Jump to content

Πως να καθαρίζω σωστά τα φίλτρα μου ;


Panos_nest

Recommended Posts

Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω , πως πρέπει να καθαρίζω τα φίλτρα του ενυδρείου έτσι ώστε να μη χάνεται η βιολογία στο βιολογικό υλικό ; Επίσης πώς μπορώ να μειώσω την αμμωνια χωρις να κανω καθε μερα αλλαγές νερού ; Επειδή αυτή τη στιγμη ειναι στο 1mg/l . Εκανα αλλαγή του νερού 50 %

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάζεις και θα πλενεις μόνο το σφουγγάρι Πάνο. Καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας το υπόλοιπο φίλτρο και το βιολογικό υλικό θα πρέπει να βρίσκονται σε νερό του ενυδρείου (μέσα σε ένα ποτήρι πχ γιατί από ότι θυμάμαι το φίλτρο σου είναι μικρό). Τα ψάρια σου πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ευτυχώς μια χαρά χαρούμενα .Το σφουγγάρι και το βιολογικό υλικό το ξεπλενω με νερό ενυδρείου . Έκανα χθες αλλαγή και το μισό ενυδρείο . Ταιζω ελάχιστα και με flakes  τα οποία έχω μουσκεψει στο νερό ενυδρείου και ύστερα τα αφήνω Το μόνο που θέλω να ρωτήσω όταν ανάβω το φως του ενυδρείου πάνε από εδώ και από εκεί πολύ νευρικά , και πάνε κάτω από το φίλτρο να κρυφτούν . Τους αγχωνει έτσι ? Και εάν ναι πως μπορώ σταδιακά να το ανάβω χωρίς να στρεσσαριζονται; Ευχαριστώ πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γύρω απο  το φίλτρο υπάρχουν φυσαλίδες. Πρέπει να ανησυχώ ; Επειδή δεν το βλέπω ως φυσαλίδες αέρα

Link to comment
Share on other sites

Ποιό φίλτρο έχεις φίλε μου;

Εξωτερικό ή εσωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

2 Εσωτερικά . Ενα HBO Hailea και ενα Sera Serafil 60.Το πρωτο εχει ενυδρειακό βαμβάκι, σπόγγο κ αι άνθρακα και το δεύτερο σπόγγο, sera siporax mini.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...