Jump to content

Ανησυχίεςσχετικά με το χρυσόψαρο


Recommended Posts

@natateo Απλα ειχα 6 χρόνια χρυσόψαρα , δυο μάλιστα σε 20 λιτρα .(Τότε δεν ήξερα) . Μετα που πήρα το μεγαλύτερο ενυδρείο και έβαλα βιολογικό υλικό μου πεθανανε επειδη τα αφησαμε στη ζεστη για 1 εβδομαδα. Μετα τη 2η φορα που έβαλα βιολογικο και θερμοκρασιες είναι οκ πάλι πέθαναν .Μηπως δεν παει το βιολογικο υλικό με τα κοράλια ;

Link to comment
Share on other sites

Πάνο ποια κοραλια? Δες λίγο το θα μου για να δεις τι φίλτρα χρειάζονται μακροπρόθεσμα τα χρυσόψαρα. Αλλαγές μου είπες ότι κανείς 1/3 κάθε τρεις μέρες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=62727]natateo[/mention] Απλα ειχα 6 χρόνια χρυσόψαρα , δυο μάλιστα σε 20 λιτρα .(Τότε δεν ήξερα) . Μετα που πήρα το μεγαλύτερο ενυδρείο και έβαλα βιολογικό υλικό μου πεθανανε επειδη τα αφησαμε στη ζεστη για 1 εβδομαδα. Μετα τη 2η φορα που έβαλα βιολογικο και θερμοκρασιες είναι οκ πάλι πέθαναν .Μηπως δεν παει το βιολογικο υλικό με τα κοράλια ;
@Panos_nest ήταν μάλλον σύμπτωση, 1) είχαν Ίδη πρόβλημα με αμμωνία χωρίς την κατάλληλη φίλτρανση.
2) Σε μικρό χώρο τα ψάρια προσαρμόζουν το μέγεθος τους ανάλογα αλλά τα εσωτερικά τους όργανα συνεχίζουν να μεγαλώνουν με αποτέλεσμα να πεθαίνουν μετά από λίγο διάστημα.
Το ότι έζησαν 6 χρόνια μάλλον για θαύμα πρόκειται!!
Αν και τότε το βιολογικό υλικό ήταν ελαφρόπετρα η matrix έχε υπόψη ότι πρίν την τοποθετήσεις στο φίλτρο θέλει πολύ καλό πλύσιμο έχει πολύ σκόνη που μένει στο νερό και κολλάει στα βράγχια των ψαριών με τα ανάλογα αποτελέσματα.
Βάλε οπωσδήποτε βιολογικό υλικό!!

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνο Αθήνα μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Πειραια, ναι γιατί;

 

Link to comment
Share on other sites

Να δω μήπως μπορέσω να περάσω να κάνουμε τα τεστ. Αντιχλωριο  αζεις στις αλλαγές νερού?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο εννοείτε , ΠΑΝΤΑ

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα σου πρότεινα για τρεις τέσσερις ημέρες να κάνεις κάθε μέρα αλλαγή το 30 τις εκατό. Τα νιτρώδη είναι μηδέν?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρωδη μηδεν , ναι Να σου πω Χρηστο συμφωνα με τη θεραπεία , καθε δευτερη ημέρα πρεπει να αλλάζω το νερό .Ποιο απο τα δυο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τελειωνεις την θεραπεια 100%. Αν άρχισες, πρεπει να τελειωσεις.

Μετα την θεραπεια δεν θα υπαρχουν και βακτηρια στο ενυδρειο....Ουτε καλα, ουτε κακα....

Όταν τελειωσεις με θεραπεια, θα βαλεις ανθρακα στο φιλτρο, μετα απο 24 ωρες θα κάνεις αλλαγη νερου 50% και μετα ζητησε μπόλι για τα φιλτρα σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo στη θεραπεία λέει να αλλάξω το νερό κάθε δεύτερη ημέρα μια την ξεκινά χθες τη θεραπεία . Άρα αύριο να αλλάξω το νερό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Panos_nest έγραψε:

@natateo στη θεραπεία λέει να αλλάξω το νερό κάθε δεύτερη ημέρα μια την ξεκινά χθες τη θεραπεία . Άρα αύριο να αλλάξω το νερό ?

Ναι. Οτι λεει στις οδηγιες θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψαράκι μου ξεκινάει και κάνει λίγο κάμψη .... Το παλεύει να κολυμπάει και μερικές φορές δεν ζει κάμψη ,αλλά δεν το βλέπω να επανέρχεται . Πραγματικά κλαίω επειδή κάνω όλα σωστά σε θέμα καθαρισμού φιλτραρίσματος θερμοκρασίας κ.α και όμως δεν είναι υγιής :(

Link to comment
Share on other sites

Πάνο μου στο έχω πει από την αρχή ότι ότι κάνεις είναι ημίμετρα. Το σωστό θα ήταν την προηγούμενη φορά που έχασες τα ψάρια να κάνεις υπομονή, να πάρεις ελαφρόπετρα, να την βάλεις στα φίλτρα σου μαζί με τα σφουγγάρια σου και να στρώσεις σωστά το ενυδρείο σου, όπως γράφει εδώ:

 

Στη συνέχεια αν θέλεις χρυσόψαρα, θα πρέπει να βάλεις το είδος fancy και όχι μονόουρα, και αυτά με τη λογική ότι θα αλλάξεις ενυδρείο μετά από ένα δύο χρόνια. Επίσης χρειάζεσαι και υγρά τεστ αμμωνίας. Εσύ όμως καπάκι έβαλες δύο νέα ψάρια μονόουρα μάλιστα, χωρίς να μπορεί να παρακολουθήσεις τι γίνεται με την αμμωνία. Από τη στιγμή που μου είπες ότι δε θες να αλλάξεις κάτι άλλο, το μόνο που θα μπορούσα να συστήσω είναι οι πολύ συχνές αλλαγές νερού που πολύ καλά κάνεις και τις κάνεις, οι οποίες όμως δεν ξέρω αν αρκούν, γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε τα επίπεδα της αμμωνίας σου. Και αυτά στα λέω για να σε βοηθήσω να καταλάβεις, όχι για να σε κάνω να αισθανθείς άσχημα. Σκοπός μου είναι να σε βοηθήσω να ευχαριστηθείς το χόμπυ και να μην τυραννιέσαι.

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι τώρα δεν έχει κάμψη , κάπως καλύτερα είναι αλλά γενικά μια είναι καλά και την άλλη είναι στο πάτο . Πάντως το παλεύει και δεν είναι ακόμα συνέχεια σε κάμψη . Είναι πολύ λίγες φορές 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις το bactopur?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά η θεραπεία συνεχίζει 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν μπορώ να μεταπισω τους γονείς μ. Επειδή είχαμε τα άλλα ψάρια και 2 σε μικρό ενυδρείο που τα καθάριζε η μάνα μου με χλωρίνη ,αρνούνται να βάλουν βιολογικό υλικό και λένε ότι καλύτερα εφόσον ο κανονικός τρόπος απέτυχε , κάθε 25 μέρες να αδειάζει όλο το ενυδρείο και να αποστειρώνονται τα πάντα με χλωρίνη . Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνω γιατί ακολουθώ τους τρόπους σας και δεν πετυχαίνει . Και βιολογικό υλικό δεν μπορώ να βάλω επειδή δεν με αφήνει η μητέρα μου . Είπα για ελαφρόπετρα να αγοράσουμε αλλά αρνήθηκαν και σε αυτό . Ξεκίνησε δηλαδή να φροντίζω εγώ το ενυδρείο και επειδή πριν είχαν πεθάνει τα ψάρια λόγω συμβούλων που πήρα από εσάς μου λέει ότι είναι πιο καλά να μη μένει τίποτα χωρίς απολύμανση στη χλωρίνη . Και επειδή η μάνα μ κατά κύριο λόγο δίνει λεφτά για τα υλικά δεν μπορώ να αντιλέγω . Προσπάθησα να πάρω βιολογικό υλικό με δικά μ λεφτά , πήρα και ήταν στη δεύτερη περίπτωση που πάλι πέθαναν από το swim bladder . Γενικά σχεδόν όλες οι περιπτώσεις που πεθαίνουν τα ψάρια Μ είναι από το swim bladder

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε δυστυχώς δεν ακολουθείς αυτά που σου πρότειναν εδώ μέσα από την πρώτη φορά, και εξακολουθείς ακόμη να κάνεις πράγματα που δεν θα βελτιώσουν την υγεία των ψαριών σου.

Το βιολογικό υλικό είναι μονόδρομος, και όλα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν ισχύουν.

Αν θέλεις να έχεις ψάρια χωρίς αρρώστιες, και να τα απολαμβάνεις φρόντισε να είναι σε αξιοπρεπές ενυδρείο με φίλτρο που να καλύπτει τις ανάγκες τους. 

Επειδή όμως απ ότι διάβασα κάποιος άλλος επιβαρύνετε οικονομικά που μπορεί να μην μπορει να διαθέσει αυτά που χρειάζονται, ίσως θα έπρεπε να επιλέξεις ένα άλλο είδος ψαριού με λιγότερες απαιτήσεις σε χώρο και φίλτρανση.

Αυτά στα γράφω επειδή καταλαβαίνω πόσο άσχημα νιώθει κανείς όταν αντιμετωπίζει ασθένειες στο ενυδρείο και όχι για να σε στεναχωρήσω περισσότερο.

Τις λύσεις στις είπανε σε προηγούμενα ποστ και μαζι με υπομονή ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Καλή συνέχεια από εμένα.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πανο κ απο μενα. Τι βιολογικο υλικο ειχες παρει τοτε και τι το εχεις κανει? Οταν λεμε για βιολογικο υλικο εννοουμε απλα κατι που σπιτωνει τα καλα βακτηρια στο οικοσυστημα. Μπορει να ειναι απο ελαφροπετρα ή ακομα και απο πλαστικο. Δεν μπορει το βιολογικο υλικο σε καμια περιπτωση να βλαψει τα ζωντανα. Στην αρχη δεν κανει τιποτε απολυτως αλλα αφου στρωθει το ενυδρειο αποκτα πολλα περισσοτερα καλα βακτηρια που κρατανε και την ποιοτητα του νερου καλη για τα ζωντανα.

 

Εφοσον εχεις ακομα το βιολογικο υλικο που ειχες παρει παλια, το προετοιμαζεις ξανα και το βαζεις στα φιλτρα σου. Μιας και κανεις θεραπεια, αφου τελειωσεις και με τον ανθρακα για να βγαλεις το bactopur, θα βαλεις ξανα βακτηρια (κατα προτιμησει αν μπορεις να βρεις ζωντανα fast-start ή μπολι). Αυτα, εφοσον εχεις βαλει και το βιολογικο υλικο που λεγαμε, θα αναπτυξουν αποικια και γενικα θα ειναι το 1ο βημα προς ενα υγιες περιβαλλον για τα ψαρια σου. 

 

Τελος, το καθε ενυδρειο ειναι καλο να το φροντιζει μονο ενας για να μη γινονται αλλαγες ή λαθη στη ρουτινα του. Καταλαβαινω οτι η μητερα σου βαζει τα λεφτα αλλα το να αποστειρωνει κανεις με χλωρινη οτιδηποτε εχει σχεση με το ενυδρειο δεν συνισταται. Στην ουσια καταστρεφει τις αποικιες απο τα καλα βακτηρια που λεγαμε και καταληγει να κανει επανεναρξη το συστημα καθε φορα. 

Link to comment
Share on other sites

Τραγική περίπτωση γονέων . Λόγω επειδή εγώ παιδεύομαι με το ενυδρείο 1 χρόνο και τα ψάρια μου μετά από λίγο καιρό πεθαίνανε , αποφασίσανε να το έχουν εκείνοι αποκλειστικά χωρίς να μπορώ να κανω κάτι εγώ . Μπήκα στο χόμπι με σκοπό να το απολαύσω και τώρα κάθομαι ΑΠΡΑΓΟΣ να βλέπω να αποστειρώνονται τα πάντα και να πεθαίνει κάθε χρήσιμο βακτήριο . Πραγματικα έχασα κάθε ελπίδα , χαρά και απόλαυση στο χόμπι . Απο την άλλη καταλαβαίνω τη μητέρα μου ότι πληρώνει κτλ αλλά ότι κάνω πήγε κατά ΔΙΑΟΛΟΥ.  Τις είπα ας διαβάσει μόνη της τις συμβουλές που μου δίνεται αλλά δεν τις διάβασε . Δηλαδή τι να πω τραγικό . Σας ευχαριστώ πάντως όλους για την υποστήριξη σας και σας εύχομαι ότι καλύτερο για εσάς και τα ψάρια σας 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο κάνε υπομονετικά νη να μεγαλώσεις λίγο ώστε να μπορείς να το αναλάβεις μόνος σου. Μέχρι τότε μάζευε χρήμα για να μπορείς να πάρεις πράγματα όταν έρθει η ώρα ?. Να φανταστώ πας ακόμη σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χρήστο ακόμα σχολείο , φέτος πανελλαδικές ??

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ευτυχώς επειδή με είδαν στεναχωρημένο μου ανέθεσαν ξανά την συντήρηση του ενυδρείου :) Ο μονος περιορισμός δυστυχώς είναι να γίνεται με τον τρόπο της μητέρας μου αλλά καλύτερα να ζουν καλά τα ψάρια σε σχέση να κάθομαι στη γωνία και με κανένα ψάρι . Υποθέτω στη ζωή κάνεις συμβιβασμούς ??

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αν χρειαστείς πάντως βοήθεια στο στήσιμο πες μου. Απλά θα πρέπει να το προγραμματίσω. Μήπως πείσουμε και τηαμα σου ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...