Jump to content

Καλησπέρα!


anemos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Έχω 2 ενυδρεία 1 25 λίτρο το οποίο το έχω αρκετά χρόνια, και ένα νεότερο juwel rio 125 το οποίο και έστησα πριν 3 εβδομάδες και είναι ακόμη στην αρχή. Πριν 2 ημέρες μετέφερα  τον μονομάχο μου και τα 3 νεον τετρα (που είχα στο μικρο) και πρόσθεσα επίσης 1 black molly 3 αλγοφάγους.

Θα έλεγα ότι οι γνώσεις μου είναι λίγες και ότι έχω μάθει μέχρι τώρα το έμαθα απο λάθη μου. Είμαι  μέλος σε αρκετά forum προσπαθώντας πάντα  να προχωράω σε αλλαγές μετα απο μελέτη, αλλά όταν πας στην υλοποίηση μπορεί να σου τύχουν χίλια δυο προβλήματα.

Με το μικρό μου ενυδρείο τράβηξα πολλά προβλήματα με αλγες, αλλά τελικά τα τελευταία χρόνια και κυρίως με το φύτεμα βρήκε εξαιρετική ισορροπία. Πάντα είχα μονομάχους και ακόμη τώρα στο μεγάλο συνεχίζω έτσι. Ελπίζω να βρει και αυτό την ισορροπία του μιας και έγινε με πολύ μεράκι!

 

IMG_2304.jpg

IMG_2302.jpg

IMG_2301.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ όμορφο κι αφού έχουμε και το ίδιο ενυδρείο είναι ακόμα ομορφότερο.![emoji16]

Να σου πάνε όλα κατ ευχήν.![emoji846]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο εμφανισιακά το ενυδρείο σου. Όσον Αφορά την ψάροσυνθεση έχω κάποιες ενστάσεις αλλά καλύτερα να μιλήσουν και τα παιδιά που ασχολουνται περισσότερο με το φυτεμένο. Πχ οι μονομαχοι δεν μπαίνουν με άλλα ψάρια από όσο θυμάμαι. Θα ήθελα αν μπορείς και μια φωτογραφία των αλγοφαγων σου για να δω τι ακριβώς είδος ψαριου είναι

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μακρινό παρελθόν αυτόν τον συνδυασμό και τα πήγαιναν μια χαρά μαζί τα neon με τον μονομάχο, κανένα πρόβλημα στη συμβίωση. Τα neon πάντως θέλουν μεγαλύτερο αριθμό ατόμων για να αισθανονται απολύτως καλά. 8 άτομα σίγουρα..

Ο μονομάχος αυτό που δεν θέλει είναι άλλος ένας αρσενικός μονομάχος στο ίδιο ενυδρείο. Μονομάχονται..[emoji38]

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ ωραίο εμφανισιακά το ενυδρείο σου. Όσον Αφορά την ψάροσυνθεση έχω κάποιες ενστάσεις αλλά καλύτερα να μιλήσουν και τα παιδιά που ασχολουνται περισσότερο με το φυτεμένο. Πχ οι μονομαχοι δεν μπαίνουν με άλλα ψάρια από όσο θυμάμαι. Θα ήθελα αν μπορείς και μια φωτογραφία των αλγοφαγων σου για να δω τι ακριβώς είδος ψαριου είναι

Ειναι γατόψαρα otocinclus vittatus. Τον μονομάχο με τα τετρα τα είχα κοντά στον ενάμιση χρόνο στο μικρό χωρις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...