Jump to content

Γαρίδες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα. Έχω ένα 75 λίτρο φυτεμένο που φιλοξενεί Γκάπυ, πλατύ , μωρά Γκάπυ καθώς και γαρίδες Bloody Mary και γαρίδες amano. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με της γαρίδες για τ διατροφή τους. Αγόρασα από ένα pet shop την τροφή της tropical : crusta sticks extra calcium η ερώτηση μου είναι πόσο συχνά θα πρέπει να τους ρίχνω τροφή καθώς και σε τ ποσότητα για να μην έχω θέμα με αμμωνία και τα σχετικά?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος liana1992 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλοι την ομάδα. Έχω ένα 75 λίτρο φυτεμένο που φιλοξενεί Γκάπυ, πλατύ , μωρά Γκάπυ καθώς και γαρίδες Bloody Mary και γαρίδες amano. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με της γαρίδες για τ διατροφή τους. Αγόρασα από ένα pet shop την τροφή της tropical : crusta sticks extra calcium η ερώτηση μου είναι πόσο συχνά θα πρέπει να τους ρίχνω τροφή καθώς και σε τ ποσότητα για να μην έχω θέμα με αμμωνία και τα σχετικά?

 

Καλησπέρα. Διευκρίνισε πόσες γαριδούλες έχεις. Γενικά οι γαρίδες τρώνε συνεχώς. Επίσης τρέφονται και από την τροφή που ρίχνεις στα ψάρια σου και μένει στον πυθμένα. Αν τις συνηθίσεις στην τροφή μετά τεμπελιάζουν ενώ καθαρίζουν άλγη και υπολείμματα. Τώρα αν είναι πολλές στον αριθμό σίγουρα θα χρειαστείς επιπλέον τροφή. Επίσης το ενυδρείο σου έχει φυτά έχεις άλγες. Πόσο καιρό τρέχει. Γράψε παραπάνω πληροφορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Το ενυδρείο μου είναι πυκνοφυτεμενο . Έχει κάποια ξύλα και πέτρες. Τρέχει από τα τέλη Μαρτίου περίπου. Έχω κάποιες άλγες αλλά απ' ότι έχω διαβάσει θα φύγουν γιατί είναι αρχή ακόμα και οι γαρίδες είναι 10 Bloody Mary και 5 amano και σκοπεύω να βάλλω λίγες ακόμα amano.

 

Link to comment
Share on other sites

5 amano φτανουν για τα λιτρα σου. Δινεις απο ενα στικ σε καθε αμανο και ενα για καθε 2 νεοκαριδινες.

θελουν ταισμα καθε μερα.

Κανονικα δινεις τόση τροφη, οση μπορουν να φανε μεσα σε 1 ωρα περιπου.

Παιζει ρολο και πόσο ταιζεις τα ψαρια. Αν η τροφη μένει κατω στον βυθο, τοτε ταιζεις παραπανω απ οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Στα ψάρια δίνω ένα κουταλάκι από αυτό που έχουν μέσα η τροφές κάθε μεσημέρι που ανάβω τα φώτα απλα δεν ξέρω αν το φαγητό των ψαριών είναι επαρκές και για της γαρίδες γιατί έχω 12 μεγάλα ψάρια και 14 μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια παρουσίαση τού ενυδρείου σου εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/

 

Και κάνε αντιγραφή επικόλληση την παρακάτω φόρμα..

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...