Jump to content

Dark start σε φυτεμενο με soil


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το post γιατί δεν βρήκα κάτι στο φόρουμ. Υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει αυτήν την μέθοδο στο ξεκίνημα με soil?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι με τον όρο "dark start" εννοείς το στρώσιμο του φίλτρου, με χρήση της αμμωνίας που αποβάλει το φρέσκο soil.

H @natateo το έχει αναφέρει αρκετές φορές σε διάφορα θέματα ότι η συγκεκριμένη μέθοδος δουλεύει μια χαρά.

Στήνεις το hardscape, γεμίζεις νερό, ρίχνεις βακτήρια και παρακολουθείς τον κύκλο με τεστ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να γίνει και μάλιστα έτσι έστρωσα ένα 35 λιτρο με fluval stratum και αρχικά χωρίς φυτά. Πριν καν ρίξω τροφή το ενυδρείο είχε ήδη ανεβάσει αμμωνία και έστρωσε φυσιολογικά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βακτήρια της denerle. Σκέφτομαι να βάλω το soil και τις πέτρες, να προσθέσω βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες για μια εβδομάδα και μετά να το αφήσω 3 βδομάδες που θα λείπω χωρίς αλλαγές. Όταν επιστρέψω θα κάνω αλλαγή 80% και θα φυτέψω. Είναι οκ; 
Και μετά τον μήνα θα κάνω εβδομάδες αλλαγές κανονικά; Ξεκινάω λιπάσματα αμέσως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

και μετά να το αφήσω 3 βδομάδες που θα λείπω χωρίς αλλαγές.

τοτε θα χρειαστει να κανεις συσκοτιση στο ενυδρειο. Αλλιως σε 3-ς εβδομαδες θα βρεις φουλ φυτεμενο με αλγες :hehe:

 

πριν 20 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ξεκινάω λιπάσματα αμέσως;

οχι. εχεις χρονο μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω αρχίσει και εγώ να κάνω αυτή την μέθοδο. Έκανα την πρώτη αλλαγή στης 7 μέρες 30% σε 200l ενυδρείο. Από τεστ τι κάνω και κάθε πότε? Χρειάζεται βασικά η κάνω στης 3βδομ 1 βδομάδα πριν βάλω φυτά και ψάρια?

Επίσης όντος μετά όταν είμαι κομπλέ κατεβάζω στο 10% το νερό? Τόσο πολύ?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος teoxen έγραψε:

Έχω αρχίσει και εγώ να κάνω αυτή την μέθοδο. Έκανα την πρώτη αλλαγή στης 7 μέρες 30% σε 200l ενυδρείο. Από τεστ τι κάνω και κάθε πότε? Χρειάζεται βασικά η κάνω στης 3βδομ 1 βδομάδα πριν βάλω φυτά και ψάρια?

Επίσης όντος μετά όταν είμαι κομπλέ κατεβάζω στο 10% το νερό? Τόσο πολύ?

 

Καλημέρα,ποιο soil έβαλες? Με αυτή την μέθοδο δεν κάνεις αλλαγή νερού μέχρι όπως σωστά έγραψες τις 3 βδομάδες. Μετά ,με υγρά τέστ ξεκινάς και μετράς..

Όταν στρώσει ναι, πρέπει να κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού μέχρι 80-90% και φούλ φύτεμα, βάλε όσο περισσότερα φυτά μπορείς..

Ο λόγος αυτής της μεθόδου είναι η οικονομία νερού για τις πρώτες αλλαγές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Tropica Aquarium Soil Powder  έχω βάλει.

Άρα το αφήνω έτσι άλλες 2 με 3 βδομάδες! Βακτήρια πότε ρίχνω ξανά γιατί έριξα με την αλλαγή. Αντιχλωριο στην μεγάλη αλλαγή?

Επίσης όλο αυτό το διάστημα ψάχνω ιδέες στησίματος κτλ φυτά ψάρια για να κατασταλάξω, όταν κατεβάσω το νερό μπορώ να ρίξω λίγο ακόμα soil σε ένα σημείο που θελω και να προσθέσω ένα ξύλο?

Από τεστ έχω νιτρικά νιτρώδη αμμωνία, θέλει κάτι άλλο?

Παντός μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που κατεβάζεις τόσο πολύ νερό κάτω, κάνεις τόσο κόπο να φτιάξεις το νερό και μετά πετάς το 80-90%

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μπορείς να προσθέσεις soil με το ξύλο που θες.

Βακτήρια θα βάλεις μαζί με τα ψαράκια σου αφού στο επιτρέψουν οι μετρήσεις.

Από τέστ δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αντιχλώριο ναι,στο γέμισμα που θα κάνεις μετά.

Πετάς το νερό γιατί στην ουσία στρώνεις το φίλτρο σου αλλά και εν μέρη τον βυθό. Μετά θέλει προσοχή στα λιπάσματα αλλά ξανά λέω θέλει φουλ φύτεμα. Αν δεν έχεις ξανά ασχοληθεί με φυτεμένο πρέπει να διαβάσεις αρκετά ώστε αναλόγως τον φωτισμό που θα βάλεις, θα πάρουν σειρά και πολλά άλλα όπως η επιλογή των φυτών αλλά και να προσθέσεις co2

Link to comment
Share on other sites

Πως θα προσθέσω soil με γεμάτο ενυδρείο? Έλεγα όταν κατεβάσω στάθμη θα έχει πρόβλημα?

Για φυτά έχω διαβάσει κάποια πράγματα θα παίξω με μέτρια και εύκολα φυτά.

Για co2 θα παίξω μέχρι τέλος του χρόνου σε υγρή μορφή.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος teoxen έγραψε:

Πως θα προσθέσω soil με γεμάτο ενυδρείο?

Με ένα ποτηράκι,όταν φτάσεις στο σημείο που θες να προσθέσεις το γυρνάς τούμπα σιγά σιγά ή πέρνεις μια σωλήνα PVC 32mm σαν χωνί και ρίχνεις πάλι στο σημείο που θες. Στην πρώτη περίπτωση βουτάς το χέρι σου χαμηλά και στην δεύτερη περίπτωση η μία άκρη εκεί που θες να γεμίσεις και η άλλη άκρη εκτός επιφάνειας ρίχνεις το soil. Ελπίζω να κατάλαβες..

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λίτρα τι φωτισμό έχεις?? Πόσα Watt? Πόσα lumen?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος teoxen έγραψε:

Δύο τέτοιες εχω

TWINSTAR Light 60B

Εγώ θα έβαζα διοξείδιο.. Οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις αρκετά φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να μην παλεύεις με άλγες 

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου.... Κανατε το θεμα του Γρηγορη ..... φυλλο και φτερο :chair:

@teoxen, άνοιγουμε ενα δικο μας θεμα αν θελουμε να εχουμε φουλ πληροφοριες.... δεν γραφουμε στα θεματα , που ηδη υπαρχουν (αν βεβαια δεν θελεις να απαντησεις) :P

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλοι μου.... Κανατε το θεμα του Γρηγορη ..... φυλλο και φτερο :chair:

@teoxen, άνοιγουμε ενα δικο μας θεμα αν θελουμε να εχουμε φουλ πληροφοριες.... δεν γραφουμε στα θεματα , που ηδη υπαρχουν (αν βεβαια δεν θελεις να απαντησεις) :P

 

1000 συγνώμη απλά επειδή αναφέρεται για το Dark start γι'αυτό συνέχισα στο ίδιο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος teoxen έγραψε:

1000 συγνώμη απλά επειδή αναφέρεται για το Dark start γι'αυτό συνέχισα στο ίδιο θέμα.

Νταξ, καταλαβα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...