Jump to content

Επιλογή φωτιστικού LED


anathema

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

βρίσκομαι στην αναζήτηση φωτιστικού led και θα ήθελα την βοήθεια όσων έχουν σχετική εμπειρία ώστε να μην πάρω κάτι που δε θα με βολέψει.

Είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση, καθώς ουσιαστικά θέλω να καλύπτει δυο ενυδρεία που είναι τοποθετημένα σε σειρά με διαστάσεις 72Μ Χ 72Π Χ 60Υ και 50Μ Χ 72Π Χ 60Υ, δηλαδή συνολικό μήκος 122 επί 72 και 60 ύψος..

Στα ενυδρεία ζουν δίσκοι και λίγα φυτά χαμηλού φωτισμού (anubias, ferns) επομένως με ενδιαφέρει μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα για την καλύτερη ανάδειξη των χρωμάτων των ψαριών και γενικότερα στο οπτικό αποτέλεσμα των ενυδρείων.

Θα ήθελα να μην έχει πολύ μεγάλη ένταση (οι δίσκοι δεν θέλουν προβολέα ανάκρισης), αλλά να καλύπτει σωστά όλη την επιφάνεια σε όλο το βάθος, να ρυθμίζονται σε φάσμα και χρόνο ώστε να δίνει ωραίο φωτισμό σε όλο το ενυδρείο και αν είναι δυνατό να είναι κρεμαστό καθώς τα ενυδρεία είναι open top.

Παραθέτω κάποια μοντέλα twinstar και chihiros που βρήκα σε γνωστό eshop με αρκετή απόκλιση σε watt και τιμή, καθώς δεν μπορώ να εκτιμήσω ποιο θα ταίριαζε περισσότερο.

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7459-twinstar-120b-rgb-42w-100-120cm-7459.html?search_query=twinstar&results=35

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7603-twinstar-light-iii-900sa-led-84w-90-100cm-7603.html?search_query=twinstar&results=35

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5937-twinstar-1200sp-94w-120cm-κρεμαστό-φωτιστικό-led-8809417578391.html?search_query=twinstar&results=35

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7382-chihiros-wrgb-ii-led-100w-90-110cm-7382.html?search_query=chihiros&results=53

 

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7818-chihiros-aii-1201-120-cm-led-light--53-w-4800-lm--7818.html?search_query=chihiros&results=53

 

Παρακαλώ για τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά θα έχεις το ένα ενυδρείο κολλητά με το άλλο σωστά;
Άρα ανάμεσα σε αυτά τα δύο ενυδρεία συνολικού μήκους 122cm θα παρεμβαλλονται και τα πλαινά τζάμια των δύο ενυδρείων, τα λέω καλά;

Θα σου έλεγα να δεις το Fluval που επισυνάπτω παρακάτω, έχω επιλέξει 2 τέτοια (των 61-85cm) για το 80άρι Rio 125 μου (έχω βάλει ένα μπροστά και ενα πίσω) και πραγματικά λάτρεψα τα πάντα σε αυτά. Φοβερή κατασκευή, προγραμματισμοί δύσης και ανατολής, νύχτας κλπ κλπ.
Σύνδεση με εφαρμογή στο κινητό, σετάρεις όπως σου αρέσει και δεν χρειάζεται ούτε χρονοδιακοπτη να βάλεις στην πρίζα. Κρατάει μόνο του τις ρυθμίσεις στις ώρες που θα επιλέξεις εσύ.
Είναι και αδιάβροχο..

Το μόνο που φοβάμαι είναι το αν θα μπορεί να πατήσει πάνω στα ενυδρεία σου, το ότι θα υπάρχουν ενωμένες αυτές οι δύο "πλευρές" στο ενδιάμεσο ίσως σε αναγκάζει να επιλέξεις φωτιστικό με ψηλά "πόδια".

Σε κάθε περίπτωση ρίξε του μια ματιά, έχει και αρκετά βίντεο στο YouTube για δαύτο.

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6876-fluval-plant-spectrum-led-59w122-153cm-015561145237.html

Εννοείται βέβαια ότι φωτιστικά της Chihiros και Twinstar (δίνει ξεχωριστό εξάρτημα για dim στα φωτιστικά της η εταιρία αν δεν κάνω λάθος) παραμένουν επίσης κορυφαίες επιλογές. Και το Fluval αξίζει όμως την προσοχή σου.. [emoji846]

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Αν κατάλαβα σωστά θα έχεις το ένα ενυδρείο κολλητά με το άλλο σωστά;
Άρα ανάμεσα σε αυτά τα δύο ενυδρεία συνολικού μήκους 122cm θα παρεμβαλλονται και τα πλαινά τζάμια των δύο ενυδρείων, τα λέω καλά;

Θα σου έλεγα να δεις το Fluval που επισυνάπτω παρακάτω, έχω επιλέξει 2 τέτοια (των 61-85cm) για το 80άρι Rio 125 μου (έχω βάλει ένα μπροστά και ενα πίσω) και πραγματικά λάτρεψα τα πάντα σε αυτά. Φοβερή κατασκευή, προγραμματισμοί δύσης και ανατολής, νύχτας κλπ κλπ.
Σύνδεση με εφαρμογή στο κινητό, σετάρεις όπως σου αρέσει και δεν χρειάζεται ούτε χρονοδιακοπτη να βάλεις στην πρίζα. Κρατάει μόνο του τις ρυθμίσεις στις ώρες που θα επιλέξεις εσύ.
Είναι και αδιάβροχο..

Το μόνο που φοβάμαι είναι το αν θα μπορεί να πατήσει πάνω στα ενυδρεία σου, το ότι θα υπάρχουν ενωμένες αυτές οι δύο "πλευρές" στο ενδιάμεσο ίσως σε αναγκάζει να επιλέξεις φωτιστικό με ψηλά "πόδια".

Σε κάθε περίπτωση ρίξε του μια ματιά, έχει και αρκετά βίντεο στο YouTube για δαύτο.

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6876-fluval-plant-spectrum-led-59w122-153cm-015561145237.html

Εννοείται βέβαια ότι φωτιστικά της Chihiros και Twinstar (δίνει ξεχωριστό εξάρτημα για dim στα φωτιστικά της η εταιρία αν δεν κάνω λάθος) παραμένουν επίσης κορυφαίες επιλογές. Και το Fluval αξίζει όμως την προσοχή σου.. emoji846.png
 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σωστά κατάλαβες ανάμεσα θα παρεμβάλλονται τα πλαϊνά των ενυδρείων. Υπάρχει όμως από οτι είδα και hanging kit οπότε θα είναι μια χαρά.

Φαίνεται πολύ καλό όπως λες και έχει και καλές κριτικές. Για πλάτος όμως 72 εκ. θα είναι αρκετό ή θα χρειαστώ δύο τι λες;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τώρα είναι το "ρίσκο" στην υπόθεση. Όντως έχεις φαρδύ ενυδρείο άλλα παράλληλα είναι και ψηλό, πράγμα που θα επιτρέπει στο φως να εξαπλώνεται ακόμα περισσότερο στον βυθό του.

Ο λόγος που εγώ πήρα δύο είναι άλλος, παρόλο που το φάρδος του δικού μου Rio είναι μόλις 35cm. Έχω ψηλά φυτά στο πίσω μέρος (ακουμπούν την επιφάνεια συχνά) και μάλιστα κόκκινα. Παράλληλα λοιπόν, εκτός του ότι χρειάζονται δυνατό φωτισμό από πάνω για να κρατάνε το χρώμα τους, έκαναν σκιά και στα υπόλοιπα φυτά που βρίσκονται στη μέση κυρίως.
Τρέχω και Co2 στο ενυδρείο, κατά μια έννοια λοιπόν αναγκάστηκα να πάρω και δεύτερο φωτιστικό αφού αν το έβαζα πίσω πίσω θα έχαναν το φως τους τα μπροστινά φυτά, αν το έβαζα στη μέση δεν θα είχαν τον φωτισμό που χρειάζονται απαραίτητα τα πίσω.

Εσύ δεν χρειάζεσαι δυνατό φως, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι δεν θα σε υπερκαλύψει το ένα μόνο φωτιστικό. Το πιθανότερο είναι να το δουλεύεις και σε πολύ χαμηλότερο ποσοστό από το 100% του.
Η Fluval υπόσχεται ότι κάθε της Led στα φωτιστικά της διαχέει το φως 120 μοίρες περιμετρικά. Και το πιστεύω γιατί το είδα και στην πράξη! Πως;

Σκεψου ότι το δικό μου φωτιστικό είναι το 61-85cm και το έβαλα σε ενυδρείο των 80cm. Τι σημαίνει αυτό; Ότι το φωτιστικό παραμένει στα 60cm (στα 56cm για την ακρίβεια είναι το δικό μου χωρίς τα ποδαράκια του) άρα επεκτείνοντας τα πόδια του υπήρχε ένα κενό στην επιφάνεια περίπου 12cm από εκεί που τελειώνει το φωτιστικό μέχρι να φτάσει στο πλαϊνό τζάμι όπου και πατάει πάνω το κάθε πόδι. Θα έπαιρνα το μεγαλύτερο φυσικά αλλά εκείνο ξεκινάει από τα 90cm και δεν θα πατούσε στο 80άρι μου.
Φοβήθηκα λοιπόν ότι θα έχανα φωτισμό στα πλαινά του ενυδρείου με τόσο κενό που υπήρχε κι όμως εκείνο με διέψευσε. Το βρήκα απόλυτα ικανό να καλύψει ακόμα κι αυτόν τον χώρο που στην ουσία δεν υπήρχε "φωτιστικό" από πάνω του!
Τα πλαινά λοιπόν μου απέδειξαν ότι όντως, το φως διαχέεται αρκετά - όπως υπόσχεται και η εταιρία.

Στα υπόψιν, το Rio έχει και το "ξύλο" στην κορυφή που αναγκάζει το φωτιστικό να απέχει τουλάχιστον 8cm από την επιφανεια του νερού. Στο δικό σου θα μπορέσεις να το φέρεις εκεί που το θες εσύ χωρίς περιορισμούς.

Το σημαντικότερο, εσύ αν καταλήξεις εκεί θα έχεις φωτιστικό που θα καλύπτει απ'άκρη σ'άκρη το δικό σου ενυδρείο, κανένα κενό στην επιφάνεια στις άκρες. Θα είναι μεγαλύτερο από το δικό μου, θα έχει πολλά περισσότερα Leds, Lumens κλπ κλπ.
Θα μένει να δούμε αν μπορεί να καλύψει το "μπρος - πίσω" κάτι που πιστεύω ότι θα το κάνει ένα μόνο φωτιστικό χωρίς προβλήματα και κρυφά σημεία.
Όταν δε, χρειάζεσαι κι ένα φωτιστικό που να μην δίνει τρελό φως σε φυτά και ψάρια, ευελπιστώ ότι θα σε καλύψει απόλυτα με τις δυνατότητες και τις ρυθμίσεις που δίνει..

Σου βάζω φωτο τα δικά μου να καταλάβεις αυτό με τα κενά στις άκρες που σου είπα [emoji6]

52ca8e6c0efda4e1244f463eaecf1442.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

makis206 είσαι πολύ κατατοπιστικός.

Το μοντέλο των 46w με range 91-122cm πιστεύεις ότι είναι αρκετό;

Επίσης αν μπει κρεμαστό σε ποιο ύψος πάνω από την επιφάνεια πιστεύεις οτι θα ήταν εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να έχεις υπόψιν πως το μέγεθος του φωτιστικού είναι κάτι λιγότερο από τη μικρότερη διάσταση που δίνεται από την εταιρία. Το "91-122cm" σημαίνει ότι το φωτιστικό πατάει σε ενυδρεία από 91cm έως και 122cm με τέρμα ανοιχτά τα "πόδια" του.

Αυτό σημαίνει πως το συγκεκριμένο που με ρωτάς θα ειναι 91cm με κλειστά τα "πόδια", άρα υπολογίζω το φωτιστικό στα 86cm καθαρά χωρις το μήκος που του δίνουν τα κλεισμενα ποδαρακια.

Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό από τα 86cm στα 122 που είναι το συνολικο μήκος των ενυδρειων σου σημαίνει ότι θα έχουμε ένα κενό γύρω στους 18 πόντους σε κάθε πλευρά. Από το τέλος του φωτιστικου δηλαδή μέχρι το πλαϊνό σου τζάμι. Αν υπολογίσω μπακαλίστικα ότι θα δώσεις κι ένα ύψος άνω των 10cm από την επιφάνεια του νερού πιστεύω ότι θα σε καλύψει μια χαρά.

Όλα όμως θα ήταν καλύτερα να τα δούμε και στην πράξη καμιά φορά. Γι αυτό σου πρότεινα το αμέσως επόμενο μέγεθος εγώ παραπάνω - σκεπτόμενος ότι θα πατήσει στο τζάμι όμως κι όχι με κρεμασμα. Μπορεί όμως να σε βολέψει καλύτερα το μικρότερο τελικά.

Και τα δύο νομίζω πως θα σε καλύψουν από άποψης φωτισμού. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο θα επέλεγα εγώ αυτή τη στιγμή αλλά μάλλον θα πήγαινα στο μεγαλύτερο, καλύτερα - σκέφτομαι - να έχω το μέγεθος και τον έξτρα φωτισμό του μεγάλου έστω κι αν τον κατεβάσω αρκετά για το στήσιμο που έχω αυτή τη στιγμή.. από την άλλη πάλι το μικρότερο θα μπορέσει να τοποθετηθεί και σε μικρότερο ενυδρείο μελλοντικά αν χρειαστεί.. δύσκολη η επιλογή όντως.

Το ύψος που θα το κρεμάσεις θα το δεις όταν το έχεις στα χέρια αναμμένο όμως, να σου έλεγα γύρω στα 10cm είναι λίγο "στον αέρα"..

Το ανάβεις, του κάνεις τις ρυθμίσεις όπως σου αρέσουν, το κρατάς στο χέρι και ανεβοκατεβάζοντάς το βρίσκεις το σημείο που ικανοποιεί εσένα.

Το δικό μου κάθεται στα 8cm και θεωρώ ότι είναι μια χαρά, δεν έχω και δυνατότητα να το ρυθμίσω στο ύψος όμως οπότε το ρύθμισα με βάση και αυτό το δεδομένο που έχω. [emoji846]

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Κατ αρχήν να έχεις υπόψιν πως το μέγεθος του φωτιστικού είναι κάτι λιγότερο από τη μικρότερη διάσταση που δίνεται από την εταιρία. Το "91-122cm" σημαίνει ότι το φωτιστικό πατάει σε ενυδρεία από 91cm έως και 122cm με τέρμα ανοιχτά τα "πόδια" του.

Αυτό σημαίνει πως το συγκεκριμένο που με ρωτάς θα ειναι 91cm με κλειστά τα "πόδια", άρα υπολογίζω το φωτιστικό στα 86cm καθαρά χωρις το μήκος που του δίνουν τα κλεισμενα ποδαρακια.

Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό από τα 86cm στα 122 που είναι το συνολικο μήκος των ενυδρειων σου σημαίνει ότι θα έχουμε ένα κενό γύρω στους 18 πόντους σε κάθε πλευρά. Από το τέλος του φωτιστικου δηλαδή μέχρι το πλαϊνό σου τζάμι. Αν υπολογίσω μπακαλίστικα ότι θα δώσεις κι ένα ύψος άνω των 10cm από την επιφάνεια του νερού πιστεύω ότι θα σε καλύψει μια χαρά.

Όλα όμως θα ήταν καλύτερα να τα δούμε και στην πράξη καμιά φορά. Γι αυτό σου πρότεινα το αμέσως επόμενο μέγεθος εγώ παραπάνω - σκεπτόμενος ότι θα πατήσει στο τζάμι όμως κι όχι με κρεμασμα. Μπορεί όμως να σε βολέψει καλύτερα το μικρότερο τελικά.

Και τα δύο νομίζω πως θα σε καλύψουν από άποψης φωτισμού. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο θα επέλεγα εγώ αυτή τη στιγμή αλλά μάλλον θα πήγαινα στο μεγαλύτερο, καλύτερα - σκέφτομαι - να έχω το μέγεθος και τον έξτρα φωτισμό του μεγάλου έστω κι αν τον κατεβάσω αρκετά για το στήσιμο που έχω αυτή τη στιγμή.. από την άλλη πάλι το μικρότερο θα μπορέσει να τοποθετηθεί και σε μικρότερο ενυδρείο μελλοντικά αν χρειαστεί.. δύσκολη η επιλογή όντως.

Το ύψος που θα το κρεμάσεις θα το δεις όταν το έχεις στα χέρια αναμμένο όμως, να σου έλεγα γύρω στα 10cm είναι λίγο "στον αέρα"..

Το ανάβεις, του κάνεις τις ρυθμίσεις όπως σου αρέσουν, το κρατάς στο χέρι και ανεβοκατεβάζοντάς το βρίσκεις το σημείο που ικανοποιεί εσένα.

Το δικό μου κάθεται στα 8cm και θεωρώ ότι είναι μια χαρά, δεν έχω και δυνατότητα να το ρυθμίσω στο ύψος όμως οπότε το ρύθμισα με βάση και αυτό το δεδομένο που έχω. emoji846.png

Ευχαριστώ πολύ Makis206.

Αν κάποιος φίλος έχει αντίστοιχη εμπειρία από τα twinstar ή chihiros θα το εκτιμούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...