Jump to content

Περίεργα όντα....


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε τι είναι αυτά τα "μυγακια" πάνω στα φυτά επιφάνειας;;;;

Τα καθαρίζω και μετά από λίγο καιρό ξαναεμφανίζονται.... Δεν κινούνται σχεδόν....και τα σύννεφα που είχα τα έτρωγαν με μεγάλη χαρά όταν έπεφταν στο νερό...

IMG_20210608_193848.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλες καλη φωτο. Μαλλον ψειρες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν εβγαλες καλη φωτο. Μαλλον ψειρες ειναι.

Τι; Ψείρες!

Αληθεια τώρα ή πλάκα κάνεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τι; Ψείρες!

Αληθεια τώρα ή πλάκα κάνεις; 

Καθολου πλακα ?

Δες αν ειναι αυτα, υπαρχουν πολλα ειδη - https://el.wikipedia.org/wiki/Αφίδα

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

Και τώρα τι μπορώ να κάνω για να τα ξεφορτωθώ; Κάτι σαν απολύμανση των φυτών; 

Το κλασικό διάλυμα χλωρίνη νερό και Μπλουμ; Η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Μάλιστα....

Και τώρα τι μπορώ να κάνω για να τα ξεφορτωθώ; Κάτι σαν απολύμανση των φυτών; 

Το κλασικό διάλυμα χλωρίνη νερό και Μπλουμ; Η κάτι άλλο;

 

Τώρα είναι και η εποχή με μυγάκια μαμουνάκια. Kαι στα σπίτια. Ψείρες δεν μου φαίνονται εμένα. Και λόγω χρώματος. Αφού είναι φυτά επιφανείας πιάσε τα με απόχη όπως είναι και πλύνε τα κάτω από την βρύση. Όσα πέσουν μέσα θα γίνουν τροφή απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Τώρα είναι και η εποχή με μυγάκια μαμουνάκια. Kαι στα σπίτια. Ψείρες δεν μου φαίνονται εμένα. Και λόγω χρώματος. Αφού είναι φυτά επιφανείας πιάσε τα με απόχη όπως είναι και πλύνε τα κάτω από την βρύση. Όσα πέσουν μέσα θα γίνουν τροφή απλά.

Τα καθαρίζω τα φυτά κάθε βδομάδα με την αλλαγή νερού. Τα πλένω όπως λες στον κουβά με το νερό του ενυδρείου. Όμως την επόμενη βδομάδα έχουν ξανά βγει. Όχι βέβαια τόσο έντονα όπως στη φωτό που ανέβασα. Λιγότερα.  Πάντως επανέρχονται...

Και είναι μόνο στα φυτά επιφάνειας. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τα καθαρίζω τα φυτά κάθε βδομάδα με την αλλαγή νερού. Τα πλένω όπως λες στον κουβά με το νερό του ενυδρείου. Όμως την επόμενη βδομάδα έχουν ξανά βγει. Όχι βέβαια τόσο έντονα όπως στη φωτό που ανέβασα. Λιγότερα.  Πάντως επανέρχονται...

Και είναι μόνο στα φυτά επιφάνειας. 

 

Πίστεψε με σε πολλά σπίτια κυκλοφορούν. Είναι τώρα ο καιρός. Μπορείς να σκεπάσεις με μεμβράνη επίσης Και να ψεκάσεις το σπίτι με τα γνωστά εντομοκτόνα. να προσέχεις στο άνοιγμα από μπαλκονόπορτες και τέτοια. Με σήτα συνήθως και όσο αστείο και αν ακούγεται να βγάζεις όσον το δυνατόν τα σκουπίδια πιο γρήγορα γτ βγαίνουν και από αυτά. Είχα και εγώ έτσι και μου είπε η κοπέλα που μου καθαρίζει ότι αυτό συμβαίνει σε πολλά σπίτια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Πίστεψε με σε πολλά σπίτια κυκλοφορούν. Είναι τώρα ο καιρός. Μπορείς να σκεπάσεις με μεμβράνη επίσης Και να ψεκάσεις το σπίτι με τα γνωστά εντομοκτόνα. να προσέχεις στο άνοιγμα από μπαλκονόπορτες και τέτοια. Με σήτα συνήθως και όσο αστείο και αν ακούγεται να βγάζεις όσον το δυνατόν τα σκουπίδια πιο γρήγορα γτ βγαίνουν και από αυτά. Είχα και εγώ έτσι και μου είπε η κοπέλα που μου καθαρίζει ότι αυτό συμβαίνει σε πολλά σπίτια.

Λες δλδ ότι κυκλοφορούν στα πέριξ Στο σπίτι και πέφτουν στο ενυδρείο απ' έξω; Εγώ είχα στο νου μου ότι είναι κάτι σαν παράσιτο των συγκεκριμένων φυτών...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Λες δλδ ότι κυκλοφορούν στα πέριξ Στο σπίτι και πέφτουν στο ενυδρείο απ' έξω; Εγώ είχα στο νου μου ότι είναι κάτι σαν παράσιτο των συγκεκριμένων φυτών...

 

Κυκλοφορούν και στα πέριξ. Εγώ ποτέ δεν είχα θέμα με παράσιτα σε φυτά επιφανείας. Μόνο συνήθως αυτά που κυκλοφορούσαν σπίτι. Αν σε φέρει ξανά ο δρόμος πέρνα να σου δώσω υπερμαγγανικό να τα κάνεις μπάνιο μαζί με τα έντομα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά,έκανες κάτι τελικά?

Υπάρχουν ακόμα?

Έχεις δει να πέφτουν και έξω από το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...