Jump to content

Άλλο ένα θέμα υγείας χρυσόψαρου - ας το πούμε "σπυράκι"


Recommended Posts

Χαίρετε σε όλους.

 

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, το οποίο μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε με ένα εσωτερικό φίλτρο Juwel (το άλλαξα εδώ κι ένα μήνα με ένα εξωτερικό).

 

Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 4 1/2 χρόνια. Φιλοξενεί από την αρχή ένα Veil tail χρυσόψαρο μαζί με ένα Gold Algae Eater εδώ και 18 μήνες περίπου. Μετά την αγορά του (κακές συμβουλές pet shop) έμαθα ότι δεν είναι και ο πιο συμβατός συνδυασμός. Πρόσφατα προστέθηκε και ένα μικρότερο Oranda.

 

Νερό αλλάζω κάθε 1 ή 2 εβδομάδες, γύρω στα 40 λίτρα. Με υγρά τεστ JBL μετράω μια φορά το μήνα, δεν έχω αμμωνία ή νιτρώδη, τα; νιτρικά είναι στις ελάχιστες τιμές του τεστ.

 

Ταίζω ένα συνδυασμό flakes (συνήθως Sera) - βυθιζόμενων pellets (Ocean Nutrition) και 2-3 φορές το μήνα αρακά. Τα flakes πάντα βρέχονται για να μη μένουν στην επιφάνεια.

 

Εδώ και ένα χρόνο περίπου, το Veil tail έβγαλε ένα "σπυρί", λευκού χρώματος, το οποίο σταδιακά μεγαλώνει. Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του; Κολυμπάει και τρέφεται κανονικά.

 

Συνολικά ως συμπεριφορική αλλαγή στο ενυδρείο, μπορώ να παρατηρήσω ότι το Gold Algae Eater έχει σταματήσει να πολυασχολείται με την άλγη και προτιμάει την έτοιμη τροφή. Δεν τσιμπολογάει το δέρμα του χρυσόψαρου, αλλά την ώρα του φαγητού, γίνεται πιο κτητικό και δεν αφήνει το Veiltail να έρχεται κοντά στην κρυψώνα του. Δεν έχει κανένα τέτοιο θέμα με το μικρό Oranda.

 

 

 

 

PXL_20210417_151349447 1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Αρχικά θα ήθελα μια πανοραμική φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του φίλτρου σου. Ξεκινώντας, βλέπω ότι τα λάθη σου είναι τα εξής:

  • To algae eater πρέπει να φύγει άμεσα γιατί ακόμη και αν δεν βεντουζώνει στα χρυσόψαρα (πράγμα που δε μπορεί να το ξέρεις, καθώς συνήθως οι αλγοφάγοι λειτουργούν κυρίως βραδυνές ώρες), τους προκαλεί συνεχώς στρες με τη συμπεριφορά τους, καθώς είναι επιθετικός προς αυτά.
  • Οι αλλαγές νερού πρέπει να είναι τουλάχιστον εβδομαδιαίες. Ακόμη και αν οι παράμετροι σου είναι άριστοι (που είναι λογικό να είναι, καθώς σε 120 λίτρα έχεις μόνο τρία ψάρια), οφείλεις να αλλάζεις ένα 30% του νερού σου εβδομαδιαίως
  • Δεν ταΐζουμε ποτέ τα fancy χρυσόψαρα με flakes επιφανείας, γιατί έχουν ζήτημα με τη νυκτική κύστη τους και προκαλούνται προβλήματα λόγω του αέρα που παίρνουν όταν τρώνε από την επιφάνεια του νερού. Πάντοτε θα ταΐζεις βυθιζόμενα pellets

Το σπυρί μπορεί να είναι από όγκος έως και να έχει προκληθεί λόγω του στρες. Οπότε κάνεις τις αλλαγές που σου είπα, μου στέλνεις τις φωτογραφίες μήπως ανακύψει και κανένα άλλο θέμα και εννοείται ότι το παρακολουθούμε.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spyros Paraschis said:

Χαίρετε σε όλους.

 

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων, το οποίο μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε με ένα εσωτερικό φίλτρο Juwel (το άλλαξα εδώ κι ένα μήνα με ένα εξωτερικό).

 

Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 4 1/2 χρόνια. Φιλοξενεί από την αρχή ένα Veil tail χρυσόψαρο μαζί με ένα Gold Algae Eater εδώ και 18 μήνες περίπου. Μετά την αγορά του (κακές συμβουλές pet shop) έμαθα ότι δεν είναι και ο πιο συμβατός συνδυασμός. Πρόσφατα προστέθηκε και ένα μικρότερο Oranda.

 

Νερό αλλάζω κάθε 1 ή 2 εβδομάδες, γύρω στα 40 λίτρα. Με υγρά τεστ JBL μετράω μια φορά το μήνα, δεν έχω αμμωνία ή νιτρώδη, τα; νιτρικά είναι στις ελάχιστες τιμές του τεστ.

 

Ταίζω ένα συνδυασμό flakes (συνήθως Sera) - βυθιζόμενων pellets (Ocean Nutrition) και 2-3 φορές το μήνα αρακά. Τα flakes πάντα βρέχονται για να μη μένουν στην επιφάνεια.

 

Εδώ και ένα χρόνο περίπου, το Veil tail έβγαλε ένα "σπυρί", λευκού χρώματος, το οποίο σταδιακά μεγαλώνει. Δεν βλέπω κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του; Κολυμπάει και τρέφεται κανονικά.

 

Συνολικά ως συμπεριφορική αλλαγή στο ενυδρείο, μπορώ να παρατηρήσω ότι το Gold Algae Eater έχει σταματήσει να πολυασχολείται με την άλγη και προτιμάει την έτοιμη τροφή. Δεν τσιμπολογάει το δέρμα του χρυσόψαρου, αλλά την ώρα του φαγητού, γίνεται πιο κτητικό και δεν αφήνει το Veiltail να έρχεται κοντά στην κρυψώνα του. Δεν έχει κανένα τέτοιο θέμα με το μικρό Oranda.

 

 

 

 

PXL_20210417_151349447 1.jpg

Για ογκίδιο φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, killerknight said:

Καλημέρα φίλε μου. Αρχικά θα ήθελα μια πανοραμική φωτογραφία του ενυδρείου σου και μια του φίλτρου σου. Ξεκινώντας, βλέπω ότι τα λάθη σου είναι τα εξής:

  • To algae eater πρέπει να φύγει άμεσα γιατί ακόμη και αν δεν βεντουζώνει στα χρυσόψαρα (πράγμα που δε μπορεί να το ξέρεις, καθώς συνήθως οι αλγοφάγοι λειτουργούν κυρίως βραδυνές ώρες), τους προκαλεί συνεχώς στρες με τη συμπεριφορά τους, καθώς είναι επιθετικός προς αυτά.
  • Οι αλλαγές νερού πρέπει να είναι τουλάχιστον εβδομαδιαίες. Ακόμη και αν οι παράμετροι σου είναι άριστοι (που είναι λογικό να είναι, καθώς σε 120 λίτρα έχεις μόνο τρία ψάρια), οφείλεις να αλλάζεις ένα 30% του νερού σου εβδομαδιαίως
  • Δεν ταΐζουμε ποτέ τα fancy χρυσόψαρα με flakes επιφανείας, γιατί έχουν ζήτημα με τη νυκτική κύστη τους και προκαλούνται προβλήματα λόγω του αέρα που παίρνουν όταν τρώνε από την επιφάνεια του νερού. Πάντοτε θα ταΐζεις βυθιζόμενα pellets

Το σπυρί μπορεί να είναι από όγκος έως και να έχει προκληθεί λόγω του στρες. Οπότε κάνεις τις αλλαγές που σου είπα, μου στέλνεις τις φωτογραφίες μήπως ανακύψει και κανένα άλλο θέμα και εννοείται ότι το παρακολουθούμε.

 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

- Τα flakes ποτέ δεν τα αφήνω στην επιφάνεια -  πάντα τα μουσκεύω πρώτα και τα ρίχνω. Δεν τρώνε τα ψαράκια ποτέ από την επιφάνεια.

- Θα πάρω με την πρώτη ευκαιρία μια φωτογραφία όλου του ενυδρείου.

- Αντιλαμβάνονται την ασυμβατότητα, αλλά δεν θα πετάξω και στα σκουπίδια τo algae eater. Μόνο αν μπορέσω να το δώσω... κάπως. Δεν πιάνεται και εύκολα το ρημάδι!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DrKOI said:

Για ογκίδιο φαίνεται

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να του κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όγκος φροντίζεις όσο μπορείς όσα σου ανέφερα παραπάνω. Εμένα πχ ένα που είχε στην αρχή μεγάλωνε και μετά εξαφανίστηκε. Άλλοι μένουν μόνιμα σταθεροί. Άλλοι μεγαλώνουν κιόλας. Αν κάνεις τη διαδικασία αυτή για τα flakes είσαι οκ, απλά να ξέρεις ότι διατροφικά είναι στη χειρότερη κατηγορία. όσον αφορά το άλλο ψάρι, πρέπει να φύγει ασυζητητί. Εννοείται δεν το πετάς. Βγάλε αγγελία ότι το χαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια πρόχειρη φώτο.

 

Όταν άλλαξα το φίλτρο είχα βγάλει και τις Ανούμπιες, οπότε αυτή τη στιγμή είναι εντελώς άδειο.

 

 

PXL_20210527_082108202.MP~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Αν θες ξαναβαζεις τις ανουμπιες. Στο ενυδρείο αυτό βάζεις ένα fancy ακόμη άνετα. Πιο φίλτρο έχεις? Βάζω στοίχημα ότι είναι fluval ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Το κέρδισες το στοίχημα :) Ένα Fluval 107 είναι

 

Προσανατολίζομαι στο να βάλω το CAE σε ένα δεύτερο 20λιτρο που έχω, αν και μάλλον μικρό θα του πέσει....

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα πώς να το πιάσω. Ακόμα και βγάζοντας τα διακοσμητικά και χαμηλώνοντας τη στάθμη του νερού, είναι πολύ γρήγορος ο μπαγάσας και η απόχη που έχω πολύ μικρή.

Έγινε επεξεργασία - Spyros Paraschis
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ζόρι είναι η αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ελαφριές κινήσεις χρειάζεται η απόχη και να προσπαθήσεις να μην αντιληφθεί ότι κυνηγάς αυτόν.! Κάνε τα απαραίτητα (αφαίρεση διακοσμητικων και χαμήλωμα της στάθμης του νερού) και απλώς ρίξε μέσα την απόχη. Να την μετακινείς ήσυχα δεξιά κι αριστερά κι απλώς περίμενε να περάσει από μπροστά της. Μόλις αυτό συμβεί θα κάνεις μια πολύ ελαφριά κίνηση να τον βάλεις μέσα στο δίχτυ, σχεδόν μόνος του θα μπει.
Μην ξεγελαστείς κι αρχίσεις τις γρήγορες μόλις περάσει από μπροστά της, θα πρέπει να ξανακάνεις όλη την διαδικασία από την αρχή σε άλλο χρόνο..

Αν η τελευταία κίνηση είναι χαλαρή και ήρεμη και δεν καταφέρεις να τον βάλεις μέσα, θα μπορέσεις να επιχειρήσεις ξανά την ίδια στιγμή. Αν όμως αντιληφθεί..[emoji16]

Αν κατέβει αρκετά η στάθμη θα τον καταφέρεις πιο εύκολα, σίγουρα πράγματα. Αλλά αυτό θα τον στρεσάρει και θα πάει από την αρχή σε γρήγορο κυνηγητό. Κατέβασε μέχρι τη μέση λοιπόν και πάρτο χαλαρά. Αν δεν, βγάλε κι άλλο νερό και "τσαμπουκά τρακτέρ"..[emoji28]

Link to comment
Share on other sites

Για να τον βγαλεις θα πρεπει να στησεις παγιδα ή να τον πιασεις μεσα στον υπνο του! :P

 

Για την 1η περιπτωση : παρε ενα μπουκαλι νερου, κοφτο περιπου στη μεση και βαλε τη μερια με το στομιο μεσα στον πατο του μπουκαλιου. Στην ουσια το ψαρι περναει απτο στομιο και παγιδευεται μεσα στον πατο. Αν βαλεις και λιγο φαι ισως βοηθησει. 

 

Για την 2η περιπτωση : αφου εχουν κλεισει τα φωτα και ειναι σκοταδι αρκετες ωρες, παρε ενα φακο πολυ εντονο. Οσο πιο δυνατος ο φακος τοσο το καλυτερο :P . Μολις τον βρεις και τον τυφλωνεις εχεις ενα μικρο συντομο χρονικο διαστημα να τον πιασεις!

 

Στο ενυδρειο σου ειναι αρκετα ευκολο να τον πιασεις με το φακο γιατι εχει ανοιχτο χωρο και λιγες κρυψωνες, παρολα αυτα θα σου προτεινα την παγιδα με το μπουκαλι...απλα να ξερεις ειναι εξυπνα κ αυτα και για μερικες μερες μπορει να μη το πλησιασει καθολου. Υπομονη και θα μπει καποια στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...