Jump to content

Συμβατότητα με Σκαλάρια


Guest aquarius

Recommended Posts

Guest aquarius

Φίλοι μου, στήνω το ενυδρείο και σκεφτομαι να ξεκινήσω, σαν αρχάριος που είμαι, με ζωοτόκα ψάρια. Έχω ήδη κάποια ψαράκια μέσα (βλ. προφίλ) αλλά με προβληματίζει κυρίως η συμβατότητα των ζωοτόκων με δύο μικρά σκαλάρια που έχω ήδη. Λέτε να έχω πρόβλημα επιθετικότητας από τα σκαλάρια? Ποιά είναι τα καταλληλότερα ζωοτόκα? Τα molly, τα platy ή τα guppy?

Το pH μου είναι 7.2, GH=10, KH=6, ΝΟ3=10. Νομίζω ότι οι τιμές μου είναι ανεκτές από τα ζωοτόκα, έτσι δεν είναι?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμή που ήδη έχεις μέσα τα σκαλάρια (και απότι είδα + κορυς + ανσιστρους) προτείνω να μην βάλεις ζωοτόκα αλλά ένα καλό κοπαδάκι τέτρας.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Απο τι στιγμή που ήδη έχεις μέσα τα σκαλάρια (και απότι είδα + κορυς + ανσιστρους) προτείνω να μην βάλεις ζωοτόκα αλλά ένα καλό κοπαδάκι τέτρας.

Φίλε Γιώργο, μου το έχει προτείνει και κάποιος άλλος φίλος αλλά απ' ότι έχω διαβάσει όμως τα tetra δεν τα πάνε καλά με τα σκαλάρια. Δεν είναι έτσι?

Μήπως υπάρχουν συγκεκριμένα tetra (π.χ., lemon tetra) που κάνουν με τα σκαλάρια?

Όταν λές κοπαδάκι, για τι αριθμό μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σκαλάρια σου είναι μικρά εγώ προσωπικα θα έβαζα.

Για αριθμό θα έλεγα καμια 20αρια. Κατα τη γνώμη μου καλυτερα 1 είδος σε μεγαλύτερο κοπαδι παρά 2 σε μικρότερο.

Εγώ έχω εδώ και 1,5 χρόνο καρδινάλιους μαζί με τα σκαλάρια μου, ο αρσενικός μου είναι θηρίο, έχουν γίνει γέννες και όλα καλά. Δεν εχει ασχοληθεί ΠΟΤΕ. Βέβαια το ενυδρείο μου έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ φυτά.

Τονιζω ότι αυτά είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ και σίγουρα θα το ξανακάνω όταν πάρω το μεγαλύτερο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ζωοτόκα με σκαλαρια όχι τώρα μπορεί κάποιος να έχει η να είδες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Το Ph είναι καλό ιδανικότερα θα ήταν εάν μπορούσες να το ρίξεις κάτω από το 7. Αλλά και με το 7 είσαι εντάξει.

Εάν τα τετρα και τα σκαλαρια αγοραστούν ταυτόχρονος και είναι μικρά τότε μπορούν να συμβιώσουν, αλλά όταν μεγαλώσουν μπορεί να αλλάξουν γνώμη τα σκαλαρια και να επιτεθούν στα τετρα και πιστέψτε με αυτό έχει γίνει πολλές φορές. Ιδιαίτερα εάν το ενυδρείο είναι μεγάλο και τα σκαλαρια φτάσουν το τελικό τους μέγεθος 15Χ25εκατοστα τότε για τα σκαλαρια είναι μια μπουκιά τα νέον. Αλλά η περισσότεροι τα έχουν δυστυχώς τα σκαλαρια τους σε μικρά ενυδρεία και δεν φτάνουν το τελικό μέγεθος τους για αυτό κιόλας δεν τρώνε τα νέον.

Προσωπικά λοιπόν εάν το επιτρέπει το ύψος του ενυδρείου σου θα πρόσθετα άλλα δυο σκαλάρια με το εξής σκεπτικό το κάθε σκαλαρι θέλει 50 λίτρα νερό στα τέσσερα δηλαδή 200 ε τώρα στα 10 λίτρα δεν θα κολλήσουμε. Βάλε 4 σιαμεζης και άσε και τα 7 κορη. Πίστεψε με δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι μόνο με τα σκαλαρια έχεις γεμίσει το ενυδρείο που θα μπουν τα σιαμαζης και τα κόρη; Και απαντώ δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με αυτόν τον συνδυασμό είχα και έχω αυτών τον συνδυασμό και όλα είναι ρολόι.

Υ.Γ.

Πολλά φυτά για δυο λόγους πρώτον αρέσκονται πάρα πολύ τα σκαλάρια στο πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο, και δεύτερον εαν δημιουργηθεί ζευγάρι τότε να έχουν τα άλλα δυο σημείο καταφυγής την πλούσια βλάστηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

:)

Προσωπικά λοιπόν εάν το επιτρέπει το ύψος του ενυδρείου σου θα πρόσθετα άλλα δυο σκαλάρια με το εξής σκεπτικό το κάθε σκαλαρι θέλει 50 λίτρα νερό στα τέσσερα δηλαδή 200 ε τώρα στα 10 λίτρα δεν θα κολλήσουμε. Βάλε 4 σιαμεζης και άσε και τα 7 κορη. Πίστεψε με δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Χρήστο, σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές και πληροφορίες. :thumbdown:

Το καθαρό ύψος του ενυδρείου μου πρέπει να είναι γύρω στους 40-45 πόντους. Διάβασα σε ένα post ότι κανονικά πρέπει να είναι 70 cm το ύψος για τα σκαλάρια, (...και αυτό το διάβασα κατόπιν "εορτής"! :) ).

Τα "σιαμέζης" που γράφεις είναι τα SAE που τρώνε την άλγη?

Link to comment
Share on other sites

...Το καθαρό ύψος του ενυδρείου μου πρέπει να είναι γύρω στους 40-45 πόντους...

ΜΗ βάλεις σκαλάρια με τέτοιο ύψος. Τα καταδικάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν κανω λαθος αλλα τα σκαλαρια στην φυση δεν εχουν σαν τροφη τα τετρα ή κανω λαθος.Παντως απο δικη μου εμπειρια ενα κοπαδι 10 τετρας μεσα σε μια εβδομαδα περιπου ειχε γινει και γαμω τους μεζεδεςγια τα σκαλαρια μου.

Μαλλον οχι ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ δεν στο συστηνω

Link to comment
Share on other sites

Στην φυση τα Σκαλαρια εχουν σαν τροφη τα Τετρα αυτο ειναι αληθεια.Οστωσο παραπανω ο Χρηστος δικαιολογισαι την αποψη του.Ηδικη μου γνωμη ειναι πως ακομα και αν συνηπαρξουν μαζι, μα μια βδομαδα θα ειναι, μα ενας χρονος θα ειναι.θα ερθει ο καιρος οπου το η τα Σκαλαρια θα δειξουν τον πραγματικο τους εαυτο και θα φανε τα Τετρα και γενικοτερα καθε μικρο ψαρι.Μην ξεχναμε πως προκειται για Κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Αδικα τόση ώρα δίνετε συμβουλές απο δω και απο κει.

Η λύση ειναι μια.

Δώσε τα Σκαλάρια δεν κάνουν για το ενυδρείο σου.

Μετά ψάξε καλά τι θα βάλεις μέσα και τότε θα είσαι οκ.

Πάντως Σκαλάρια με Ζωοτόκα ή τέτρα ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ο συνχομπιστας aquarius να θελει να κανει μια συνθεση με βαση τα Σκαλαρια και να αφησει απεξω τα ζωοτόκα.Αν το ενυδρειο ειναι 190λιτρα το υψος του πρεπει να ειναι 50cm κι οχι 40,45,αν ειναι ετσι τοτε το ξανασυζηταμε.(πλατος υψος ειναι οι τιμες σχεδον standard 40*40 40*50 50*50 50*60).

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Ισως ο συνχομπιστας aquarius να θελει να κανει μια συνθεση με βαση τα Σκαλαρια και να αφησει απεξω τα ζωοτόκα.Αν το ενυδρειο ειναι 190λιτρα το υψος του πρεπει να ειναι 50cm κι οχι 40,45,αν ειναι ετσι τοτε το ξανασυζηταμε.(πλατος υψος ειναι οι τιμες σχεδον standard 40*40 40*50 50*50 50*60).

Φίλε stratos, πράγματι προσπαθώ να κάνω μια σύνθεση με βάση τα Σκαλάρια, όπως πολύ σωστά είπες, από τη στιγμή που αυτά φιλοξενούνται ήδη στο ενυδρείο μου, και για να είμαι ειλικρινής αρχίζω να τα συμπαθώ ιδιαίτερα. Επίσης έχω, όπως φαίνεται και στο προφίλ μου, και μερικά ακόμη ψαράκια που και αυτά τα συμπαθώ πολύ...(δηλαδή θέλω να τα κρατήσω!) :) .

Τώρα, αν τα Σκαλάρια δεν είναι συμβατά με τα ζωοτόκα, τότε είμαι διατεθιμένος να στραφώ σε κάποια άλλη κατηγορία ψαριών, κατά το δυνατό συμβατή με τα Σκαλάρια και τα Corydoras και γι'αυτό το λόγο ζητώ τη συμβουλή σας και τις προτάσεις σας.

Ο κατασκευαστής δίνει το ενυδρείο μου σαν 230L με διαστάσεις 120Μx40Πx55Υ. Εγώ το μέτρησα 118x38x55 και υπολογίζω ότι έχει αυτή τη στιγμή περίπου 180-190 λίτρα νερό. Το πάχος του κρυστάλλου είναι 8mm.

Παραθέτω πρόσφατη φωτό για να υπάρχει μια ιδέα του ενυδρείου και των Σκαλαριών μέσα σε αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας :thumbdown: και ιδιαίτερα τον "segusm" :)

post-4306-1181324308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις κατηγοριες θα πρεπει να στρεψεις την προσοχη σου Catfish (Armored, Pimelodids, Doradids, Loricarids), characins (Headstanders, hatchetfish, larger schooling tetras), cichlids (Angelfish, D

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το ύψος του ενυδρείου τα 45 cm δεν είναι απαγορευτικά, εάν τα σκαλαρια που βάλεις μέσα είναι κοτνοπτερα.

Εμένα το ενυδρείο μου είναι μεικτό είναι 65 cm και καθαρό είναι 50 cm. Τα σκαλάρια μου (ιδιαίτερα τα τρία) έχουν φτάσει στο ύψος τους τα 20cm τελικό. Μην ξεχνάμε τα σκαλαρια δεν κολυμπούν όλο με τσιτωμένα τα πτερύγια αλλά πιο χαλαρά. Απλός oi περισσότερες φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με τσιτωμένα τα πτερύγια γιατί φαίνονται πιο όμορφα.

Εξάλλου τα σκαλαρια που πουλούν στα μαγαζιά δεν ξεπερνούν το τελικό ύψος των 20cm. Μόνο τα άγρια φτάνουν τα 25cm και τα αλτουμ τα 30cm. Πολλές ιστοσελίδες αναφέρουν το μίνιμουμ για σκαλάρια τα 50cm, είναι ένας γενικός κανόνας και εξαρτάτε από τα σκαλάρια που θα βάλουμε πιο θα είναι το τελικό μέγεθος τους .

Δεν με αρέσει να περιαυτολογώ αλλά τα πρώτα μου σκαλάρια μια ομάδα 8 ατόμων τα είχα σε ενυδρείο 50cm και μου έζησαν μεταξύ 13-15 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Δεν αισθανθήκαν ποτέ στριμωγμένα μέσα στο ενυδρείο. Δεν ξέρω τη λέτε ή άλλοι και χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την γνώμη κανενός, αλλά η προσωπική μου εμπειρία με αυτά τα ψάρια μου έχει δήξει ότι σε 50cm μπορούν να ζήσουν άνετα πανευτυχή. Και όπως προανέφερα εάν τα σκαλαρια είναι κοντόπτερα μπορούν άνετα να φιλοξενηθούν και σε 45 cm (μιλάμε πάντα για καθαρό υψος).

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκα κάποια στιγμή σε μια μικρή μονάδα αναπαραγωγής σκαλαριών εδώ στην Αττική και τότε κατάλαβα ακριβώς τι σημαίνει ψηλό ενυδρείο και σκαλάρι... Λυπάμαι που το λέω, αλλά κάτω από 60 πόντους ύψος καθαρό νερό, σκαλάρια δεν πρέπει να μπαίνουν, εάν θέλετε να τα έχετε σε σωστό περιβάλλον και αντίστοιχο με τις ανάγκες τους (για να μην πω παραπάνω...) Ο τύπος είχε και 80άρια ενυδρεία αλλά και του μέτρου καναδυό, καθώς και πολύ μεγάλες δεξαμενές πλαστικές και εκεί έβλεπες πραγματικά τα ζωντανά να κολυμπάνε... Το χρειάζονται το μεγάλο ύψος αυτά τα ψάρια. Φυσικά και θα ζήσουν και σε χαμηλότερα ενυδρεία, αλλά δεν είναι σωστό... Και ούτε θα μπορέσουν να σας πουν ποτέ ότι θέλουν περισσότερο...

Τα ενυδρεία πρέπει να τα στήνουμε με βάση τις ανάγκες των ψαριών και όχι τις δικές μας. (ΙΜΟ)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε μια μικρή μονάδα (έβγαζε γύρο στα 600 ψάρια το μήνα )που είχα επισκευτή πριν ένα χρόνο τα σκαλαρια τα είχαν σε ενυδρεία 40Χ40Χ40 .

Εκεί έμπαιναν τα ζευγάρια που ήταν έτοιμα για γέννα .

Η διατήρηση των γεννητόρων ήταν σε πολύ μεγάλα ενυδρεία με πολύ ύψος .

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό πιες είναι η ιδανικές συνθήκες για το α΄ ή το β΄ ψάρι τότε δεν πρέπει να έχουμε ψάρια. Διότι ούτε το ένα εκατοστό χώρου δεν μπορούμε να δώσουμε στα ψάρια μας εάν συγκρίνουμε σε τη χώρους ζουν στην φύση.

Για εμένα προσωπικά η σωστές συνθήκες σε ένα ενυδρείο είναι: όταν ένα ψάρι δεν αρρωσταίνει, έχει πλήρες τα χρώματα του, κινείτε και συμπεριφέρεται φυσιολογικά άνετα και χαλαρά, φτάνει το τελικό μέγεθος του, δημιουργεί ομάδες και ιεραρχίες και ολοκληρώνει των κύκλο της ζωής τους ζώντας τα προβλεπόμενα χρόνια.

Εάν αυτό δεν είναι κριτήριο ότι τα ψάρια ζουν ''ευτηχησμένα'' και κολλάμε στα εκατοστά και στα λίτρα τότε εγώ επί 20 χρόνια βασανίζω σκαλάρια.

Αυτά για να μην ξεφύγουμε ακόμη πιο πολύ από το αρχικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Φίλοι μου, είναι προφανές ότι όσο ψηλότερο ή/και μεγαλύτερο είναι ένα ενυδρείο τόσο το καλύτερο για τα ψάρια του, αλλά δεν θα διαφωνήσω και με το Χρήστο για το ότι αν ψάχνουμε τις ιδανικές συνθήκες για τα ψάρια τότε, δεν θα έπρεπε σε πρώτη φάση, να τα έχουμε σε αιχμαλωσία στα σαλόνια μας...

Το ζητούμενο εδώ όμως είναι πώς μπορώ να προχωρήσω στην ιχθυοφόρτιση με τις συνθήκες που υπάρχουν ήδη στο ενυδρείο μου (2 μικρά σκαλαρια, 7 μικρά corydoras, 1 ancistrus, τα συγκεκριμένα "εύκολα" και γρήγορης ανάπτυξης φυτά, αλλά και η δεδομένη χημεία του νερού (pH, etc.)).

Τα ζωοτόκα, όπως προκύπτει από αυτά που διάβασα, δεν είναι συμβατά με τα Σκαλάρια λόγω μεγέθους και κυρίως κινδυνεύουν οι γέννες των ζωοτόκων, αφού τα Σκαλάρια τρώνε τα μικρά απροστάτευτα ψαράκια που γεννιούνται. Κάποιοι προτείνουν πολλά φυτά στο ενυδρείο για να μπορέσουν τα μικρά νεογνά να προστατευθούν από τα άλλα ψάρια... Κατά τα άλλα φαίνεται ότι θα μπορούσαν να συνυπάρξουν "άνετα" σε ενήλικη κατάσταση με Σκαλάρια, σε ένα ενυδρείο με πολλά πυκνά φυτά και χωρίς να είναι διαρκώς στρεσσαρισμένα.

Έχω καταλάβει σωστά μεχρι εδώ? Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Αν πάλι, πρέπει και για άλλους λόγους να εγκαταλείψω τα ζωοτόκα, προς τα πού μπορώ να κινηθώ?

Θεωρώ όλες τις απαντήσεις σας πολύτιμες και σας ευχαριστώ πολύ :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Φίλοι μου, είναι προφανές ότι όσο ψηλότερο ή/και μεγαλύτερο είναι ένα ενυδρείο τόσο το καλύτερο για τα ψάρια του, αλλά δεν θα διαφωνήσω και με το Χρήστο για το ότι αν ψάχνουμε τις ιδανικές συνθήκες για τα ψάρια τότε, δεν θα έπρεπε σε πρώτη φάση, να τα έχουμε σε αιχμαλωσία στα σαλόνια μας...

Το ζητούμενο εδώ όμως είναι πώς μπορώ να προχωρήσω στην ιχθυοφόρτιση με τις συνθήκες που υπάρχουν ήδη στο ενυδρείο μου (2 μικρά σκαλαρια, 7 μικρά corydoras, 1 ancistrus, τα συγκεκριμένα "εύκολα" και γρήγορης ανάπτυξης φυτά, αλλά και η δεδομένη χημεία του νερού (pH, etc.)).

Τα ζωοτόκα, όπως προκύπτει από αυτά που διάβασα, δεν είναι συμβατά με τα Σκαλάρια λόγω μεγέθους και κυρίως κινδυνεύουν οι γέννες των ζωοτόκων, αφού τα Σκαλάρια τρώνε τα μικρά απροστάτευτα ψαράκια που γεννιούνται. Κάποιοι προτείνουν πολλά φυτά στο ενυδρείο για να μπορέσουν τα μικρά νεογνά να προστατευθούν από τα άλλα ψάρια... Κατά τα άλλα φαίνεται ότι θα μπορούσαν να συνυπάρξουν "άνετα" σε ενήλικη κατάσταση με Σκαλάρια, σε ένα ενυδρείο με πολλά πυκνά φυτά και χωρίς να είναι διαρκώς στρεσσαρισμένα.

Έχω καταλάβει σωστά μεχρι εδώ? Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Αν πάλι, πρέπει και για άλλους λόγους να εγκαταλείψω τα ζωοτόκα, προς τα πού μπορώ να κινηθώ?

Θεωρώ όλες τις απαντήσεις σας πολύτιμες και σας ευχαριστώ πολύ :thumbdown:

Ας ξαναφρεσκάρω το topic... :)

Λοιπόν;;;

(ΑΣΧΕΤΟ): Stratos, λυπήθηκα για το ενυδρείο σου, μεγάλη γκίνια :)

Το έφτιαξες, τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναφρεσκάρω το topic... :thumbdown:

Λοιπόν;;;

(ΑΣΧΕΤΟ): Stratos, λυπήθηκα για το ενυδρείο σου, μεγάλη γκίνια :)

Το έφτιαξες, τώρα;

Φιλε μου οχι ακομη γιατι ετρεχα ολη τη μερα,αυριο που εχω ρεπο θα το κολησω ωστε το Σαβατοκυριακο να ειναι ετοιμο.Ωστωσο μεσα σε ολα τα στραβα και στεναχωρα που μου ηρθαν ηρθε και κατι καλο το οποιο το εχω κιολας δημοσιευσει στους Discus Lovers.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα παραkαtω ειναι eidh ψαριων που ειναι συμβατα με τα Σκαλαρια,:Catfish (Headstanders, hatchetfish, larger schooling tetras),Επεισης καποια ειδη απο Νανοκιχλιδες θα ηταν συμβατα κατα τη γνωμη μου.Αν κανω λαθος διωρθοστεμαι οστωσο και η συνθεση του Χρηστου ηταν καλη για να μην εχεις κανενα απολυτος προβλημα τωρα η στο μλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...