Jump to content

Πόθος σε ενυδρείο νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα πόθο για το ενυδρείο με το χελωνάκι αφού διάβασα ότι βοηθάει πολύ στο να παραμένει το νερό καθαρό. Επίσης διάβασα ότι καλό θα ήταν οι ρίζες του να μείνουν μακριά απο τη χελώνα. Έτσι λέω να κρεμάσω το γλαστράκι στο πλάι του ενυδρείου και με μία αντλία που έχω να του φέρνει νερό.Το μόνο θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω κάποιο υπόστρωμα στην γλάστρα. Έχει κάποιος γνώσεις σε αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο πόθος αρέσκεται στο να έχει τις ρίζες του μέσα στο νερό κι ότι είναι απόλυτα ικανός να τραβάει τα θρεπτικά συστατικα που χρειάζεται από τη στήλη του νερού που βρίσκεται. Θα σου έλεγα κι εγώ να κρατήσεις τις ρίζες μακρυά από το χελωνάκι, κατά τα υπόλοιπα αρκεί απλά να βάλεις τις ρίζες του μέσα στο νερό. [emoji846]

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ , θα περιμένω μήπως κάποιος γνωρίζει λίγα πράγματα παραπάνω για να μην κάνω καμιά χαζομάρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο γατιά που είναι οι ωλετήρες του κήπου.

Όποτε κόβουμε λουλούδι και το βάζουμε σε βάζο, αυτό δεν μακροημερεύει μιας και βρίσκεται πιο συχνά εκτός του βάζου, εξαιτίας τους.

Με τον Πόθο όμως και τα δύο, τα μην τα χαρακτηρίσω, τον τρώγανε κανονικά. Τι τον κορμό, τι τα φύλλα θες!

Ζημιά έπαθε μόνο ο Πόθος.

 

Αν αυτό σε βοηθάει, κράτα το σαν παρατήρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...