Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι . Έπειτα απο πρόσφατη απώλεια ενός comet χρυσόψαρου και ΕΠΙΒΙΩΣΗ του άλλου(ολα αυτά δίχως βιολογικό ) αποφάσισα να προμηθευτώ sera siporax mini και τεστ Sera για αμμωνία .Έκανα τεστ αμμωνίας και είναι γυρω στο 0.25-0.30. Ολα εντάξει με το ενυδρείο , βυθίζω τα flakes  σε νερό πριν τα δώσω και το ψάρι είναι υγιές και η ποιότητα του νερού επίσης .Το θέμα είναι οτι η θερμοκρασία αυξάνεται γρήγορα . Να φανταστείτε το ενυδρείο μ ειναι κοντά στο μπαλκόνι το οποιο το βλεπει 10 ωρες την ημέρα ήλιος .Κατέβασα τη τέντα .Εκλεισα τα παντζούρια για να μη μπαίνει πολύ φως στο σπίτι και το θερμαίνει και με πάγο που βάζω στο ενυδρείο η θερμοκρασια είναι 23-27 το πολύ . Συνήθως είναι 24 . Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τη ψύξη του νερού ; Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Είναι ένα δύσκολο θέμα αυτό. Υπάρχουν κάποιες λύσεις:

1. Ανατάραξη επιφανείας χωρίς καπάκι 

2. Χρήση αεραντλίας (Γενικά θες να αυξήσεις τον ρυθμό εξάτμισης)

3. Ανεμιστήρες στην επιφάνεια ή στο πίσω τοίχωμα του ενυδρείου.

4. Ο πάγος είναι ωραία λύση και φτηνή (με παγάκια από το νερό του ενυδρείου) αλλά είναι παροδικό δυστυχώς. Εκτός και αν φτιάξει κανείς ένα DIY σύστημα, τύπου ένας δοχείο πάνω από το ενυδρείο με νερό και πάγο + ένας σωλήνας υδατοστεγής που να περνάει από το δοχείο και να μπαίνει μέσα στο νερό του ενυδρείου. Έτσι το κρύο νερό ως βαρύτερο θα πηγαίνει προς το κάτω και το ζεστό θα ανεβαίνει στην επιφάνεια. Δεν το έχω κάνει ακόμα, δίνω ιδέες.  

• Thanks 1

Ανεμιστήρες και ανεμιστηρες και ανεμιστηρες!

• Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1

Chiller?

Posted (edited)

το chiller είναι λίγο ακριβό εγώ θα έλεγα ανεμιστηράκια για το συγκεκριμένο ενυδρείο και αλλαγή θέσης σε πιο δροσερό σημείο του σπιτιού( εάν μπορεί να γίνει βέβαια) 

Edited by AgiosSostis
  • Like 1
πριν 22 ώρες, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι . Έπειτα απο πρόσφατη απώλεια ενός comet χρυσόψαρου και ΕΠΙΒΙΩΣΗ του άλλου(ολα αυτά δίχως βιολογικό ) αποφάσισα να προμηθευτώ sera siporax mini και τεστ Sera για αμμωνία .Έκανα τεστ αμμωνίας και είναι γυρω στο 0.25-0.30. Ολα εντάξει με το ενυδρείο , βυθίζω τα flakes  σε νερό πριν τα δώσω και το ψάρι είναι υγιές και η ποιότητα του νερού επίσης .Το θέμα είναι οτι η θερμοκρασία αυξάνεται γρήγορα . Να φανταστείτε το ενυδρείο μ ειναι κοντά στο μπαλκόνι το οποιο το βλεπει 10 ωρες την ημέρα ήλιος .Κατέβασα τη τέντα .Εκλεισα τα παντζούρια για να μη μπαίνει πολύ φως στο σπίτι και το θερμαίνει και με πάγο που βάζω στο ενυδρείο η θερμοκρασια είναι 23-27 το πολύ . Συνήθως είναι 24 . Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τη ψύξη του νερού ; Ευχαριστώ

Πάνο ξεκινάς λάθος. Με αμμωνία 0,25-0,30 δεν είσαι οκ. Υπάρχει θέμα και για αυτό έχασες και το άλλο ψάρι. Η αμμωνία είναι τοξική για τα ψάρια. Είδες που χρειάζονταν τα τεστ? Τώρα ξέρουμε γιατί χάθηκε το ένα ψάρι. Τα χρυσόψαρα μέχρι του 29-30 βαθμούς είναι οκ

πριν 58 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πάνο ξεκινάς λάθος. Με αμμωνία 0,25-0,30 δεν είσαι οκ. Υπάρχει θέμα και για αυτό έχασες και το άλλο ψάρι. Η αμμωνία είναι τοξική για τα ψάρια. Είδες που χρειάζονταν τα τεστ? Τώρα ξέρουμε γιατί χάθηκε το ένα ψάρι. Τα χρυσόψαρα μέχρι του 29-30 βαθμούς είναι οκ

Έκανα χθές αλλαγή 40/60 λίτρα. Να κάνω μετρήσεις σήμερα;

Ναι μέχρι να ισορροπήσεις το ενυδρείο κάθε μέρα

Καλησπέρα εμένα η άποψη μου είναι: πρώτον και κυριότερο ανεμιστήρα!!! Καί δεύτερον αλλαγή θέσης πού σού έγραψε ο φίλος παραπάνω

γιατί αν ο τοίχος δίπλα από το ενυδρείο σού τρώει 10 ώρες ήλιο την ημέρα  τότε δυσκολεύει πολύ τό θέμα 

@killerknight έκανα σήμερα μέτρηση αμμωνία και βγήκε τέτοιο αποτέλεσμα. Φαντάζομαι δεν είναι φυσιολογικό.  Τι πρέπει να κάνω ?είναι ανάμεσα νομίζω στα δύο πρώτα 

IMG_20210529_111425.jpg

Έκανα μέτρηση και για Nitrite

IMG_20210529_112847.jpg

Καλημέρα κάνεις 50 τις εκατό αλλαγή νερού

@killerknightνα κάνω αλλαγές μέχρι να στρώσει η βιολογία στο βιολογικό υλικό ;

Ναι υποχρεωτικά για να καθαρίζει το νερό

• Like 1

@killerknight Να ανοίξω άλλο θεμα σχετικά με την βιολογία ή να συνεχισω εδώ ;

Όχι άστο εδώ δεν πειράζει

Έκανα μέτρηση μόλις άλλαξα το νερό σήμερα επειδή χθες δεν μπορούσα και παρολου που άλλαξα 50 τοις εκατό όμως είπες είναι νμζ στα 0.5 mg/l. Σήμερα λόγω επειδή είναι Κυριακή δεν τους έβαλα τροφή 

IMG_20210530_165114.jpg

Επίσης μετέφερα το βιολογικό υλικό εκτός του κρεμαστούν επειδή το κρεμαστό το κλείνω τη νύχτα γιατί κάνει θόρυβο. Ή δεν πρέπει να το κλείνω ? Όπως και να έχει το έβαλα στο άλλο φίλτρο που λειτουργεί όλο το 24ωρο

Εκεί έπρεπε να μπει εξ αρχής. Η ροή στο βιολογικό υλικο θα πρέπει να είναι συνεχής, όχι να σταματάει ανά οχτάωρο. Άλλαζε κάθεερα πενήντα τις εκατό του νερού και μην ταιζεις για τρεις ημέρες. Δεν  θα πάθει τπτ το ψάρι

• Thanks 1

Οκ εντάξει σε ευχαριστώ ότι άλλο είναι θα στείλω για ενημερώσεις 

@killerknight έχω ευχάριστα νέα ! Άλλαξε η μάνα μπόγο παραπάνω (περιπου 80%) και έπεσε ρεκόρ η αμμωνία ! Πριν την τοποθέτηση αντιχλώριου , 0.0.mg / l και με την τοποθέτηση το ίδιο ! Βέβαια ο πατέρας μου , μου έκανε έκπληξη τώρα που γύρισα από το φροντιστήριο με νέο ψάρι ! Και φοβάμαι μη ξαναπάει στα ύψη η αμμωνία . Να περνώ μετρήσεις κάθε μέρα και σε περίπτωση αλλαγής να σε ενημερώνω ? Επίσης ισχύει ότι άμα υπάρχει θόρυβος στο ενυδρείο από το φίλτρο πεθαίνουν τα ψάρια ? Ευχαριστώ για όλα 

Δεν έπρεπε να αλλαχθεί τόσο νερό Πάνο. Πενήντα τις εκατό είπαμε για να μην σοκάρονται τα ψάρια από την απότομη αλλαγή των παραμέτρων του νερού. Ναι θα κάνεις κάθε μέρα τεστ. Ο θόρυβος του φίλτρου δεν έχει καμία σχέση με τον θανατο των ψαριών

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Panos_nest
      Καλησπέρα , εχω ένα θέμα τελευταία με το χρυσοψαρο μου . Εκει όπου πρίν πήγαινε σε ολο το ενυδρείο , τωρα καθεται σε μια γωνίτσα ή κρύβεται . Δοκίμασα να δω εάν είναι άρρωστο , δίνοντας του τροφή και έτρεξε κατευθείαν να την πάρει. Θερμοκρασια κρατάω γύρω στους 23-27 , αλλαγές κάθε 3 ημέρες κάνω 1/3 απο τα 60 λίτρα , ενω ταυτόχρονα έχω 2 φίλτρα να λειτουργούν.Καθαρίζω και το χαλίκι και τα NO2 έιναι στα 0.0 mg/l. Ετσι πήγα και του έβαλα sera bactopur που είναι για εσωτερικά & εξωτερικά βακτήρια.Τυόν συμβουλές ή μήπως κάτι που να φταίει ; Σας ευχαριστώ
    • By jimleg
      Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ενυδρείο reef που περιέχει 640λτ καθαρά νερό.
      θέλω να εξασφαλίζω την ψύξη του νερού τους καλοκαιρινούς μήνες και ιδίως όταν θα απουσιάζω για 2-3 εβδομάδες και το σπίτι θα φτάνει τους 35 C.
      Η εγκατάσταση chiller πιστεύω είναι μονόδρομος.
      Ti chiller θα προτείνατε; έχει κανείς κάποια καλή λύση για τα λίτρα μου;

ευχαριστώ.
    • By PlanTeam
      Γενικα:
      Η Anubias barteri var. barteri είναι ένα φυτό χαμηλών απαιτήσεων. Μεγαλώνει λίγο περισσότερο σε μέγεθος από τις
      Anubias barteri var. nana όμως έχει τις ίδιες απαιτήσεις. Οι Anubias barteri διαφέρουν στο μέγεθος, στο σχήμα των
      φύλλων όπως επισης στο φυτό αυτό ο κορμός μεγαλώνει με μια κλίση προς τα πάνω ενώ σε άλλες μεγαλώνει
      οριζόντια. Όπως και τα υπόλοιπα είδη Anubias, είναι καλύτερα να τοποθετείται σε σκιερό μέρος για να περιορίζεται
      η ανάπτυξη της άλγης στα φύλλα. Το φυτό αυτο τείνει να βγάζει άνθη κάτω από το νερό σε περιπτώσεις που έχουμε
      αυξημένα φωσφορικά στο νερό μας. Επίσης είναι κατάλληλο για terrariums και paludarium. Τα χορτοφάγα ψάρια
      δεν την τρώνε γιατί τα φύλλα της είναι πολύ σκληρά γι αυτά.
      Καλλιεργείται και εκτός νερού.

Θέση στο ενυδρείο:
      Το φυτό καλο είναι να φυτεύεται στην πλάτη του ενυδρείου λόγω μεγέθους.

Φύτεμα:
      Όπως όλες οι anubias δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες με πετονιά.

Κλάδεμα/Πολλαπλασιασμός:
      Το κλάδεμα είναι απλό απλά όταν μεγαλώσει πολύ το φυτό διαχωρίζετε το ρίζωμα.
    • By Panos_nest
      Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω χθές αγόρασα 2 χρυσόψαρα απο το πετ και τα τοποθέτησα στην κυρίως δεξαμενή .Δεν έκανα στα καινούργια καραντίνα επειδή ο τύπος μου είπε οτι τα έχει στη καραντίνα εδώ και δύο μήνες . Τα έβαλα κανονικά στο ενυδρείο χωρις φώς κτλ, αλλα απο χθες οταν πλησιάζω στο ενυδρείο είναι πολυ νευρικά πηγαίνοντας περα δώθε αστραπιαία . έβαλα λιγο sera aquatam χθες μπας και βοηθησει στο στρες , αλλα παρατήρησα οτι αγχώνονται περισσότερο οταν είμαι κοντά τους και εχω το φώς ανοιχτό . Το έκλεισα το φως και τα παρατηρούσα απο μακριά και μου φάνηκαν πιο ήρεμα
    • By Panos_nest
      Παιδιά έκανα μια απόπειρα να φανεί πιο ωραίο το ενυδρείο . Άλλαξα λίγο το layout και σκοπεύω να πάω σήμερα για προμήθειες στο πετ! Συγκεκριμένα :

Βελτιωτικά νερού 

αγορά βιολογικού υλικού 

και βαλισνεριες 

Γενικά φυτά για ύψος θέλω , σε στενό budget , εάν έχετε να προτείνετε κάτι στο ενυδρείο μου για αλλαγή /διόρθωση είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ! Σας ευχαριστώ όλους 

• By Panos_nest
      Καλησπέρα ! Παιδιά θέλω βοήθεια SOS . Μέσα σε ένα διάστημα 3 μηνών μου έχουν αποβιώσει 3 ή και παραπάνω χρυσόψαρα. Δε ξέρω τι στο καλό φταίει τα έχω στους 30 βαθμούς και όποτε μπορώ βάζω μπουκάλια με πάγο για τη ψύξη , καθώς και 1 ανουμπια μαζί με 3 πλαστικά φυτά .είχα το ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρι και το δεύτερο με άνθρακα και σφουγγάρι . Παρεπιπτόντως όλα αυτά τα προβλήματα εμφανίστηκαν από τότε που έβαλα το βιολογικό υλικό και ανέλαβα εγώ τη συντήρηση του ενυδρείου από τους γονείς μ . Παρακαλώ βοηθήστε γιατι δεν μου αρέσει να πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο 😭😭
    • By Panos_nest
      Καλησπέρα στην υπέροχη κοινότητα! Ήθελα να ρωτήσω μόλις μου κάνανε δώρο οι γονείς μου ένα ενυδρείο 60 λίτρων ( είμαι 17 ετών ) και μόλις το εστησα βάζοντας 3 χρυσόψαρα και μερικά διακοσμητικά. Δηλαδή απλά πράγματα. Το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω ζωντανά φυτά μέσα αλλά έχω ακούσει ότι μόνο συγκεκριμένα είδη κάνουν επειδή τα χρυσόψαρα τρώνε τα φυτά ! Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ πώς λέγονται ; Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το έχω ήδη γεμίσει με νερό και ψάρια καθώς και το φίλτρο έχει ήδη έτοιμο το βιολογικό υλικό. Επιπλέον ξέρει κανείς από εσάς τους ειδικούς πως μπορώ να έχω ψύξη στο ενυδρείο ; Επειδή το να βάζω κατεψυγμένα μπουκάλια δεν βοηθάει 🤣 . Σας ευχαριστώ για οποία βοήθεια ! 
    • By Kleis Gry
      Καλημερα σε ολους, εδω και καιρο εχω διαβασει πως τα μωρα πλατυ φτανουν το τελικο μεγεθος μεσα σε λιγες βδομαδες ενω τα δικα μου εχουν γεννηθει εδω και 5 μηνες και ακομα να μεγαλωσουν. Μπορω να κανω κατι για αυτο;

Υ.Γ να σημειωθει οτι τα ταιζω μια φορα την μερα με τριμμενα flakes και οτι τα εχω σε ενυδρειο 60 λιτρων μαζι με την μητερα τους και 2 αρσενικα γκαμπυ
    • By thedrowningman
      Καλησπέρα Παίδες ..

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..
       Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

Αρχή φόρμας
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125x60x50 +- 
      Συνολικά Λίτρα:380 + -
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
      Ψάρια:5 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
      Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες
      Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 50w Led
      Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406
      Θέρμανση/ Ψύξη: -
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: 2 Φορές την ημέρα

Παράμετροι
      pH:7,6
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):0-20
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):+- 10 τον χειμώνα -- +- 25 καλοκαίρι

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 30%  Κάθε 15μέρες+- 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Τακτικές  Αναπληρώσεις Εξατμισμένου Νερού

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• By Corbil
      Ήρθε η ώρα να αρχίσω να σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός chiller μιας και το προηγούμενο καλοκαίρι η θερμοκρασία είχε κολλήσει στο 29,5 παρόλο που απο πάνω φύσαγαν αδιάκοπα 6 ανεμιστηράκια.....ο δε θόρυβος που προκαλούσαν ήταν αδιανόητος και τρελή εξάτμιση κάθε μέρα.

Στο στόχαστρο έχουν μπει τα εξής με σειρά προταιρεότητας.....
      α) Teco ή το 150 ή το 500
      β) JBJ ή το DBA 075 ή το DBA 150
      γ) Hailea ή το HC130A ή το HC150A

Τα δικά μου "θέλω" εκτός φυσικά στο να υποστηρίζει αξιοπρεπώς τη ψύξη του 300λιτρου και να διατηρώ τη θερμοκρασία άντε μέχρι και τους 27 βαθμούς, είναι στο να βρω μια compact μονάδα που να μπορεί να χωράει στον ανοιχτό χώρο του επίπλου το οποίο όμως περιορίζεται σε πλάτος στους 31 πόντους. Τα βάθη και τα ύψη έιναι Ok για όλες τις μονάδες που παράθεσα παραπάνω αλλά μόνο τα Teco χωράνε απ ότι φαίνεται. Δε ξέρω όμως το 150αρι της Teco το οποίο προορίζεται για μέχρι 150 λτ ενυδρείο είναι ικανό να κατεβάσει και να κρατήσει εκεί τη θερμοκρασία, ακόμη κι αν χρειάζεται να λειτουργεί όλη μέρα. Τα άλλα 2 μοντέλα αν θα προτιμηθούν, θα πρέπει να μπούν στο εσωτερικό ντούλαπι που έχει μεγαλύτερο χώρο, (θα πρέπει να αφαιρεθεί και το ένα φίλτρο που είναι εκεί μέσα) και να μένει το πορτάκι ανοιχτό μόνιμα  για να μπορούν να αερίζονται, αλλιώς δε χωράνε.
      Επίσης σημαντικό είναι και το οικονομικό αλλά και η αξιοπιστία. Τα Teco είναι τα πιο ακριβά, τα JBJ τα ποιο αθόρυβα και μάλλον πιο αξιόπιστα, και τα Hailea τα φθηνότερα αλλά με περισσότερο θόρυβο και μάλλον όχι το αξιόπιστα.
      Κάθε βοήθεια δεκτή, και εαν έχετε κατα νού κάποια άλλη μάρκα που να σας έχει βγάλει ώς τώρα ασπροπρόσωπους απο θέμα αξιοπιστίας, απόδοσης και συντηρησης,  και ικανοποιούν την παραπάνω συνθήκη οι διαστάσεις τους ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

• Create New...