Jump to content

Κοχύλια θάλασσης- κατάλληλα για Αφρικάνικα ψάρια?


Recommended Posts

ΕΝΥΔΡΕΊΟ 110 λ.

PH 8.0

GH 8

KH 6

Διακόσμηση- Άμμο ψιλή, ασβεστόλιθικες πέτρες,  Lava rock,  3D background υλικά τσιμέντο και ακρυλικά χρώματα.Καλημερα  η ερώτηση μου είναι τα κοχύλια  από την θάλασσα είναι κατάλληλα για ενυδρείο με αφρικάνικα ψάρια?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Αν δεν προσέξεις στο καθάρισμα (πολύ καλό βράσιμο και αφαίρεση υπολειμμάτων)  ναι μπορούν να κάνουν κακό με αύξηση της αμμωνίας . Επίσης έχει καταγραφεί και σε κάποιες περιπτώσεις άνοδος (μικρή) του PH άλλα στο αφρικανικό αποτελεί ζητούμενο και όχι πρόβλημα . 

 

ΥΓ. Αν δεν σε πειράζει μην ανοίγεις συνέχεια καινούργιο θέμα για να μπορούμε και εμείς άλλα και εσύ να παρακολουθούμε την πορεία του ενυδρείου σου .

Πιστεύω αν τα είχες όλα εδώ μέσα  θα ήταν πολύ καλύτερα μιας και αφορούν όλα το ίδιο ενυδρείο που ακόμα στήνεται  ,

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρινο.  

Δεν ξέρω και πολύ καλά το forum αλλά τώρα που το είπες θα τα  γράφω όλα εδώ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτα που εχουν σχημα σαν κωνου ή που ειναι σφηνοειδη ή απο οστρακοειδη δεν προσφερουν αυτο που χρειαζονται οι νανοκιχλιδες/κοχυλοψαρα της Τανγκανικα. Τα κοχυλια απο σαλιγκαρια ειναι τα ιδανικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρινο.  

Δεν ξέρω και πολύ καλά το forum αλλά τώρα που το είπες θα τα  γράφω όλα εδώ. 

 

20210524_181323.jpg

20210524_181316.jpg

20210524_181255.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έβαλα δεν είναι πολλά αλλά θέλω να ανεβάσω λίγο τις τιμές ph ,gh  

Δεν βοηθάει????

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχα 300+ θαλάσσινα κοχύλια με μεγάλη ποικιλία σχημάτων και μεγέθους και επιπλέον 5-6 πόντους θαλασσινή άμμο με μερικές πέτρες θαλάσσης στα 240 μικτα. Το ph δεν ανέβηκε ούτε κατά 0.1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Κάποια στιγμή είχα 300+ θαλάσσινα κοχύλια με μεγάλη ποικιλία σχημάτων και μεγέθους και επιπλέον 5-6 πόντους θαλασσινή άμμο με μερικές πέτρες θαλάσσης στα 240 μικτα. Το ph δεν ανέβηκε ούτε κατά 0.1

Και πόσο ήταν το PH της βρύσης σου και του ενυδρείου σου ; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και πόσο ήταν το PH της βρύσης σου και του ενυδρείου σου ; 

 

7.8 της βρύσης και δεν άλλαξε ποτέ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αυτά έβαλα δεν είναι πολλά αλλά θέλω να ανεβάσω λίγο τις τιμές ph ,gh  

Δεν βοηθάει????

Όχι έχουν γίνει αναφορές δεν είναι βέβαιο ότι θα ανέβουν . 

Ειδικά με ph 8 δεν νομίζω ότι χρειάζονται . 

Δεν χρειάστηκε πότε να ανεβάσω PH αλλά αν χρειαστείς ( που δεν χρειάζεσαι ) εχω ακούσει οτι  γίνεται με αραγωνήτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vou έγραψε:

7.8 της βρύσης και δεν άλλαξε ποτέ

Κοίτα όπως έγραψα και ποιο πάνω στον @Taxiarchis έχουν υπάρξει αναφορές για τα κοχύλια όχι ότι είναι βέβαιο . Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι οι πέτρες που δεν σου ανέβασαν καθόλου το ph . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα όπως έγραψα και ποιο πάνω στον @Taxiarchis έχουν υπάρξει αναφορές για τα κοχύλια όχι ότι είναι βέβαιο . Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι οι πέτρες που δεν σου ανέβασαν καθόλου το ph . 

 

Μη φανταστείς κανένα νταμαρι, καμιά 10αρια είχα. Τα κοχύλια απ ότι είχα διαβάσει έχουν ασβέστιο (?) και ανεβάζει το ph, το ίδιο και η άμμος θαλάσσης που περιέχει υπολείμματα πετρών και κοχυλιών. Τελικά είδα αλλάγή μόνο στο Gh που ανέβηκε από το 6-7 στο 11-12 και το kh που από το 3-4 πήγε στο 5.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Μη φανταστείς κανένα νταμαρι, καμιά 10αρια είχα. Τα κοχύλια απ ότι είχα διαβάσει έχουν ασβέστιο (?) και ανεβάζει το ph, το ίδιο και η άμμος θαλάσσης που περιέχει υπολείμματα πετρών και κοχυλιών. Τελικά είδα αλλάγή μόνο στο Gh που ανέβηκε από το 6-7 στο 11-12 και το kh που από το 3-4 πήγε στο 5.

Βασικός παράγοντας είναι ότι το ph σου ήταν ήδη αρκετά υψηλό . 

Για να πετύχεις μεγαλύτερο θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κοράλι ή μαγειρική σόδα  ή buffer των εταιριών ( στα δύο τελευταία το αποτέλεσμα είναι βραχυπρόθεσμο ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν βοηθάει τότε θα τα βγάλω. 

Θα το αφήσω έτσι το ph ,gh για να μην εχω μεγάλες αλλαγές στο νερό όταν κάνω την εβδομάδα . Ευχαριστώ 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...