Jump to content

Διαστημα χωρις ταισμα


Recommended Posts

Για πειτε ρε παιδια τι παιζει. Δεν εχω ταισει ενηλικες κιχλιδες μεχρι και 20 μερες και ηταν καλα. Ρωτησε ενα παιδι για 23 μερες. Αν δεν υπαρχει επιλογη να παει καποιος. Μπορει να μην τα ταισει για 23 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Θα συντηρηθούν μια χαρά από τα μεζεδάκια άλγης που θα τσιμπάνε και το νερό θα είναι πεντακάθαρο.

SOS !! Όχι ταΐστρες, όχι γείτονες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ταιστρες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Γιατί όχι ταιστρες;

Δεν τις εμπιστευομαι...αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Ρωταω αν καποιος γνωριζει αν τοσο μεγαλο διαστημα χωρις τροφη μπορει  να καλυφθει απο αλγες ή θα δημιουργηθουν προβληματα

Link to comment
Share on other sites

@christos efthimiou το διάστημα που αναφέρεις είναι πολύ μεγάλο, για να σου εγγυηθεί κάποιος οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Και ειδικά αν μιλάμε για κιχλιδες. 

Περα πάντως απο την σίτιση των ψαριών, σε λίγο καρό μπορεί να έχουμε καύσωνα. Με τις θερμοκρασίες τι θα κάνεις?

Γενικότερα, για ενα τοσο ευαίσθητο σύστημα όπως το ενυδρείο, οι 20+ μερες να είναι αφημενο στην τύχη του, μου ακούγεται ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

23 μέρες είναι πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς τροφή.  Για τι κιχλίδες μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Για φυτοφαγες ρωταγε. Ελεγα μηπως καλυψουν τις αναγκες τους απο τις αλγες στις πετρες και τα τζαμια. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για φυτοφαγες ρωταγε. Ελεγα μηπως καλυψουν τις αναγκες τους απο τις αλγες στις πετρες και τα τζαμια. 

Καλησπέρα Χρήστο.

Γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ . Ενυδρείο είδος και πλήθος ψαριών μέγεθος αν υπάρχουν μικρά ψάρια ή γόνος . Οι κιχλίδες είναι ανθεκτικά προς την τροφή ψάρια και εφόσον είναι φυτοφάγες θα ψάξουν να τραφούν και από την άλγη . Μην μπαίνεις όμως στον συνειρμό του ότι επειδή είναι στοματοεπωάζοντα ψάρια και κάτα την αναπαραγωγή το θηλυκό κάνει και 28 μέρες για να φάει μπορούν να αντέξουν όλα .

Από τώρα σου λέω ότι το χρονικό διάστημα είναι μεγάλο και εγώ στην θέση του θα χρησιμοποιούσα (όπως και κάνω ) τάιστρα . 

Προσοχή σε όσους χρησιμοποιούν ταίστρα να μην βάζουν μέσα φλέικς ή πέλλετ γιατί πιάνουν υγρασία και την βουλώνουν.

Προτεινόμενες τροφές είναι οι παρακάτω σε μορφή σκληρού κόκκου (για φυτοφάγες ) 

Hikari     Hikari    sera    sera  Tropical

και για παμφάγες 

Hikari  Hikari  tetra  tropical

Εννοείται ότι ταίζουμε με την ταίστρα μια βδομάδα νωρίτερα για να δούμε ο,τι όλα πάνε καλά . 

Καλό είναι να ταίζετε μια φόρα την ήμερα και σε περιορισμένη ποσότητα .

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω οτι ειναι πολυ γενικο. Σιγουρα παιζουν πολλα ρολο. Και εγω τα θηλυκα ειχα στο νου μου που τσιμπανε που και που και οποτε σκεφτηκα και οτι οι ενηλικες αν χρειαστει μια φορα θα βρουν να τσιμπουν σε ενα ισορροπημενο συστημα. Ειπε οτι θα βαλει ταιστρα απλα ηταν αφορμη για συζητηση για αυτο ρωτησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Αν λέμε για Αφρικάνες και ειδικά φυτοφάγες  10 ημέρες άνετα. Τώρα τό 20 και 23 ημέρες είναι ένα ρίσκο. Προσωπικά εγώ δεν θα το έκανα, και αν δεν εμπιστεύεσαι τις ταΐστρες μπορείς να ετοιμάσεις τέσσερις μερίδες σέ κουτάκια και να ζητήσεις από κάποιον φίλο νά στά ταΐζει μία φορά την εβδομάδα

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Αν λέμε για Αφρικάνες και ειδικά φυτοφάγες  10 ημέρες άνετα. Τώρα τό 20 και 23 ημέρες είναι ένα ρίσκο. Προσωπικά εγώ δεν θα το έκανα, και αν δεν εμπιστεύεσαι τις ταΐστρες μπορείς να ετοιμάσεις τέσσερις μερίδες σέ κουτάκια και να ζητήσεις από κάποιον φίλο νά στά ταΐζει μία φορά την εβδομάδα

@christos efthimiou Αυτο θα εκανα και εγω που λεει ο Greg....συν 2 φορες την εβδομαδα να κανει αναπληρωση νερου στο ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...