Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου!


Recommended Posts

Ξεκίνησαν οι αγορές για στήσιμο νέου ενυδρείου μετά και από την βοήθεια με τις συμβουλές πολλών από δω! ?

1E9E345F-E7B1-45BD-A0B1-BACFF1022F4D.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι παραλαβές συνεχίζονται!!!?

130236E0-71D1-4346-9B9F-E4C5D5645E3E.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήρθε σήμερα κ η γυάλα!!! Προχωράμε!

6E8CE571-5B8B-4980-B20B-5A4F02A16599.jpeg

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή διάβασα γυάλα πριν δω το ποστ και τρόμαξα . Ευτυχώς όμως δεν είναι ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη ?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωπ σε βρήκα! Είχα διαβάσει το topic σου αλλά δεν συνδύασα ότι ήσουν ο ίδιος που σχολίασε στο δικό μου!  
 

Πόσο ενδιαφέρον που ταιριάζουν τα επιχειρήματα μας! Θα παίρνω ιδέες. Όπως, για παράδειγμα, το soil βλέπω 4*9=36 L + κάτι ακόμη από δίπλα και με άγχωσες. Εμένα είναι καθ’ οδον 3*9=27 L υπολογίζοντας τα από το 121*41*5/1000≈25 L, θα φτάσουν άραγε; ?
 

Το filtrosmart 300 που βλέπω το θεωρείς αρκετό;

 

Καλή αρχή!! Ανυπομονώ για το αποτέλεσμα!

 

Υ.Γ.: σήμερα ήρθε και η δική μου γυάλα!! ??✌️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλό ξεκίνημα και σε σένα!
Σε σχέση με το soil πήρα εγώ παραπάνω επειδή έχω σκοπό να δωσω ύψος πίσω! Αλλά μπορεί και να μου περισσέψει! Δες αν σου φτάσει είσαι οκ! Ο τύπος υπολογισμού είναι σωστός! Τα 5εκ νομίζω είναι οκ, ίσως και 6-7. 
 

Το άλλο είναι χαλίκι ψιλό, θα το βάλω για διακόσμηση στο μπροστινό μέρος! Αλλά ίσως και να μην χρειαστεί αν καταλήξω σε γρασίδι μπροστά!

 

Το φίλτρο σου ποσα l/h είναι ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι έχουμε το ίδιο φίλτρο!!! ???

 

Κοιτά αν δεν είναι πολύ φυτεμενο είσαι οκ! Αν είναι φουλ φυτεμενο χρειάζεται να έχεις μια ροη 7-10 φορές τα λίτρα. Υπολόγισε ότι από τα 1000 που λέει θα έχεις μια απώλεια. 
Αυτή τη ροη μπορείς να την πετύχεις βάζοντας και δεύτερο εξωτερικό η βάζοντας σαν πιο φθηνή λύση έναν κυκλοφορητη.

 

Εγώ θα βάλω 2 εξωτερικά. Το 2ο θα είναι ένα sun sun 2000l/h. Επέλεξα αυτό αντί κυκλοφορητη για να έχω και περισσότερο βιολογικό υλικό.

 

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν το biomaster 350, όχι το filtrosmart, αλλά τελικά το πήγα στο biomaster 850 με 1.550 L/h. 


Το υποψιάστηκα ότι θα έχεις 2, γι’ αυτό το σχολίασα. Είσαι υπερπλήρης με επιπλέον 2000! ?

Το σκεφτόμουν και εγώ για 2, για καλύτερη κυκλοφορία, αλλά ελπίζω να αρκεί αυτό. 
 

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...