Jump to content

Νέο ενυδρείο Αnubias 120cm*45cm*65cm


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Ονομάζομαι Νίκος Γκογκάκης και θα ήθελα τη συμβουλή των ειδικότερων  για την ψαροσύνθεση ( και όχι μόνο ) που έχω στο μυαλό μου να επιλέξω για το νέο μου ενυδρείο Αφρικανών Malawi mbuna. Το ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή (29/5) βρίσκεται στο στάδιο του στρωσίματος (από τις 20/5). 

 

Διαστάσεις ενυδρείου: 120cm*45cm*65cm

Yπόστρωμα : χαλαζιακή άμμος 0.1mm-0.6mm και αραγωνίτης

Πέτρωμα: Atlas πράσινη

Ξύλα: 1 ξύλο Mopani

Φυτά: 2 anubias

Kαθαρά λίτρα νερού στο ενυδρείο: 260L

Ψάρια: δε φιλοξενούνται ακόμα.

 

Φίλτρανση: Εξωτερικό φίλτρο Fluval 407 1450L/h

 

Παράμετροι νερού (29/5/2021)

Θερμοκρασία: 26 βαθμοί Κελσίου

ΚΗ: 15

GH: 26

PH: 8

ΝΗ3/ΝΗ4 : 2mg/mL

NO2: 5mg/mL

NO3: δεν έχει πραγματοποιηθεί κάποια μέτρηση ακόμα

 

Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ Sera.

 

 

Έχω σκεφτεί να φιλοξενήσω τα παρακάτω ψάρια. Θα ήθελα την εμπειρία σας όσον αφορά τη σειρά με την οποία θα ήταν καλύτερο να μπουν στο ενυδρείο, εάν είναι εφικτό να τα βρω στην ελληνική αγορά και εάν ναι ενδεχομένως σε ποιο κατάστημα και τέλος όσον αφορά τον αριθμό των ψαριών που σκέφτομαι να φιλοξενήσω.

 

1) Pseudotropheus Demasoni : 10 ( 8 θηλυκά + 2 αρσενικά)

 

2) Labidochromis sp. hongi: 5 ( 4 θηλυκά + 1 αρσενικό)

 

3) Synodontis njassae : 1 (αρσενικό)

 

4) Pseudotropheus flavus: 5 ( 4 θηλυκά + 1 αρσενικό)

 

5)  Μaylandia callainos : 4 ( 3 θηλυκά + 1 αρσενικό )

 

 

Ευχαριστώ τα μέλη του γκρουπ εκ των προτέρων για την ενασχόλησή τους και τον χρόνο τους.

 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος Γκογκάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή, στα λίτρα που έχεις με μήκος 1,20 θα έκανα ένα μόνο με Demasoni ,  η με δυο χαρέμια, αν τα πάρεις μικρά θα βάλεις περισσότερα για να κάνεις χαρέμια απομακρίνοντας  τα αρσενικά που περισσεύουν, να αποφεύγεις ψαρια που είναι παρόμοια σε χρώμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλή αρχή, στα λίτρα που έχεις με μήκος 1,20 θα έκανα ένα μόνο με Demasoni ,  η με δυο χαρέμια, αν τα πάρεις μικρά θα βάλεις περισσότερα για να κάνεις χαρέμια απομακρίνοντας  τα αρσενικά που περισσεύουν, να αποφεύγεις ψαρια που είναι παρόμοια σε χρώμα.

Αν βάλεις Synodontis θα σου τρώει όλα τα μωρά

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tkalamat έγραψε:

Αν βάλεις Synodontis θα σου τρώει όλα τα μωρά

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Έχω διαβάσει περί ορεξεων του Synodontis και δεν έχω κάνενα προβλήμα με το να τρώει τους γόνους. Ίσα ίσα που θα βοηθήσει στο να μην αναπτύσονται ανεξέλεγκτα μέσα στο ενυδρείο.

Έχω αποφασίσει επίσης να τα πάρω ενήλικα ώστε να μη μπω στη διαδικασία της απομάκρυνσης των πρόσθετων αρσενικων.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα είδη; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Έχω διαβάσει περί ορεξεων του Synodontis και δεν έχω κάνενα προβλήμα με το να τρώει τους γόνους. Ίσα ίσα που θα βοηθήσει στο να μην αναπτύσονται ανεξέλεγκτα μέσα στο ενυδρείο.

Έχω αποφασίσει επίσης να τα πάρω ενήλικα ώστε να μη μπω στη διαδικασία της απομάκρυνσης των πρόσθετων αρσενικων.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα είδη; 

Θα έβαζα 12 Demasoni  2και 10 η 1 και 4 από τα  Μaylandia callainos : και  Pseudotropheus flavus  η Labidochromis sp. "Χονγκί" αν και δεν είναι εύκολο να τα βρεις χαρέμι όπως τα θέλεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την εισαγωγή στο ενυδρείο ποιό είδος είναι προτιμότερο να μπει πρώτο, ώστε να μπορέσει να έχει τη θέση του στο ενυδρείο πριν μπουν τα υλόποιπα, πιο επιθετικά; ίσως ο synodontis; υποθέτω τελευταία τα demasoni;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

όσον αφορά την εισαγωγή στο ενυδρείο ποιό είδος είναι προτιμότερο να μπει πρώτο, ώστε να μπορέσει να έχει τη θέση του στο ενυδρείο πριν μπουν τα υλόποιπα, πιο επιθετικά; ίσως ο synodontis; υποθέτω τελευταία τα demasoni;

Δεν κάνουν όλα μαζί η βάζεις demasoni; η βάζεις τα άλλα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις βίο τοπικό μη βάλεις συνοδοντι, είναι από την Ταγκανίκα. Επίσης χαρέμι ενηλίκων ψαριών είναι πολυ δυσκολο να βρεις. Εκτός αν πετυχεις κανένα χομπιστα να αλλάζει ψαροσυνθεση. Εγώ θα έβαζα ντεμασονι. Αν κ είναι από τα mbuna που είναι όλες τις ώρες προσκολημμενα στα βράχια. Πολυ σπάνια κινούνται σε όλο το υψζοςτ του ενυδρείο. Στις διαστάσεις του ενυδριου πιο αρμονικά θα συμβίωσει μια ομάδα 10-12 demasoni. 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...