Jump to content

Τα πρώτα ψαράκια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας . Πλέον μετά από τόσο καιρό αναμονής για το στρώσιμο του ενυδρείου έβαλα τα πρώτα ψαράκια.  Έχω κάποιες απορίες. Το χαρέμι που μου έφτιαξε ο petshopπας  είναι σωστό???? Γιατί τα δύο μου θηλυκα  μου τα έχει τρελάνει στο κυνηγητό ο αρσενικός που μου έδωσε. 

Και το άλλο μου ερώτημα είναι Γιατί τα θηλυκά μου κάθονται επάνω στο ενυδρείο στις άκρες.? Στην αρχή δεν το κάνανε αυτό 

Μήπως τις κούρασε ο αρσενικός????

20210529_123851.jpg

20210529_123847.jpg

20210529_123837.jpg

20210529_125227.jpg

20210529_125224.jpg

20210529_125220.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τι ψαρια ειναι? Στις ακρες καθονται μεχρι να επιλεξει το θηλυκο για ζευγαρωμα ή γιατι ειναι αρσενικα. Βγαλε κοντινες φωτογραφιες. Ειναι ιδιο ειδος ολα???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

1)Κάτι δεν μου κολλάει στα ψαράκια άλλα επειδή δεν θέλω να το παίζω ξερόλας πες μου σε παρακαλώ όταν σου τα έδωσε ποιο είδος σου είπε ότι είναι ;

2) όχι πλαστικά σε θάλασσές ακτές και ενυδρεία .

3) Οι πέτρες πρέπει να δημιουργούν και σπηλιές εκτός από περάσματα για να μπορούν να κρύβονται τα θηλυκά.

4) Χαρέμι είναι από 3 θηλυκά και πάνω . 1 αρσενικό και 2 θηλυκά είναι τρίο σε σχέση . 

5) Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο είναι μικτά 110 λίτρα άρα και οι επιλογές που έχεις συγκεκριμένες .

Για να προχωρήσεις παρακάτω πρέπει να μας πεις το είδος .

Καλή συνέχεια και αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά στα link που έχω στην υπογραφή μου .( μην τα γράφουμε και τζάμπα )

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα. 

1)Κάτι δεν μου κολλάει στα ψαράκια άλλα επειδή δεν θέλω να το παίζω ξερόλας πες μου σε παρακαλώ όταν σου τα έδωσε ποιο είδος σου είπε ότι είναι ;

2) όχι πλαστικά σε θάλασσές ακτές και ενυδρεία .

3) Οι πέτρες πρέπει να δημιουργούν και σπηλιές εκτός από περάσματα για να μπορούν να κρύβονται τα θηλυκά.

4) Χαρέμι είναι από 3 θηλυκά και πάνω . 1 αρσενικό και 2 θηλυκά είναι τρίο σε σχέση . 

5) Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο είναι μικτά 110 λίτρα άρα και οι επιλογές που έχεις συγκεκριμένες .

Για να προχωρήσεις παρακάτω πρέπει να μας πεις το είδος .

Καλή συνέχεια και αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά στα link που έχω στην υπογραφή μου .( μην τα γράφουμε και τζάμπα )

 

Αυτο με το τριο με πεθανε χαχα...α ρε μαρινο θεος χαχα...

Περα απο την πλακα ταξιαρχη απο ουι καταλαβες ολοι σου ειπαμε τα ιδια...εχουμε μια υποψια οτι το πετ σοπ σου εδωσε διαφορετικα ειδη ψαριων (δεν ειναι απαραιτητα κακο, απλα αν θθελεις μπορουμε να το συζητησουμε σε 2ο χρονο) και δεν ξερουμε και αν ειναι οντως θηλυκα. Επισης επειδη τα λιτρα ειναι οριακα και στο εδειξαν ηδη τα ψαρακια σου που επιασαν γωνιες για να νιωθουν ασφαλεια θελει να ξερεις το ειδος. Πολλες φορες ουτε καν τα τεσσερα θηλυκα δεν καλμαρουν ενα αρσενικο, ποσο μαλλον τα δυο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω λίγο να μας αιτιολογήσει ο πετσοπας το σκεπτικό του για το συγκεκριμένο χαρέμι. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...