Jump to content

DIY κατασκευή βάσης


Theo1994

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την κατασκευή βάσης από ξύλο για ενυδρειο 150 χ 44 τι είδους ξύλο και πάχους πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να μην έχω πρόβλημα. Έχω δει βίντεο με τις διάφορες κόντρες και τα έξτρα πόδια σε κάθε άκρη κλπ. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη ειδικά αν κάποιος έχει ίδια γνώση και εμπειρία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να είναι ξύλο θάλασσης. 

Αλλά μπορείς να βρεις και  κάποιο έπιπλο που να κάνει στα μέτρα σου και απλά να το ενίσχυσης εσωτερικά με κάποιες κόντρες να το τρίψις  στην αρχή με 80-100 και μετά 180-200  να το βάψεις ότι χρώμα γουστάρεις και το κόντρα πλακέ θάλασσης να το βάλεις πάνω και εκεί να μπει το ενυδρείο σου. Έτσι έκανα το δικό μου.  Βέβαια να τεστάρεις καλά το έπιπλο προτού βάλεις βάρος. Ελπίζω να σε βοηθήσα 

20210514_193319.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να το τριψω με τι εννοείτε; γυαλόχαρτο; και ποιο περίπου το κόστος του επίπλου (που πρέπει να σηκώνει και 500 600 κιλά); 

Link to comment
Share on other sites

Ναι με γυαλόχαρτο.  Το κόστος δεν γνωρίζω αλλά μπορείς να ψάξεις από IKEA για παράδειγμα. Και να πεις τον λόγο που το θέλεις.  Η κάποιο έπιπλο που έχεις σπίτι σου ή κάποιος συγγενείς που να μην το θέλει. Αρκεί να σου κάνει στα μέτρα σου.  Λίγο φαντασία να έχεις και μεράκι τα φτιάχνεις όλα .το δικό μου ενυδρείο ήταν το κόστος 0 μόνο φίλτρο, άμμο ,LED , και διακόσμηση πλήρωσα. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Theo1994 έγραψε:

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να το τριψω με τι εννοείτε; γυαλόχαρτο; και ποιο περίπου το κόστος του επίπλου (που πρέπει να σηκώνει και 500 600 κιλά); 

Τα επιπλα εμποριου δεν ειναι καταλληλα για "ενυδρειακη" χρηση.

Δες λιγο μια βαση εδω -

Για μενα η καλυτερη επιλογη για μεγαλο ενυδρειο ειναι η βαση απο κοιλοδοκο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...