Jump to content

Κατασκευή σπηλιών απο καρύδες


old_miltos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Θέλω να φτιάξω σπηλιές απο καρύδα. Πήγα στη λαϊκή αλλά δε βρήκα πουθενά. Υπάρχει συγκεκριμένη εποχή που βγαίνουν οι καρύδες; Μήπως δεν υπάρχουν τέτοια εποχή; Πού αλλού θα μπορούσα να βρω, σε μανάβικο θα έχει;

Τέλος θέλω να ρωτήσω τί πρέπει να καθαρίσουμε απ' την καρύδα εκτός απ' το εσωτερικό μέρος. Καθαρίζουμε κάτι απ' την εξωτερική της επιφάνεια;

Αν υπάρχει και κάποιο σχετικό link για την κατασκευή σπηλιών από καρύδες! :thumbdown:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Θέλω να φτιάξω σπηλιές απο καρύδα. Πήγα στη λαϊκή αλλά δε βρήκα πουθενά. Υπάρχει συγκεκριμένη εποχή που βγαίνουν οι καρύδες; Μήπως δεν υπάρχουν τέτοια εποχή; Πού αλλού θα μπορούσα να βρω, σε μανάβικο θα έχει;

Τέλος θέλω να ρωτήσω τί πρέπει να καθαρίσουμε απ' την καρύδα εκτός απ' το εσωτερικό μέρος. Καθαρίζουμε κάτι απ' την εξωτερική της επιφάνεια;

Αν υπάρχει και κάποιο σχετικό link για την κατασκευή σπηλιών από καρύδες! :thumbdown:

Ευχαριστώ

Γιατι σ' αρεσει να παλευεις?

ΕδωΗ Ιστοσελίδα μου. σε χθεσινη μου επισκεψη ειχε πολλες ετοιμες και οχι ακριβες....

Εκτος εαν θελεις πρωτα να φας το περιεχομενο. τοτε ο.κ. λαικη!!!

Χιλια συγνωμη, δεν προσεξα οτι εισαι απο την συμπρωτευουσα.........

Διαγραψτε την απαντηση και συγνωμη!!!!!

Έγινε επεξεργασία - oceanic
Link to comment
Share on other sites

πανε στο μαναβη,κοψε εγκαρσια την καρυδα.φαε το εσωτερικο της,και καθαρισε καλα,επισης το εσωτερικο της......

μην την καθαρισεις εξωτερικα(μιλαω για αυτα τα μαλλια -χνουδια που εχει..)αρεσοπυν σε πολλα ψαρακια.....

και εισαι ετοιμος....

αν στην πορεια την ντυσεις εξωτερικα με java moss,θα ειναι το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στα γνωστά μεγάλα σουπερ μάρκετ στα εξωτικά φρούτα ή ρώτα κάποιον υπάλληλο

Η κατασκευή τους είναι απλή αγοράζεις την μεγαλύτερη και στρογγυλότερη καρύδα που θα βρεις. Με ένα σιδεροπρίονο την κόβεις στην μέση, στην επόμενη φάση βγάζεις την σάρκα από μέσα (εδώ θέλει μερικές φορές λίγο μάχη). Μετά κόβεις με προσοχή πάλη με το σιδεροπρίονο μια στρόγγυλη πόρτα. Και τέλος την βράζεις για κανένα τεταρτάκη και είσαι έτυμος.

post-2663-1181294228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πανε στο μαναβη,κοψε εγκαρσια την καρυδα.φαε το εσωτερικο της,και καθαρισε καλα,επισης το εσωτερικο της......

μην την καθαρισεις εξωτερικα(μιλαω για αυτα τα μαλλια -χνουδια που εχει..)αρεσοπυν σε πολλα ψαρακια.....

και εισαι ετοιμος....

αν στην πορεια την ντυσεις εξωτερικα με java moss,θα ειναι το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.....

Δεν είσαι έτοιμος... Θέλει και βράσιμο πριν μπει μέσα, για απολύμανση... :thumbdown:

EDIT: Με πρόλαβε κι ο Χρήστος...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρω την φωτογραφία στα αρχεία μου με πρόλαβε ο Klaz :thumbdown:

Να συμπληρώσω και ο φιλόξενος, τη γίνεται ρε παιδιά όλοι μαζί πλακώσαμε

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

:):):thumbdown:
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και για την προθυμία και για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Τώρα που μου κόλλησε με βλέπω να παίρνω τα σουπερμαρκετ παραμάζωμα. :thumbdown: Δηλαδή μπορώ να βρω όλες τις εποχές, έτσι;

Γενικά όλοι ψαχνόμαστε μου φαίνεται. :)

Α και Χρήστο πολύ ωραία η σπηλιά σου!

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis
Link to comment
Share on other sites

Παντως συμφερει ειχα αγορασει περισι τετοια εποχη 2καρυδες δηλαδη εκανα 4 κομματια 1ευρω,1και20 και στα Πετ Σοπ τα πουλουσαν 2.50ευρω τη μιση. Δεν ειναι κοροιδια? :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα βρεις καρυδα στα οπωροπολεια που υπαρχουν στην Κομνηνων και Β. Ηρακλειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...