμε και πόσα watt προβολακια θα χρειαστεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το twinstar που σου προτείνει ένας φίλος παραπάνω είναι αρκετά τίμια επιλογή. Επίσης μπορείς να δεις και την σειρά της chihiros ή την Α ή την Β. Που μπορείς αρχικά να ξεκινήσεις και αργότερα να προσθέσεις και άλλο ένα πχ να τα έχεις δύο. Σαφώς όλα αυτά προϋποθέτουν την ύπαρξη γυάλας.  Και κάτι ακόμη επειδή με το να πεις ά θέλω όλων των ειδών τα φυτά να υποστηρίξω γίνε πιο συγκεκριμένος στο τι φυτό έχεις δει που θα ήθελες πχ να βάλεις και είναι δύσκολο. Και κάτι ακόμη που σαφώς έγκειται και στο γούστο αλλά και στον τρόπο που ο καθένας το προτιμά επειδή θα πας σε φυτεμένο που κακά τα ψέματα το hardscape είναι αυτό που κατ εμέ σε οδηγεί και στο τι θα φιλοξενήσεις αφού αυτό είναι που τραβάει και το μάτι. Διάλεξε τον διάκοσμο που επιθυμείς εκτός από ενυδρείο (λίτρα) πέτρες και φυτά και μετά προσάρμοσε το τι θες και από εξοπλισμό και από ζωντανά. Στο λέω απλά επειδή μπορεί να νομίζεις ότι θα είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο φυτό που όντως με ένα φωτιστικό αρκετά καλό να αναπτύσσεται πιο γρήγορα ενώ και με ένα μέτριο εξίσου να αναπτύσσεται απλώς με πιο αργούς ρυθμούς. Δεν αναφέρομαι σε κόκκινα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά φτιάχνω ενυδρείο μετά από 10 χρόνια και οι συμβουλές είναι πολύτιμες. Μπορείς να μου στείλεις link από καταστήματα με αυτά τα φωτιστικά;

Link to comment
Share on other sites

To twistar είναι σε τι είναι καλύτερο από το sun sun? Γιατί στα χαρακτηριστικά δεν καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquariumshop.gr/el/253-fotismos-led?q=Μάρκα-TWINSTAR

Πρωτα διαλεγεις την γυαλα.... πρεπει να ξερεις διαστασες.

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 15 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ευχαριστώ ξανά φτιάχνω ενυδρείο μετά από 10 χρόνια και οι συμβουλές είναι πολύτιμες. Μπορείς να μου στείλεις link από καταστήματα με αυτά τα φωτιστικά;

 

Μπορείς να βρεις πολλά site με ενυδρειακά και φώτα συγκεκριμένα. Μπορείς και απο το εξωτερικό να δεις απλώς να είναι εντός ΕΕ ώστε να μην έχεις τελωνεία και τέτοια.

πριν 15 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

To twistar είναι σε τι είναι καλύτερο από το sun sun? Γιατί στα χαρακτηριστικά δεν καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο;

 

Σίγουρα σε ποιότητα κατασκευής. Και σίγουρα σε ποιότητα φωτός. Το ότι και τα δύο είναι led δεν σημαίνει ότι εκπέμπουν και το ίδιο φάσμα. Εγώ θα σου μιλήσω με βάση την δική μου εμπειρία και θα σου πω πως δεν έμεινα ικανοποιημένος από sun sun σε ότι και αν δοκίμασα. Σαφώς είναι και λαχείο αυτά. Θα βρεις και την άλλη πλευρά που θα σου πει εγώ έμεινα ικανοποιημένος. Σαφώς το κόστος είναι ένας παράγοντας που θα σε βοηθήσει να επιλέξεις την εν λόγω εταιρεία μιας και όντως είναι αρκετά οικονομικά. Δεν θα σε πάω και στο άλλο άκρο για κάτι αρκετά ακριβό αν και απο προσωπική εμπειρία εγώ χρησιμοποιώ ada εξοπλισμό σε όλα. Ναι το ξέρω marketing εντελώς και σίγουρα την ίδια δουλειά θα έκανες και με άλλα πολύ πιο οικονομικά αλλά προσωπικά μου έχουν λυθεί τα χέρια. Δεν είναι κάτι που σου προτείνω όμως και για αυτό σου είπα για το φωτιστικό της twinstar που σου πρότειναν παραπάνω. Μερικές φορές λόγω εξοπλισμού μπορεί να σε βρουν προβλήματα τα οποία θα σου κοστίσουν παραπάνω προσπαθώντας να γλυτώσεις λίγα ευρώ. Επιλέγεις και παίρνεις. Αν είσαι πολύ έμπειρος και από πάνω από το ενυδρείο σου και γνωρίζεις τι αντιμετωπίζεις και δεν έχεις κανένα πρόβλημα τότε προχώρα και με t5 που λέει ο λόγος. Τώρα αν δεν βρεις κάποιο μαγαζί μπορώ να σου στείλω από που ψωνίζω εγώ που έχει και twinstar. Πάντως λάβε υπόψιν αυτό που σου έγραψε η @natateoνα διαλέξεις το μέγεθος της γυάλας σου γιατί είναι με διαστάσεις τα φώτα οπότε να επιλέξεις και το αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα είναι 1,20*40... ας πούμε

το twistar 

https://www.aquariumshop.gr/el/fotismos-led/11123-2-twinstar-light-120b.htm

είναι καλύτερο από αυτό; 
https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7192-sunsun-ads-1050c-fvtistiko-led-80w--113-130cm--7192.html

 

ρωταω γιατί με βάση τα χαρακτηριστικά φαίνεται ότι το sun sun είναι καλύτερο. Μπορεί βέβαια να μην καταλαβαίνω εγώ..

Επίσης θα μπορούσα να βάλω 2 φωτιστικά twistar σαν αυτό; Θα βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2021 at 7:53 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Το ενυδρείο θα είναι 1,20*40... ας πούμε

το twistar 

https://www.aquariumshop.gr/el/fotismos-led/11123-2-twinstar-light-120b.htm

είναι καλύτερο από αυτό; 
https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7192-sunsun-ads-1050c-fvtistiko-led-80w--113-130cm--7192.html

 

ρωταω γιατί με βάση τα χαρακτηριστικά φαίνεται ότι το sun sun είναι καλύτερο. Μπορεί βέβαια να μην καταλαβαίνω εγώ..

Επίσης θα μπορούσα να βάλω 2 φωτιστικά twistar σαν αυτό; Θα βοηθούσε;

Με βαση ισχύς, ναι το sun sun ειναι πιο "δυνατο", εχει 90W, to άλλο μονο 42W και τα μισα lumen. Ομως το twistar ειναι RGB και ειναι dimmable(απ οσα ξερω), το sun sun εχει απλο λευκο φως και δεν ρυθμιζεται η ενταση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2021 at 7:07 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Με βαση ισχύς, ναι το sun sun ειναι πιο "δυνατο", εχει 90W, to άλλο μονο 42W και τα μισα lumen. Ομως το twistar ειναι RGB και ειναι dimmable(απ οσα ξερω), το sun sun εχει απλο λευκο φως και δεν ρυθμιζεται η ενταση.

Αυτό ακριβώς που σου λέει η @natateo στα twinstar μπορείς με extra modulaki να προσομοιάζεις την ανατολή και την δύση του ηλίου και να μην ανάβουν κατευθείαν τα φώτα σου. Τα 42watt σίγουρα είναι λίγα. Αν και ποτέ δεν ήμουν υπέρμαχος αυτής της αναλογίας. Προτιμότερο είναι τα lumen που σε ενδιαφέρουν. Στην περίπτωση του twinstar μπορείς να υποστηρίξεις μόνο εύκολα φυτά. Βέβαια δεν αναφέρεις το πλάτος αλλά αν υποθέσω ότι θα είναι 120*40*40 πας σε καθαρά λίτρα 192. Συνήθως τόσα δεν θα είναι γιατί θα βάλεις υπόστρωμα διάκοσμο. Αλλά αν για παράδειγμα θες μια μέση λύση που να μπορείς να υποστηρίξεις μέχρι μεσαίας δυσκολίας φυτά θες περίπου 180 (υποθετικά λίτρα) * 30lumen = 5400 lumen. Χοντρό το παράδειγμα μου αλλά σαν μπούσουλας να σε βοηθήσει στην επιλογή. Στην περίπτωση του twinstar θα χρειαστείς 2..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα 2 φωτιστικά chihiros A2 series 120cm 4800 lumen το καθένα. Σύνολο δηλαδή 9600lumen. Έχουν ενσωμάτωμενο dimmer. 40lumen/λίτρο δηλαδή. Αρκεί νομίζω για όλα τα φυτά ε;
Από soil παρηγγειλα το tropica powder soil. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 120*40*50. 240λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...