Jump to content

Γνωμες για απουσια απο το σπιτι.


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα.

φετος ειπα να νοιαστώ νωρίτερα και να μην πιαστώ κοροιδο που λεει ο λογος.

περυσι κατα την απουσια μου, για καποιες μερες απο το σπιτι, εχασα δυο πολυ ομορφα ψαρακια οραντα, λογω υπερβολικου ταισματος με ταμπλετα, απο ανθρωπο που αφησα να τα φροντίζει, και δεν είχε γνώσεις. 

Τελος παντων.

φετος τα ψαρακια θα φιλοξενηθουν για οσο θα λειπω σε ενυδρειο, στρωμενο που τρεχει 5 χρονια τωρα με αντιστοιχα ειδη......και η απορια μου ειναι η εξης.

Μεχρι να γυρισω και να τα παρω πισω.......ολο αυτο το διαστημα εγω πρεπει να αδειασω τελείος το ενυδρειο μου?

μιας και ειναι τα μονα ζωντανα οντα που φιλοξενεί, εννοώ οτι δεν ειναι ούτε φυτεμενο.

Ειναι 60 λτ με φιλτρο heheim 2213 αν θυμαμαι καλά.

Αν πρεπει να το αδειασω, ολο , και το φίλτρο φαντάζομαι, πια διαδικασία θα ακολουθήσω για να το βαλω παλι μπροστά.?

Ευχαριστω για την όποια βοήθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο δεν μας είπες, πόσο καιρό θα λείψεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιος να ρίχνει λίγη τροφή κάθε 2 μέρες για να διατηρηθεί η βιολογία στο φίλτρο και να το αφήσεις να τρέχει κανονικά; Μετά γυρνάς, κάνεις μετρήσεις κι αν όλα έχουν πάει καλά το έχεις έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν μπορει να γινει αυτό, λογω αποστασης και υποχρεώσεων......οποτε ξεστηνω τελειος, και ξαναστηνω- στρώνω με βακτηρια κτλ?

Και οσον  αφορα το βιολογικο υλικο? ..

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι μόνο για 10 μέρες θα δοκίμαζα καμιά ταμπλέτα ή κάποια τροφή που θα κρατήσει κάπως παραπάνω μήπως και σωθεί η βιολογία. Αν μετά ρίξεις τροφή και δεν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη σε 2-3 μέρες είσαι οκ, αλλιώς το στρώνεις πάλι με μπόλι κλπ. Το βιολογικό υλικό δεν χαλάει, απλά αν έχει φθαρεί πολύ και αποφασίσεις να το στρώσεις από την αρχή μπορείς να το αντκαταστήσεις. Τι έχεις στο φίλτρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ να πάω να πάρω ταΐστρα φέτος και να την ρυθμίσω ανάλογα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι μαζί με τα ψάρια να πας και το φίλτρο, οπότε δεν θα χάσεις βιολογία, βέβαια είναι ρίσκο αν το άλλο ενυδρείο έχει κάποια αρρώστια...

Εγώ θα έβαζα ταΐστρα και αν ήταν δυνατόν ένα ups για το φίλτρο!

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε βάζεις κανένα βρασμένο κολοκύθι να αποσυντίθεται/σαπίζει ; εύκολο είναι. Η σαπίλα θα σου διατηρήσει την βιολογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Αφού είναι μόνο για 10 μέρες θα δοκίμαζα καμιά ταμπλέτα ή κάποια τροφή που θα κρατήσει κάπως παραπάνω μήπως και σωθεί η βιολογία. Αν μετά ρίξεις τροφή και δεν μετρήσεις αμμωνία και νιτρώδη σε 2-3 μέρες είσαι οκ, αλλιώς το στρώνεις πάλι με μπόλι κλπ. Το βιολογικό υλικό δεν χαλάει, απλά αν έχει φθαρεί πολύ και αποφασίσεις να το στρώσεις από την αρχή μπορείς να το αντκαταστήσεις. Τι έχεις στο φίλτρο;

Εχω αυτα τα σιποραξ νομιζω λεγονται.Χοντρα μακαρόνια με τρυπα στην μεση.Ειναι σε καλη κατασταση, δεν θελουν αλαγή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Η άλλη λύση είναι μαζί με τα ψάρια να πας και το φίλτρο, οπότε δεν θα χάσεις βιολογία, βέβαια είναι ρίσκο αν το άλλο ενυδρείο έχει κάποια αρρώστια...

Εγώ θα έβαζα ταΐστρα και αν ήταν δυνατόν ένα ups για το φίλτρο!

Αυτό δεν το ειχα σκεφτεί......καλό μου φαίνεται.Οποτε αδειαζω μονο το ενυδρειο, και οταν γυρισω το ξανατρέχω, και όλα καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Δε βάζεις κανένα βρασμένο κολοκύθι να αποσυντίθεται/σαπίζει ; εύκολο είναι. Η σαπίλα θα σου διατηρήσει την βιολογία.

Πρωτη φορά το ακούω αυτό......και οσο ζω μαθαίνω που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα μεταφερω και το φίλτρο παιδιά, μαζι με τα ψάρια και θα σας πώ , πως θα πάει.....

Το αλλο ενυδρείο δεν εχει θέματα οποτε θα ειναι οκ πιστευω,

Σας ευχαριστώ ολους για τον χρονο σας, και τις ιδέες.......φετος δεν θα εχω απώλειες...

γιατι οσο σκεφτομαι τι ωραια ψαρακια εχασα περυσι.......τα νευρα μου......

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο απλή η λύση της ταϊστρας; Μια δυο δόσεις τροφής καθημερινά και όλα συνεχίζουν μια χαρά. Θα πρότεινα βυθιζόμενη τροφη εννοείται για να μην τρώνε από την επιφάνεια τα ψαράκια..[emoji6]

Εκτός βέβαια κι αν υπάρχουν διαφορετικής φύσης προβλήματα (πχ αυξημένες θερμοκρασίες όταν παραμένει το σπίτι κλειστό..) και τα ψάρια πρέπει σώνει και ντε να μεταφερθούν, πάσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μιας και βρήκα χρόνο, τωρα........

τελικα πηγαν ολα καλά.Μετεφερα το φιλτρο, και τα ψαρακια, για οσο ελειπα, σε ενα άλλο προσωρινό ενυδρειο,  και όλα  καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...