Jump to content

Πως να καθαρίζω σωστά τα φίλτρα μου ;

Recommended Posts

Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω , πως πρέπει να καθαρίζω τα φίλτρα του ενυδρείου έτσι ώστε να μη χάνεται η βιολογία στο βιολογικό υλικό ; Επίσης πώς μπορώ να μειώσω την αμμωνια χωρις να κανω καθε μερα αλλαγές νερού ; Επειδή αυτή τη στιγμη ειναι στο 1mg/l . Εκανα αλλαγή του νερού 50 %

Θα βγάζεις και θα πλενεις μόνο το σφουγγάρι Πάνο. Καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας το υπόλοιπο φίλτρο και το βιολογικό υλικό θα πρέπει να βρίσκονται σε νερό του ενυδρείου (μέσα σε ένα ποτήρι πχ γιατί από ότι θυμάμαι το φίλτρο σου είναι μικρό). Τα ψάρια σου πως είναι?

Τα ψάρια ευτυχώς μια χαρά χαρούμενα .Το σφουγγάρι και το βιολογικό υλικό το ξεπλενω με νερό ενυδρείου . Έκανα χθες αλλαγή και το μισό ενυδρείο . Ταιζω ελάχιστα και με flakes  τα οποία έχω μουσκεψει στο νερό ενυδρείου και ύστερα τα αφήνω Το μόνο που θέλω να ρωτήσω όταν ανάβω το φως του ενυδρείου πάνε από εδώ και από εκεί πολύ νευρικά , και πάνε κάτω από το φίλτρο να κρυφτούν . Τους αγχωνει έτσι ? Και εάν ναι πως μπορώ σταδιακά να το ανάβω χωρίς να στρεσσαριζονται; Ευχαριστώ πολύ 😁

Παιδιά γύρω απο  το φίλτρο υπάρχουν φυσαλίδες. Πρέπει να ανησυχώ ; Επειδή δεν το βλέπω ως φυσαλίδες αέρα

Ποιό φίλτρο έχεις φίλε μου;

Εξωτερικό ή εσωτερικό;

2 Εσωτερικά . Ενα HBO Hailea και ενα Sera Serafil 60.Το πρωτο εχει ενυδρειακό βαμβάκι, σπόγγο κ αι άνθρακα και το δεύτερο σπόγγο, sera siporax mini.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Orion FallenChild
      Γεία σας και πάλι! Με τα πολλά κατάφερα να πάρω 2 χελονάκια red ear slider που ειναι κάπου στα 3-3,5 εκατοστά, είναι μάλλον 1 η 2 μηνών. Τα έχω σε ένα 30λιτρο ενυδρείο διαστάσεις 39.5Μ 25.5Π και 43Υ με τις λαμπες τους το basking spot συμείο τον θερμοστάτη κλπ. Μια βδομάδα τα έχω περίπου, και χτες προσπάθισα 1η φορά να καθαρίσω το νερό τους. Ε τελικά η σκούπα που πήρα δεν κάνει επειδή ήθελε παραπανω στάθμη νερού, οπότε με χιλια ζόρια έβγαλα το περρισοτερο νερο (οχι όλο) με αυτην αλλα τα βοτσαλακια κάτο δεν κατάφερα να τα καθαρίσω, και άλλαξα τον υαλοβαμβακα στο φύλτρο, πρόσθεσα νεο νερό με αντιχλώριο και σταγόνες για κέλιφος. Από χτες όμος τα βλεπω τα χελώνια σινέχεια να κολλιμπάνε προς το τζάμι και να μην πηγένουν σχεδον καθόλου στο νυσάκι για να λιαστούν. Δηλαδη θα τρονε (μια φορα την μέρα με την τροφη της trixie το natural mix και σίντομα θα τους πάρω και τα food sticks for water turtles πάλι της trixie), θα κολιμπάνε και θα ειναι κοντά στο φίλτρο η στον θερμοστάτη, πριν την αλλαγη νερου καθοντουσαν πάρα πολυ στο νυσάκι για να λιαστουν αλλα απο χτες δεν το εχουν κάνει αυτο. Σκέφτικα μίπος φτέει η θερμοκρασία αλλα η θερμοκρασία ειναι στους 28-30 βαθμούς οπος πριν, και του νερου 25-26.
      Εχω ανεβάσει και φοτογραφίες απ'το ενυδρείο και τα χελώνια πριν τον 1ο καθαρισμό (το πιο σκουρο λεγετε Bowser και το πιο λαχανι Boo xD).

1ον, σκοπεύω να τους αλλάξω ενυδρείο να τα βάλω σε ενα πιο μεγάλο, αλλά για αυτό αυτό χρειάζετε να κανώ οικονομία επειδή ειναι κάπος ακριβα, οπότε απ'την στιγμη που είναι μικρά ακομα, σε ποσο καιρο πρεπει να τα αλλαξω? δηλαδη πρέπει άμεσα η μπορω και σε κανα χρόνο?

2ον, τι σκούπα/εργαλείο χρειάζομαι για να τους καθαρίζω το νερό μαζι με τα πετραδάκια?

3ον, γιατί δεν πάνε να λιαστούνε μετα απο αυτο? έχω κάνει κατι λάθος?

4ον, σχετικό με το φορουμ, πως απαντάω σε απαντίσεις που έχουν γίνει στο topic μου? δεν βρίσκω πουθενά το reply button μονο για new forum βρίσκω 😕 

• By Σεβεντικίδης Βαγγελης
      https://www.facebook.com/groups/aquazone/permalink/1081037695680484/
      ΠΡΟΒΗΜΑ. Την προηγούμενη Πέμπτη  δηλ πρι 10 μέρες, έκανα 50% αλλαγή νερού και επειδή μετά απο 4 μέρες δεν είχε πολύ ροή έβαλα και ένα δεύτερο μικρό. Σήμερα παρατήρησα ότι εμφανίστηκε ένα φιλμ στην επιφάνεια. Τι μπορεί να φταίει; χρησιμοποιώ 3 φορές τη βδομάδα το premiumτης  tropica ένα ψεκασμό κάθε φορά και 6 με 7 σταγόνες σχεδόν κάθε μέρα από το easycarbo. Τι να κανω; το ενυδρείο είναι 36l.εχει 1 betta 1 corry bronze 8 tetra και από το παλιό μου μου μείνανε και 1 guppy και 1 pinguin.

• By Nikolina-Tasos
      Nikolina-Tasos     1
               #5 πριν 2 ώρες Καλημερα!!!
      Σημερα μολις ειχα μια απωλεια απο ενα μικρο χρυσοψαρο.Δν αντεξε μεχρι να ερθουν τα φαρμακα π ειχα παραγγηλει κ μολις παρελαβα πριν λιγο.
      Εχω αλλα δυο μεσα στο ενυδρειο.Οσον αφορα τωρα την αφαιρεση τ νεκρου ψαριου απο μεσα κι το καθαρισμο παλι τ ενυδρειου θα γινει ολικη καθαριουτητα απ το μηδεν ή αφαιρω ενα μερος τ νερου παλι?
    • By Χριστίνα Δημοπούλου
      Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είχα ενυδρεία πριν πολλά χρόνια γλυκού νερού. Αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά αφού μου χάρισαν ένα 120 λίτρων. Το έστησα με υλικά που είχα φυλλαξει από τα παλιότερα ενυδρεια. Έβαλα νερό βρύσης κατά τα 2/3 και νερό από τη λίμνη μου με τα κοι που έχω στην αυλή για να αποφύγω να βάλω χρυσόψαρα. Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δε θυμάμαι σε πόσες ημέρες καθαρίζει το νερό. 
    • By Παναγιωτης Χαντζαρας
      Καλησπέρα σε όλους. Μια και ξεκίνησα και εγώ με την συγκεκριμένη ασχολία του ενυδρείου έψαξα και βρήκα το συγκεκριμένο φόρουμ που είναι καταπληκτικό (ειδικά για μας τους αρχάριους) να βρούμε λύσεις και οδηγίες για τα ενυδρεία μας. 
      Εγώ λοιπόν έχω αγοράσει εδώ και 2 εβδομάδες ένα 60 λίτρο ενυδρείο από ένα πετ σοπ. Και θα ήθελα να ρωτήσω ποια από τα δύο φίλτρα που έχω είναι καλυερο για τον ενυδρείο μ. Θέλω τα χρυσόψαρα που έχω μέσα να έχουν της κατάλληλες συνθήκες και όχι να μ πεθαίνουν γιατί μιλάμε πάντα για ζωντανούς οργανισμους και είναι κρίμα. Έχω προμηθευτει σχεδόν όλα τα απαραίτητα. Τεστ νερού, εχώ πάρει και το dm01 που το βάζω κάθε φορά που αλλάζω το νερό. 

• By Peyote
      Fish food for tropical community aquarium???
      Γεια σας παιδιά τώρα τελευταία βλέπω πόλους να προωθούν το DENNERLE COMPLETE FLAKES που είναι και ποιο ακριβή απο τις "παρόμοιες" τροφές τις Tetra,Sera,JBL

Κάποιος μου είπε ότι η καλύτερη επιλογή είναι να πάρω όλες τις μάρκες τις μικρές συσκευασίες και να ταΐζω κάθε ήμερα και διαφορετική μάρκα
      έτσι τα ψάρια θα έχουν διαφορετική τροφή καθημερινά...  

Εσείς τι λέτε; τι τροφή χρησιμοποιείτε; 
      (εγώ έχω τις Tetra την TetraMin)

• By noa1978
      καλησπερα σε ολους,θελω συντομα να μεταφερω ενα φυτεμενο 80 λιτρων σε ενυδρειο 200 λιτρων!!!!
      το 80 λιτρο τρεχει τωρα με co2 και εξωτερικο φιλτρο fluval 206!!!
      στο 200αρι θα τρεχει το fluval 206 και αλλο ενα ιδιο!!!
      η σκεψη μου ειναι να μεταφερω με ολο το βιολογικο το φιλτρο που λειτουργει τωρα στο μεγαλο ενυδρειο  και το αλλο με καινουριο υλικο μεσα πιστευοντας οτι με το που θα τρεχουν και τα δυο μαζι θα γεμισει και το καινουριο φιλτρο βακτηρια!!!
      γενικα θελω γνωμες απο καποιους που εχουν κανει κατι αναλογο,ευχαριστω

• By bbetta
      Καλησπέρα!

Για ένα διάστημα 2 ετών περίπου που χρησιμοποιούσα EKTOZON της Hobby προληπτικά και σε μηνιαία βάση, δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό κρούσμα μόλυνσης και ασθένειας στα ενυδρεία μου... Λόγω αδυναμίας μου να ξαναβρώ το συγκεκριμένο προϊόν (εφόσον το έχεις δει κάποιος κάπου ας ενημερώσει, θα του ήμουν υπόχρεος), σκέφτομαι να στραφώ σε ένα εκ των API Aquarium Salt και Sera Ectopur. 

Αν και μάλλον είναι λογικό, μια στο τόσο θα δω μεμονωμένα σε κάποιο κοπαδοψαρο, κάποιο mouth fungus κτλπ.. Εννοείται πως είναι απολύτως λογικό 1 ψάρι στην δεκάδα να βγάλει κάτι, σίγουρα ένα μικρό ποσοστό έχει πιο αδύναμο ανοσοποιητικό... Όμως αυτές οι μολύνσεις που βλέπω όταν τις βλέπω είναι σε ιδιαίτερα μικρό βαθμό... Ένα από τα ember  tetra μου π.χ., έχει εμφανίσει στο στόμα μια  βακτηριακη μόλυνση/μύκητα. Το στάδιο όπως κλασικά συμβαίνει σε περιπτώσεις που το νερό είναι σε καλή κατάσταση και τηρούνται οι ρουτίνες, είναι ιδιαίτερα πρωιμο και εδώ και 4-5 μέρες που το έχω παρατηρήσει δεν έχει σε καμία επιδείνωση. Ίσα ίσα που φαίνεται με γυμνό ματι. 

Επειδη όμως τα έχω περάσει αρκετες φορές και δεν μου αρέσει να αφήνω το πρόβλημα να αποκτήσει υπόσταση για να το αντιμετωπίσω, θέλω την γνώμη σας για κάποιο εκ των 2 προϊόντων, αν όντως πιστεύετε ότι κάνουν δουλειά ή για οποιαδήποτε άλλη λύση. Θα μπορούσα βέβαια να χρησιμοποιήσω esha 2000 ή ακόμα και baktopur, όμως είναι υπερβολικό αλλά και ιδιαίτερα επιβαρυντικό να γίνεται χρήση φαρμάκων για ψηλού πήδημα.

Για να διευκολύνω λίγο, αυτό που βλέπω και δεν θέλω να βλέπω είναι κάτι τέτοιο 
      Σε πολύ πρώιμη όμως μορφή.

Ευχαριστώ Πολύ,
      Βασίλης
  • Create New...