Jump to content

Dh σκληρότητα νερού


Recommended Posts

Καλημέρα. Ξέρει κάνεις πως μπορώ να μετρήσω Dh;Μου ζητάει το πλυντηριο πιατων να βάλω την τιμή του νερού που θα το συνδέσω. Για PH, Kh, Gh ήξερα αλλά για Dh πρώτη φορά στο manual του κατασκευαστή είδα. Test νερου για Dh που γκουγκλαρα στα πετ σοπς δεν βρήκα κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλημέρα. Ξέρει κάνεις πως μπορώ να μετρήσω Dh;Μου ζητάει το πλυντηριο πιατων να βάλω την τιμή του νερού που θα το συνδέσω. Για PH, Kh, Gh ήξερα αλλά για Dh πρώτη φορά στο manual του κατασκευαστή είδα. Test νερου για Dh που γκουγκλαρα στα πετ σοπς δεν βρήκα κάτι. 

°dH (deutsche Härte) - σκληροτητα, βαλε το GΗ

Γερμανικός βαθμός (°dH): 1mg CaO/100mL νερού

https://el.wikipedia.org/wiki/Σκληρότητα_νερού

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

γενικη σκληροτητα βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Να μετρήσω gH kH pH;;;

IMG-57073ccd8db6919ee5756c3ad3365d14-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Δεν κατάλαβα. Να μετρήσω gH kH pH;;;

IMG-57073ccd8db6919ee5756c3ad3365d14-V.jpg

Καλημέρα Γιάννη. 

Σου ζητάει την γενική σκληρότητα που την βλέπουμε με το GH απο το παρακάτω τεστ . οκ ; 

 

Api Test Gh/Kh

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Άρα αν παρω ενα gH test με κάποιο τρόπο θα μπορέσουμε να βγάλουμε την βαθμίδα 0 έως 50 του dH που δείχνει η παραπάνω φωτο;Θα μπορέσουμε δλδ το gH που θα μετρήσω να δω ποσο dH είναι για να βάλω τις ρυθμίσεις στο πλυντηριο πιατων;Αγόρασα ένα kH test της sera εχθές. Να το επιστρέψω κ να παρω gH της sera;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ωραία! Άρα αν παρω ενα gH test με κάποιο τρόπο θα μπορέσουμε να βγάλουμε την βαθμίδα 0 έως 50 του dH που δείχνει η παραπάνω φωτο;Θα μπορέσουμε δλδ το gH που θα μετρήσω να δω ποσο dH είναι για να βάλω τις ρυθμίσεις στο πλυντηριο πιατων;Αγόρασα ένα kH test της sera εχθές. Να το επιστρέψω κ να παρω gH της sera;

Γιάννη το GΗ είναι η γενική σκληρότητα .... και dH είναι οι βαθμοί σε  Γερμανικές μονάδες μέτρησης γενικής σκληρότητας . Το τεστ της sera το πας πίσω  και αγοράζεις το GH για  κάνεις το τεστ για να πάρεις τις απαντήσεις σου. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αγόρασα ένα πλυντήριο πιάτων, και ειχε αυτή τη ρυθμιση. Με ρωτάει η σύζυγος, " και τώρα πως θα βρούμε τη σκληρότητα του νερού?"

 

Την λοξοκοιταω με ύφος......

Α κατάλαβα μου λέει....:D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ. Θα κάνω μέτρησης gH κ θα σας πω. Antonis K στείλε νερό να στο μετρήσω για να παρεις τα ευσημα από τη συζυγο! 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχει και αυτή η μέτρηση που έκανε ο Αντρέας 

https://www.facebook.com/groups/330741060710155/user/1216007627

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οκ, ευχαριστώ. Θα κάνω μέτρησης gH κ θα σας πω. Antonis K στείλε νερό να στο μετρήσω για να παρεις τα ευσημα από τη συζυγο! 

Γιαννη, στ Θεσσαλονικη εχετε μετριο ως σκληρο νερο σχεδον παντου. Καπου 13-16 βαθμους και σε καποιες περιοχες και παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθές που μετρήσαμε στο κατάστημα είχε kH 13 & gH 18.5

Πόσο διαφορά να έχει μέσα στον ίδιο νομό;Λέτε αντί για gH test να παρω καμια τροφή μιας κ τόσο εξιδανικευμενες μετρήσεις δε μου χρειάζονται;Να βάλω στο πλυντήριο πιατων την μέτρηση από το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε!

σαν διπλασιες τιμες σας βγηκαν....

Κανονικα τετοιες μετρησεις εχει το νερο στη Χαλκιδικη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...