Jump to content

Paradise Gourami και φωλιά :)


Giorgos LA

Recommended Posts

Καλησπέρα :whistling: ένα paradise gurami προσπαθεί να κάνει φωλιά λογικα?! Πρέπει να το απομονώσω να το κανω κατι? Επίσης έχω και dwards και pearl gurami, παίζει να κάνει κανενα υβριδισμό με κανένα?! 

P.S. Είναι ο αρχηγός του ενυδρείου χαχα, 2 χρονάκια τώρα! :) 

IMG_4084.JPG

IMG_4082.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ναι φωλιά είναι και αν κρίνω από τους συγγενείς μονομάχους δεν χρειάζεται απαραίτητα η παρουσία θηλυκού οπότε θεωρητικά και να βγάλεις το παραδεισόψαρο δεν αλλάζει κάτι. Περισσότερο πιθανό να είναι από τα blue που σαν να φαίνονται και τα δύο φύλα. Για υβριδισμό gourami πάντως δεν έχω ακούσει....

Γνώμη μου πάντα αλλά πιστεύω ότι έχεις πολλά και διαφορετικά είδη gourami (και γενικά αριθμό ψαριών για τα λίτρα σου) και γενικά με εξαίρεση ίσως τα honey δεν πρόκειται και για τα πιο φιλικά ψάρια. Από συμπεριφορές δηλαδή πως πας? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ουτε και εγω διάβασα κατι για υβριδισμό. Σε γενικες γραμμές τα paradise ειναι λιγο πιο ενεργητικά με πιο φιλικά τα dwarfs. Τραυματισμούς οι απώλειες 2 χρόνια τωρα δν έχω βρει (Εκτός απο ενα πριν απο ενα 6μηνο που μου έδωσε ενα "αγχωμένο" μπάς και αλλάξει σε εμένα). Αμα έβλεπα το παραμικρό φυσικά δεν θα τα κρατούσα τόσο καιρό. Δεν ξέρω ίσως αν μεγαλώσουν και άλλο να έχω θέμα.. είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έγινε η δουλειά!:icon_dance: Υπάρχει κίνηση σήμερα απο μικροσκοπικούς γόνους! Ελπίζω να ζήσουν! Πηγαίνουν μερικά εκει αλλα τα διώχνει ο πατέρας! :gun:

IMG_4087.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Giorgos LA έγραψε:

Σε γενικες γραμμές τα paradise ειναι λιγο πιο ενεργητικά με πιο φιλικά τα dwarfs

Παραδεισόψαρο δυστυχώς δεν έχω κρατήσει ούτε γνωρίζω για συμπεριφορές σε κοινωνικό ενυδρείο αλλά έχω ακούσει ότι πρόκειται για πιο επιθετικά από γκουράμι, κάτι κοντινό δηλαδή σε μονομάχο :rolleyes: Dwarf από το λίγο που κράτησα ένα χαρέμι σε 180 λίτρα δεν μπορώ να πω ότι μου έβγαλαν και την πιο φιλική συμπεριφορά είτε μεταξύ τους είτε προς τα υπόλοιπα ψάρια....

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Giorgos LA έγραψε:

Πηγαίνουν μερικά εκει αλλα τα διώχνει ο πατέρας

Ομολογώ ότι δεν βλέπω γόνο αλλά δεν έχω και τη καλύτερη όραση.... Θέλει ιδιαίτερη προσοχή τώρα γιατί όπως παρατηρείς ο αρσενικός θα φυλάει τη φωλιά και δεν θα πλησιάζει τίποτα. Φαντάζομαι γνωρίζεις πως όταν βγουν τα μωρά θα γίνουν μεζές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...