Jump to content

Υγεία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

Εχω 2 μικρά νεροχελωνακια και μέχρι προχθές το μεσημέρι όλα κυλουσαν τέλεια! 

Το μεγαλύτερο μου, προχθές βρέθηκε αντιμέτωπο με μια μέλισσα.

Μόλις είδα ότι βρισκόταν μέσα στο νερό το έντομο έτρεξα να φέρω κάτι να το βγάλω :

1ον γιατί πνίγοταν το ίδιο και 

2ον γιατί είχε ανέβει στην προσπάθεια της να σωθεί στο πλάι του καβούκιου του μικρού μου και το πιέζε με το κεντρί της

Μέχρι να βρω κάτι λοιπόν για να την βγάλω έξω (μερικά δευτερόλεπτα πήρε αυτό)  

Είδα ότι η μέλισσα ήταν νεκρή και κρεμοταν στην περιοχή του κεντρικού της κάτι διάφανο.

Αφου έλεγξα για τυχόν τσιμπήματα (δεν υπήρχαν)  τα άλλαξα και τα ταισα! Από τότε ο μικρός μου φαίνεται σαν να δυσκολεύεται να αναπνευσει (ανοίγει το στομα του χωρίς λόγο), τρέχει όλη την ώρα σαν τρελό και κουνάει διαρκώς τα πίσω πόδια του (σαν να ξυνεται)  και όταν σταματάει τα σηκώνει ψηλά!  

Παρόλα αυτά τρώει κανονικά, στεγνώνει και βρεχεται συχνά

 

Εχω την εντύπωση είτε ότι τελικά τον τσιμπησε και δεν κατάφερα να το ανακάλυψω είτε ότι τη δαγκώσε και έχει καταπιεί κάτι που τον ενοχλεί αν όχι το κέντρι! 

 

Εάν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε ας με ενημερώσει παρακάλω! 

 

_20210525_191418.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν θα το ειχε τσιμπησει, θα το ειχες καταλαβει. Θα ηταν πρησμενο το σημειο και πολυ πρησμενο, μαλιστα.

Κατι άλλο φταιει.

Πόσο καιρο εχεις τα χελωνακια; Πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο; Εχεις φιλτρο;

Αν μπορεις, γραψε πιο αναλυτικα και για συντηρηση ενυδρειου και τις τροφες , που δινεις.

Μολις δει το θεμα σου  ο guru της χελωνας -  @corto maltese, θα βγαλει ακρη.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μικρή χελώνιερα χωρίς τίποτα άλλο τα έχω από τον χειμώνα και ήταν μια χαρά όλο αυτό το διάστημα και μάλιστα το συγκεκριμένο χελωνακι ήταν το πιο δυναμικό! 

Το καθαρίζω καθημερινά! Ίσως και 2 φορές την ημέρα! 

Τους δίνω τις γαρίδες τους αλλά επειδή είχα και ένα μικρό ψαράκι έτρωγαν και από την τροφή του και πλέον προτιμούν περισσότερο να τρωνε αυτά τα φυλλαράκια! 

Επίσης είχα όλο αυτόν τον καιρό Πετρούλα ασβεστίου την οποία όμως έχω να βάλω περίπου ένα μήνα! 

Επίσης τα αφήνω καθημερινά σε σημείο που έχει ήλιο και σκιά ώστε να πηγαίνουν σε όποιο σημείο θέλουν και να θρεφει το καβουκι τους! 

Είναι αυτός ο μικρούλης με τη γραμμή στο κεφάλι! 

16221050562472048819683.jpg

16221050911801513364282.jpg

1622105108831245120744.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι τα χελωνάκια σου τα αγαπάς πολύ, καλή μου φίλη . Όμως από την φωτογραφία και μόνο μπορεί εύκολα κάνεις να κατανοήσει ότι όπως και εγώ δεν έχεις την κατάλληλη γνώση για την φιλοξενία και σωστή διαβίωση των ζώων που φιλοξενείς . Τα θέματα που είναι καρφιτσωμένα σε κάθε κατηγορία μας βοηθούν να δανειστούμε την γνώση αυτή από ανθρώπους που ασχολήθηκαν πριν από εμάς . Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις με προσοχή αυτό :

 https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/?_fromLogin=1 

και στην συνέχεια τα παρακάτω :

 https://www.aquazone.gr/forums/topic/113260-οδηγός-διατροφής-νεροχελώνας/ 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/114022-προφίλ-απο-αμφίβια-είδη/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113842-ασθένειες-νεροχελώνες/

Για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις άμεσα θα περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος με τις χελώνες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες ήταν τη στιγμή που έτρωγαν.. Συνήθως τα ταιζω εγώ με το χέρι αλλά είπα να τους αφήσω λίγο χώρο λόγω της αδιαθεσιας του μικρουλη! 

Τώρα τα άλλαξα ξανά και τα άφησα! 16221079693201477849059.thumb.jpg.6b55b2f8689bb692fe72952caa4c875f.jpg για τον χρόνο σας.. Θα τα διαβάσω αμέσως! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...