Jump to content

Παραγγελία από εξωτερικό


Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παραγγείλει από φάρμες εξωτερικού ψαρια. Τι παίζει με τα τελωνεία και γενικά σε τι τιμές φτάνουν τα μεταφορικά και αν πέρα από τα μεταφορικά όταν έρθουν τα ψαρια Ελλάδα θα μου ζητήσουν κιαλλα στο αεροδρόμιο;

Διαβασα σε παλιά άρθρα οτι χρειάζεται να έχω άδεια εισαγωγής από το κτηνιατρικό κέντρο της περιοχής και εγγραφή στο traces. Ισχύουν ακόμη αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα
Εξαρτάται από που θα έρθουν τα ψάρια, εάν έρθουν από Ευρώπη, έρχονται με Courier και δεν χρειάζονται κάποια χαρτιά, από τρίτες χώρες δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστεί,

Το κόστος των μεταφορικών εξαρτάται από το μέγεθος της κούτας και το βάρος της, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Καλημέρα
Εξαρτάται από που θα έρθουν τα ψάρια, εάν έρθουν από Ευρώπη, έρχονται με Courier και δεν χρειάζονται κάποια χαρτιά, από τρίτες χώρες δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστεί,

Το κόστος των μεταφορικών εξαρτάται από το μέγεθος της κούτας και το βάρος της, 

Καλημερα, για άγριους δίσκους σκέφτομαι από Πορτογαλία. Γενικά δεν εχω δει κάποιο πρόσφατο σχετικό άρθρο και δεν εχω ιδέα τι παίζει. Δηλαδή δεν παίζει να μου τα κρατήσουν τελωνείο ή να τα στείλουν πίσω; Διάβαζα κάτι ανάλογα άρθρα που πάνε πίσω βέβαια 10+ χρόνια και έλεγε ότι τα ψαρια είτε έμειναν στο αεροδρόμιο ή έφυγαν για πίσω. Όσο για το μέγεθος της κούτας δεν θα είναι μεγάλο. Συμπλήρωμα κοπαδιού θέλω να κάνω, 3-4 ψαρια. Έστειλα και ένα μειλ στον άνθρωπο που έχει την φάρμα μήπως έχει ξαναστείλει Ελλάδα να μου πει τι παίζει και περιμένω απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μιλήσεις μαζί του εάν έχει ξαναστείλει, Ευρώπη και τι θα αντιμετωπίσεις, εάν στέλνει υπολόγισε περίπου στα 150€ την κούτα μεταφορικά. 
Διαφορετικά κοίτα από Γερμανία, Βέλγιο, πιο κοντινές χώρες

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Καλύτερα να μιλήσεις μαζί του εάν έχει ξαναστείλει, Ευρώπη και τι θα αντιμετωπίσεις, εάν στέλνει υπολόγισε περίπου στα 150€ την κούτα μεταφορικά. 
Διαφορετικά κοίτα από Γερμανία, Βέλγιο, πιο κοντινές χώρες

 

Περιμένω την απάντηση του. Θα το κοιτάξω και για κάτι άλλο σε περίπτωση που δεν κάτσει με αυτή τη φάρμα. Ήθελα τον συγκεκριμένο γιατί έχω διαβάσει μόνο καλά για την ποιότητα του και την κατάσταση των ζωντανών του καθως και για την συσκευασία-αποστολή-μεταφορά των ζωντανών και θα μπορούσα να διαλέξω τα ψαρια ένα ένα. Συν ότι είναι απωθημένο γιατί τα χαζεύω χρόνια τα ζωντανά που φέρνει στη σελίδα του. Μιλησα και με 1-2 μαγαζιά από ελλαδα αλλά οπως είναι τώρα η κατάσταση εκεί δεν ξέρω τι ψάρι θα μου έρθουν γιατί η ποιότητα εχει πέσει πολυ και οι τιμές βγαίνουν τουλάχιστον ένα 100ρικο παραπάνω το κάθε ψάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Για εκτος εε επειδή έχω φέρει μονομάχους από ινδονησία τα ψάρια πάνε γερμανία σε ενυδρειακά μαγαζιά - διανομείς και μετά σου έρχονται με εξπρες ups σε περίπου 2 εργάσιμες χωρίς τελωνείο. Αυτά που πλήρωσα εγώ ήταν η ενδομεταφορά από τον εκτροφέα στο κέντρο διανομής στην Ινδονησία (μπορεί και να στο χαρίσουν), το κόστος του ψαριού και τα μεταφορικά για γερμανία + τη φύλαξη για τη μία μέρα που πιθανόν να φιλοξενηθεί εκεί (handling).

Για εντός εε φαντάζομαι ότι πληρώνεις μόνο το κόστος του ψαριού + τα μεταφορικά και χωρίς τελωνείο, απλά ρώτησε για τυχόν μινιμουμ παραγγελία και σε κόστος και σε αριθμό ψαριών και πάρε έγγραφη πιστοποίηση doa (death on arrival) και τράβηξε ένα βίντεο όταν ανοίξεις το δέμα ώστε αν τυχόν χάσεις κάποιο ψάρι να στο αντικαταστήσουν ή να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Από Ισπανία που είχα παραγγείλει η αλήθεια ακόμη και με express εμένα μου έκανε τρεις μέρες. Βέβαια μπορεί και να ήταν τυχαίο γεγονός. Πλέον παραγγέλνω από Γερμανία μόνο και γαρίδες και τέτοια και με 15 ευρώ dhl express παραγγέλνω πρωί πχ Τρίτη και Τετάρτη απόγευμα είναι σπίτι. Πιο γρήγορα και από courrier Ελλάδας. Για εκτός Ευρώπης υπάρχει η "τριγωνική μεταφορά" κατά την οποία έρχεται Ευρώπη και εκτελωνίζεται και μετά φτάνει σε εσένα αλλά με το ρίσκο φυσικά της καθυστέρησης και η κλασσική που εκεί πληρώνεις και τελωνείο αλλά να ξέρεις ο εκτελωνισμός μόνο θα χρειαστεί δύο με τρεις μέρες πέραν από τον χρόνο άφιξης στην Ελλάδα και συν τα έξοδα όπως 50 ευρώ για εκτελωνιστή των εκάστοτε courier. Συν 35 ευρώ για τα χαρτιά εκτελωνισμού και συν το ποσοστό αναλόγως το ποσό που έχεις δαπανήσει. Αλλιώς καταστήματα τύπου amazon έχουν εξ αρχής τα έξοδα μέσα και γλυτώνεις τα της εδώ γραφειοκρατίας με σαφώς μικρότερο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...