Jump to content

Επιθετικό γκαπυ


Dim Man

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα, αρχάριος στο χόμπι, έχω αυτή την στιγμή ένα ενυδρείο 70 λίτρων με 2 χαρεμακια από γκαπυ, 2 αρσενικά 6 θηλυκά και 2 γαρίδες amano. Το ένα αρσενικό γκαπυ δεν χάνει ευκαιρία από το να επιτεθεί στο άλλο, το κυνηγάει, δεν το αφήνει σε ησυχία. Το θύμα απλα τρέχει μακριά του, περνάει μεγαλύτερο μέρος της ημέρας του κρυμμένο κάτω από μια καρύδα που έχω στο ενυδρείο κ βγαίνει μόνο για φαι. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω καθώς δεν έχω σκεφτεί ακόμα τρόπο να το μαλώσω; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Κατ'αρχήν η συμπεριφορά είναι απολύτως φυσιολογική. Σε παρουσία (ή και όχι) θηλυκών τα περισσότερα αρσενικά ανεξαρτήτως ψαριού θα παλέψουν για το δικαίωμα αναπαραγωγής και κυριαρχίας οπότε στην προκειμένη περίπτωση η φύση κάνει τη δουλειά της. Μην κατηγορείς δηλαδή το ψάρι επειδή συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Στο δια ταύτα εγώ θα αφαιρούσα τον αδύναμο γιατί το στρες που βιώνει με το κυνήγι είναι μεγάλο και το να κρύβεται συνέχεια δεν δίνει και πολλές πιθανότητες επιβίωσης αργά η γρήγορα. Το να βάλεις περισσότερα αρσενικά με σκοπό να σπάσει η επιθετικότητα δεν πιστεύω ότι είναι λύση και το πολύ πολύ να έχεις πάλι στρεσαρισμένα ψάρια. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...