Jump to content

Διπλος πατος κολλημα ή μη?


Recommended Posts

Τελικα τα τζαμια στον διπλο πατο τα κολλαμε μεταξυ τους ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλεις διπλο πατο πρεπει να κολληθουν μεταξθ τους με σιλικονη κανονικα! 

 

Τι ενυδρειο φτιαχνεις? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελει κολλημα ε?γιατι ειχα δει κατι βιντεακια και εδειχναν οτι δν υον κολλανε γιατι περναει αερας και δεν ειναι σωστο. Δεν ξερω τι ισχυει για συτο ρωταω. Τωρα ενα μικρο θελω να κανω για ενα φιλο αλλα θελω να ξερω γενικοτερα τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κόλλημα..

Στην ουσία για να είναι σωστό το ενυδρείο με διπλό πάτο κόβεις ένα τζαμί στις διαστάσεις του ενυδρείου για τον πρώτο και άλλο ένα στις διαστάσεις + το πάχος του γιαλιου επί 4 + 4-6 χιλιοστά για το κενό που θα "φάνε " οι σιλικόνες.

Τα πλαϊνά τζάμια τα κολλάς πάνω στον πρώτο πάτο και μετά στα πλαϊνά του δεύτερου. 

Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Θέλει κόλλημα..

Στην ουσία για να είναι σωστό το ενυδρείο με διπλό πάτο κόβεις ένα τζαμί στις διαστάσεις του ενυδρείου για τον πρώτο και άλλο ένα στις διαστάσεις + το πάχος του γιαλιου επί 4 + 4-6 χιλιοστά για το κενό που θα "φάνε " οι σιλικόνες.

Τα πλαϊνά τζάμια τα κολλάς πάνω στον πρώτο πάτο και μετά στα πλαϊνά του δεύτερου. 

Καλή συνέχεια!

Κατι τελευταιο. Ειδα ειπες να εχει κενο για την σιλικονη. Αφου θα ρονταριστουν τα τζαμια δεν φτανει το πλαινο κενο που θα δημιουργηθει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Κατι τελευταιο. Ειδα ειπες να εχει κενο για την σιλικονη. Αφου θα ρονταριστουν τα τζαμια δεν φτανει το πλαινο κενο που θα δημιουργηθει?

Δεν ξέρω πως λειτουργούν στα μέρη σου οι τζαμάδες, σε εμάς αν του πω 35,5 ροταρισμένο θα μου το δώσει όπως το ζήτησα. Εκτός αυτού ο κάθε τζαμας ξέρει πόσο αφαιρεί το μηχάνημα του κατά το ροντάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν ξέρω πως λειτουργούν στα μέρη σου οι τζαμάδες, σε εμάς αν του πω 35,5 ροταρισμένο θα μου το δώσει όπως το ζήτησα. Εκτός αυτού ο κάθε τζαμας ξέρει πόσο αφαιρεί το μηχάνημα του κατά το ροντάρισμα.

Καλημερα χρηστο. Μακαρι να ξερα. Απλα εχω δει που οταν τα ρονταρουν κανουν κουρμπα και υπεθεσα οτι αυτο το κενο ειναι που μπαινει η σιλικονη και ειναι αρκετο

Link to comment
Share on other sites

Η κουρμπα ειναι περισσότερο στις άκρες, πάλι δεν έχεις διείσδυση...

Link to comment
Share on other sites

1.5 -2 χιλιοστα σε καθε πλευρα/κολληση ειναι must. Θα σου προτεινα οτι κ αν κολλησεις να τα κολλησεις με τη μεθοδο injection. Το τελικο αποτελεσμα ειναι πεντακαθαρο και ειναι ευκολο να γινει. Θελει βεβαια να εχεις και κοντρες ωστε να τοποθετησεις τα τζαμια στις θεσεις τους χωρις να εχεις βαλει ακομα σιλικονη. Παραθετω και το βιντεακι!

 

 

 

Υ.Γ. Το παλικαρι θεος! Εχει ξεφυγει...αλλα τη δουλεια την εκανε σωστα :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπερδευτηκα με τα κενα για τις σιλικονες. Ο φιλος μου θελει 61μ χ 31π χ 50υ. Με 6 χιλ τζαμι. Ελεγα να παραγγειλω τα εξης τζαμια.

Κατω πατος : 61 χ 31

Πανω πατος : 59,8 χ 29,8

Πλαινα μακρια : 61 χ 49,4

Πλαινα κοντα : 29,8 χ 49,4

 

Λαθος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μου λετε τα πλαινα κοντα να τα κανω 29,4 χ49,2 και τα πλαινα μεγαλα να τα κανω 61 χ 49,2 ετσι?. Αν καταλαβα καλα να αφησω 2 χιλιοστα σε καθε πλευρα για την σιλικονη ε?

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2021 at 9:28 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τελικα τα τζαμια στον διπλο πατο τα κολλαμε μεταξυ τους ή οχι?

Ναι τα κολλάμε . 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι τα κολλάμε . 

 

Ναι αυτο το επιβεβαιωσα. Ειδα αυτη ττη τεχνικη με την εκχυλιση της σιλικονης και μου αρεσε πολυ απλα δεν καταλαβα τα χιλιοστα που πρεπει να εχω κενο. 1 ή 2 χιλιοστα. Για αυτο ρωτησα για ολες τις διαστασεις καικαι εβαλα τα νουμερα ωστε να καταλαβω το σκεπτικο. Αν μπορουν τα παιδια που μου την εδειξαν ή καποιος αλλος να μου πει τα σωστα νουμερα θα ημουν ευγνωμων. @stathis spithas, @Χρήστος, @Eos. Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2021 at 12:13 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν ξέρω πως λειτουργούν στα μέρη σου οι τζαμάδες, σε εμάς αν του πω 35,5 ροταρισμένο θα μου το δώσει όπως το ζήτησα. Εκτός αυτού ο κάθε τζαμας ξέρει πόσο αφαιρεί το μηχάνημα του κατά το ροντάρισμα.

Το ίδιο και εδώ Χρήστο. 

Αλλά και πάλι θα πρέπει να υπάρχει κενό για την σιλικόνη. 

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι κατάλαβα στο τρόπο με το injection πρέπει τα πλευρικά τζάμια να είναι περιμετρικά του βυθού ή μπορούν να πατάνε και πάνω?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Για 61χ31χ50 με 6αρι θες τα παρακατω:

 

61χ31

59,5 χ 29,5

61χ 49,2 (2 κομματια)

29,5χ 49,2 (2 κομματι)

 

Τσεκαρε τα ξανα μην εχω κανει κανα λαθος! Υπολογιζω 1.5-2 χιλιοστα για την σιλικονη σε καθε κολληση. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, christos efthimiou said:

Απο ότι κατάλαβα στο τρόπο με το injection πρέπει τα πλευρικά τζάμια να είναι περιμετρικά του βυθού ή μπορούν να πατάνε και πάνω?

 

 

Αφου κολλησεις τους 2 πατους μεταξυ τους, κολλας τα γυρω γυρω τα οποια καθονται πανω στον μεγαλυτερο πατο αλλα θα κολληθουν και μεταξυ του 2ου πιο μικρου πατου! Οδοντογλυφιδες βαλε στα κενα και με τις κοντρες φερτα να καθονται ολα σωστα. Χαρτοταινια βαλε σε ολα τις πλευρες απο τα τζαμια πριν ξεκινησεις! Οπως κ στο βιντεακι που εβαλα πιο πανω. Αφου εχεις βαλει τη σιλικονη (βγαζοντας και τις οδοντογλυφιδες) την πατας με το δαχτυλο σου και  βγαζεις τις ταινιες οσο ειναι βρεγμενη ακομα! 

 

Ποσες φορες μπορει αραγε να πει κανεις τη λεξη "πατος" σε μια φραση? :P

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

 

 

Αφου κολλησεις τους 2 πατους μεταξυ τους, κολλας τα γυρω γυρω τα οποια καθονται πανω στον μεγαλυτερο πατο αλλα θα κολληθουν και μεταξυ του 2ου πιο μικρου πατου! Οδοντογλυφιδες βαλε στα κενα και με τις κοντρες (εννοεις τους γωνιακους σφικτηρες?) φερτα να καθονται ολα σωστα. Χαρτοταινια βαλε σε ολα τις πλευρες απο τα τζαμια πριν ξεκινησεις! Οπως κ στο βιντεακι που εβαλα πιο πανω. Αφου εχεις βαλει τη σιλικονη (βγαζοντας και τις οδοντογλυφιδες) την πατας με το δαχτυλο σου και  βγαζεις τις ταινιες οσο ειναι βρεγμενη ακομα! 

 

Ποσες φορες μπορει αραγε να πει κανεις τη λεξη "πατος" σε μια φραση? :P

Ελεγα για 1 χιλιοστο. Η οδοντογλυφιδα ειναι τοσο μεγαλη οσο 2 χιλιοστα διαμετρος?

 

Επισης σε οσους εχουν δοκιμασει αυτη την μεθοδο. Πως αποφευγουν και δεν ξερναει προς τα μεσα η σιλικονη μιας και εχουμε κλεισει την αλλη διοδο?η ξερναει λιγο και δεν μας ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα χρησιμοποιήσεις γωνιακούς σφιγκτήρες και την σιλικόνη που θα ξεράσει (πρόσεχε να μην είναι πολύ μεγάλο το άνοιγμα της μύτης) θα το σκουπίσεις με το δάκτυλο αφού το βρέξεις. Παρακάτω σου έχω τις διαστάσεις για τα τζάμια. 

 

image.png.8a510644905cc9581b87278201e54477.png

 

image.png

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρσιος μαρινο αυτα ακριβως ειχα στο νου μου τελεια. Ηθελα διπλοτσεκαρισμα....το ειδα και εγω που βρεχουν το δαχτυλο ή βρεχουν το τζαμι (δεν το ξερα οτι βοηθαει).

 

Σφικτηρες βρηκα κατι φθηνους στο σκρουτζ γωνιακους με 3,5 ευρω κανουν δουλεια?τους εχετε χρησιμοποιησει?επισης ελεγα να παρω και μια βεντουζα διπλη για 24 ευρω με 10κατι ευρω. αν εχετε χρησιμοποιησει κατι οικονομικο πειτε μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...