Jump to content

Τι θα χρειαστει


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας ενδιαφέρομαι για ένα χελωνάκι νέρου yellow belly turtle από το πετ σοπ της γειτονιάς μου ... έχω ψαχτεί ρώτησα τι φροντίδα θέλουν μου είπε για τι ασθένειες μπόρουν να πάθουν να έχουν κλειστά μάτια και σε αυτή την περίπτωση μου είπε πως θα πρέπει να πάρω ένα από τα ειδικά κολλύρια που υπάρχουν στο εμπόριο μετά μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να δω κάποια μούχλα στο καβούκι της και αυτό μου είπε πως είναι μύκητας και θα χρειαστεί να βάζω betadine κάθε μέρα στο καβούκι της μέχρι να φύγει αυτή η μούχλα και μου είπε ότι τον χειμώνα μπορεί να έχει να έχει μαλακώσει το καβούκι της τότε πάλι θα ρίχνω   betadine και και πως χρειάζεται να είναι δίπλα στο παράθυρο Αν και στο παράθυρο δεν περνάνε όλες οι βιταμίνες που χρειάζονται για αυτό μου είπε θα πρέπει να έχω μέχρι τον Ιούνιο μία λάμπα UVB  και uva μου πρότεινε μία λάμπα που έχει και τις δύο ακτινοβολίες Επίσης μου είπε πώς τον χειμώνα θα χρειαστεί να ρίχνω σκόνη ασβεστίου στο φαγητό της επίσης πρέπει να έχω έναν θερμοστάτη και ένα φίλτρο μου είπε το καλό είναι αν θέλω να έχω υπόστρωμα να πάρω σε μία μικρή ποσότητα χοντρό χαλίκι .Οι χελωνίτσες δεν ξεπερνάνε τα 5cm εγώ ενδιαφέρομαι μόνο για μία αν πάρω Θα τη βάλω σε ένα ενυδρείο 80 X 40 X 65 και θα πρέπει να έχω μου είπε η στάθμη του νερού να είναι δύο φορές σε μήκος στο καβούκι της ... είναι σωστά αυτά που μου είπε η υπάλληλος όταν μεγαλώσει θα χρειαστεί λίμνη ή θα μπορούσα να της πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Είμαι έτοιμος για να υιοθετήσεις ένα   χελωνάκι η χρειάζομαι κάτι ακόμα .Συγνώμη που σας κούρασα Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έγινε επεξεργασία - Thomas Dim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...