Jump to content

Half wild - Half domestic discus


antonium98

Recommended Posts

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Δίσκοι

Μιας και τρέχει ήδη 3 εβδομάδες είπα να ξεκινήσω μια παρουσίαση.


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 157*55*60
Συνολικά Λίτρα: 620
Sump (λίτρα): 100

Οργανισμοί
Φυτά: echinodorus amazonicus, echinodorus bleheri, echinodorus ozelot
Ψάρια: 4*wc alenquer cuipeua discus, 5*εκτροφης δίσκοι, 1 ζευγάρι geophagus steindachneri, κάποια corydoras bronze και wotroi που επειδή ζορίζονται από θερμοκρασίες θα δωθουν.
Σύντομα θα προστεθούν κάποιοι άγριοι ακόμη, θέλω να βάλω 2-3 χεκελ και 2-3 πράσινους 


Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: γκριζομπλε 
Πέτρες: μερικές στρογγυλές διάσπαρτες 
Ξύλα: mangrove root
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: 
Βυθός: μπεζ χαλαζιακη άμμος 60κιλα 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2χ t8 led 5500kelvin, 2 σειρές από ψυχρές  λευκές λεντοταινιες  και μια σειρά από rgb συνδεδεμένες σε ντιμερ tc420
Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες (2-12)

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: αντλια sicce silent 5

 4χσφουγγαρια μηχανικής φιλτρανσης, 2χσφουγγαρια βιολογικής φιλτρανσης, κάμποσα κιλά ελαφρόπέτρα, 4κιλα matrix, κάποια κιλά siporax και ποσότητα subtract pro
Θέρμανση/ Ψύξη: schego 300w και ανεμιστηράκια συνδεδεμένα όλα σε stc1000
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ocean nutrition: discus flakes, spirulina flakes, community formula flakes

Tropical: astacolor flakes, discus gran wild, d-Allio plus granulat, soft line America, soft line discus 

Haquoss: chironomus natural, allium flakes, discus flakes

Sera: granured, discus granulat

Tetra: Discus granules, tetra pro colour multi-chips

κατεψυγμένες: αρτεμια, δαφνια, μόσχοκαρδιά, 

ζωντανες: αρτεμια και ένα λευκό σκουλήκι 


Παράμετροι
pH: 6,5 (όταν ενηλικιωθούν όλα τα δισκάκια θα παω 100% αο)
Γενική σκληρότητα (GH): δεν μετράω 
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): δεν μετράω 
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): δεν ξεπερνάνε τα 10
Φωσφορικά (PΟ4): δεν μετράω 
Μέση Θερμοκρασία (°C): σταθερά 29

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε μέρα 200λιτρα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: μίξη βρύσης και αο αφήνω το βράδυ με αντλια και θερμαντήρα που τον έχω συνδεδεμένο με stc-1000
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βάζω κάποιες φωτογραφίες από το στήσιμο του ενυδρείου παρέα με τον συνχομπιστα που το στήσαμε  να αράζει στην καρέκλα  και θα επιστρέψω σύντομα για φωτογραφίες με τα ζωντανά μέσα. Έχει δουλεια ακόμη το στήσιμο μιας και τα ψαρια έπρεπε να μεταφερθουν πολύ πιο σύντομα από όσο περίμενα στο ενυδρειο 

  •  

C7F41253-92D6-4A0A-AB3B-201686D6AC13.jpeg

4D6821AB-894F-4055-A56D-39DD6BCF02E7.jpeg

7AEE79D7-0956-4122-A18C-CDADC1DCE139.jpeg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζω και μια φωτο με το αγαπημένο μου δισκάκι. Επίσης όλα τα ψαρια αν και τα έχω λιγότερο από μήνα τρώνε κανονικά από το χέρι μου μέχρι και την ξηρά τροφή καθως και δεν νιώθουν κανένα δισταγμό ή φόβο προς εμένα και τις χερουκλες μου που κάθε τόσο είναι στο ενυδρειο.

DD4B4103-A2A5-44ED-BE6C-973A25038D93.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αντώνη με τα καινούργια σου! Να σου πάνε όλα όπως θες φίλε!
Το Rio 125 τι απέγινε βρε;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Γεια σου Αντώνη με τα καινούργια σου! Να σου πάνε όλα όπως θες φίλε!
Το Rio 125 τι απέγινε βρε;

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου γενικά ένας ενθουσιασμός υπάρχει. Αν και δεν σκόπευα να γυρίσω τοσο νωρίς στους δίσκους και όλα έγιναν απειρα γρήγορα τα πράγματα μπαίνουν σε σειρά σιγά σιγά και διαμορφώνεται κάτι όμορφο. Αυτό που με νοιάζει να είναι υγιή να τρώνε τον αμπακο και τα υπόλοιπα που θέλω να κάνω στο ενυδρειο ερχονται. 
Το Rio 125 από εκεί που είχε τα μπολιβιαν ξαφνικά βρέθηκε με δυο δισκάκια μωρα που μου έφεραν δώρο οι δικοί μου όποτε την ίδια στιγμή ξεκίνησα να ψάχνω για μεγαλύτερο καθως και συμπλήρωμα στο κοπάδι. Η αδυναμία μου στους άγριους με παρέσυρε και κατέληξα σε αυτό το αποτέλεσμα. Αν και οι άγριοι ήταν σε κακή κατάσταση όταν τους πήρα στα χέρια μου τώρα όλα τους είναι υγιέστατα. Πέρασαν θεραπείες και για χεξαμιτα και για τζιλφλουκς και με αλλαγές και αλάτια έφυγαν και κάτι  βακτηρίδιακα που είχαν. Σε έναν από τους άγριους ένα κομμάτι από το πτερύγιο δεν ξανάμάκρυνε  ποτε αλλά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία πετσετας και κόψιμο για να ξανά μακρύνει. Τώρα το ριο έχει μπει αγγελία για πούλημα.

 

Το παράκανα με το μπλα μπλα νομίζω αλλά είμαι απειρα ενθουσιασμένος 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα διόρθωση όχι λιγότερο από μήνα. Κοντεύουμε δίμηνο image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και βγήκε και το πρώτο ζευγάρι ήρθε και η πρώτη γεννα. Δεν περιμένω να δω ουριτσες σε καμία περίπτωση αλλά η αρχή έγινε 

EC9A03AC-7AE8-4F37-A195-E30315E88FE9.jpeg

2A1AAA0F-78C4-43F0-A587-16A4324CFEC4.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκες πολύ καιρό χωρίς δισκάκια!!!? Πολύ όμορφο το ενυδρείο και τα ψάρια σου. Σου εύχομαι ότι καλύτερο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη με μικρή καθυστέρηση ,έφτασες και εκεί που ήθελες πραγματικά...!

Μια χαρά τα λίτρα του ενυδρείου και λειτουργικό δείχνει το στήσιμο.

Μια παρατήρηση  ,προσωπικά δεν θα κράταγα άγριους με εκτροφής ,γιατί το ανοσοποιητικό των άγριων δεν έχει αντισώματα να αντιμετωπίσει τους παθογόνους οργανισμούς που μεταφέρουν οι εκτροφείς και  αντιστρόφως. Τίποτα δεν είναι απόλυτο, αλλά στο παρελθόν έχω μάθει για καταστροφικές συνυπάρξεις :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ωραιος!!!

Ευχαριστώ πολυυ

 

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Τελικά δεν κρατήθηκες πολύ καιρό χωρίς δισκάκια!!!? Πολύ όμορφο το ενυδρείο και τα ψάρια σου. Σου εύχομαι ότι καλύτερο ?

Ευχαριστώ πολύ, ναι ναι δεν άντεξα. Μου κάνει εντύπωση πως στο προηγούμενο ενυδρειο με ενοχλούσε κάθε τόσο κάτι ενώ σε αυτό απλά θέλω να χαζεύω τα ψαρια. Το στήσιμο επίσης το άλλαξα και βρήκα αυτό που ήθελα όποτε μένει έτσι. Σήμερα θα προστεθούν 2 ακόμη ψαρια.

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αντώνη με μικρή καθυστέρηση ,έφτασες και εκεί που ήθελες πραγματικά...!

Μια χαρά τα λίτρα του ενυδρείου και λειτουργικό δείχνει το στήσιμο.

Μια παρατήρηση  ,προσωπικά δεν θα κράταγα άγριους με εκτροφής ,γιατί το ανοσοποιητικό των άγριων δεν έχει αντισώματα να αντιμετωπίσει τους παθογόνους οργανισμούς που μεταφέρουν οι εκτροφείς και  αντιστρόφως. Τίποτα δεν είναι απόλυτο, αλλά στο παρελθόν έχω μάθει για καταστροφικές συνυπάρξεις :)

Ναι αν και λίγο ανορθόδοξα για ακόμη μια φορά γύρισα στους δίσκους. Δεν είναι ακριβώς αυτο που ήθελα αλλά δεν έχω κανενα θέμα με το αποτέλεσμα και τα ψαρια που έχω στο ενυδρειο μου. Τα λίτρα θα τα ήθελα λίγο παραπάνω η αλήθεια είναι αλλά προς το παρών και με τα τωρινά δεδομένα ειναι η υπέρβαση. Το στήσιμο ήταν όντως λειτουργικό αλλά ήθελα να δοκιμάσω το χωρίς κρυψώνες και το γύρισα εκεί. Πάντα υπάρχουν τα ξύλα για να καλυφθούν αλλα πολύ περιορισμένα. Τα ψαρια έδειξαν άλλο χαρακτήρα που μου αρέσει πιο πολύ. Με το που έγινε η αλλαγη βγήκε ζευγάρι γέννησαν και το πιο μικρο που τις έτρωγε ξεθαρεψε καθως και τα έχω συνέχεια παρέλαση μπροστά όλα τους.

Γενικα το διάβαζα και εγώ πολύ  σε φορουμ και της ελλαδασ και του εξωτερικού. Εξωτερικό πια πολλοί την κάνουν τη μίξη αυτή καθως και πολλοί βάζουν f1 με εκτροφης που πάνω κάτω ότι είχαν γονείς φαντάζομαι το περασαν και στα μωρα. Επίσης  ελληνας συνχομπιστας μου είχε πει ότι από την στιγμή που τα ψαρια είναι υγιή και έχουν ζήσει μαζί σε υγιεσ περιβάλλον δεν θα επηρεάσουν το ένα το άλλο. Επίσης παλιότερα είχα βάλει κάτι uatuma με εκτροφης και δεν είχα θέμα. Τώρα σίγουρα είμαι σε επιφυλακή σε περίπτωση που χαθεί καποια ισορροπία γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα 

Και μια φωτογραφία από τα πρώτα λεπτά του νέου στησίματος. Στην κυριολεξία μόλις είχα βγάλει τα χέρια μου από μέσα και τα ψαρια σε όλη την διάρκεια ήταν στο χέρι μου μπροστά στο τζαμι για φαι 

817544C1-CCDF-457F-AD33-744D726ED1A7.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ο γεωφαγος. Πολύ ιδιαίτερα ζωντανά. Τα έχω λατρέψει 9468BB4B-9FED-4614-9652-E33CA27AFB41.thumb.jpeg.5249e3a5c50e00a4338a137a63868fe2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο γεωφαγος είναι 1; Πολύ όμορφα ζωντανά, ειρηνικά μέχρι ωσότου ζευγαρώσουν. Εκεί βγαίνει ο δαίμονας από μέσα τους.

Αν και κοπαδοψαρα, δυστυχώς με δίσκους ένα άτομο είναι μονόδρομος. Το λέω εκ πείρας,έχω δεί την μεταμόρφωση τους σε δισκοενυδρειο, όταν προέκυψε γέννα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ο γεωφαγος είναι 1; Πολύ όμορφα ζωντανά, ειρηνικά μέχρι ωσότου ζευγαρώσουν. Εκεί βγαίνει ο δαίμονας από μέσα τους.

Αν και κοπαδοψαρα, δυστυχώς με δίσκους ένα άτομο είναι μονόδρομος. Το λέω εκ πείρας,έχω δεί την μεταμόρφωση τους σε δισκοενυδρειο, όταν προέκυψε γέννα.

 Είναι ζευγάρι. Αν δω ότι γίνονται επιθετικοί προς στους δισκους ή διεκδικούν πολύ χώρο για πάρτι τους ή δεν αφήνουν τους δισκους να φάνε θα τους βγάλω. Αλλά είναι απειρα ήσυχοι προς το παρών. Βέβαια είναι και μικροί σχετικά ακόμη. Το ζευγάρι βρήκα εντελώς τυχαία σε μαγαζί. Δεν το είχα δει ξανά από κοντά το συγκεκριμένο είδος. Μόνο τα surinamensis εβλεπα παντού. 
Προς το παρών μου έχει κάνει εντύπωση ένα δισκάκι που είναι επιθετικό προς τα κοριντορας. Δεν το έχω ξαναδεί να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν σβήσουν τα φώτα 

2DF700BE-82DC-4BA1-8C8C-757C6F735A8C.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνουμε χαμπάρι από αλλαγές νερού σωλήνες, σφουγγάρια που τρίζουν στο τζαμι και χερουκλες, σουλατσάρουμε κανονικά και τσιμπάμε χέρια για τάισμα 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι μετά από τάισμα κατεψυγμενης. Για αυτό τα αιωρούμενα.CC88AF13-2F8D-4F3D-9073-BF88A1416F6E.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Είναι σκέτη τρέλα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Είναι σκέτη τρέλα ?

Καλημερα, ναι ναιι δεν τους χορταίνω. Ώρες καθομαι και τους χαζεύω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγιναν κάποιες προσθήκες ακόμη. 2 wild heckel και 4 νεαρα ψαρια wild Peru Rio Nanay discus (οι πράσινοι μπήκαν στο ριο125 μέχρι να μεγαλώσουν λιγακι ακόμη ώστε να μπορούν να διεκδικήσουν τροφή).

Οι heckel δεν πέρασαν καραντινα και από λάθος μου που δεν σκέφτηκα ότι βρίσκονταν σε uv στο προηγούμενο ενυδρειο ήρθαν λίγο κάποια πράγματα τούμπα με βακτηριδιακες. Παρόλα αυτά όλα δείχνουν να επανέρχονται. Παρόλη την ταλαιπωρία τους οι heckel εφαγαν από το χέρι μου την πρώτη μέρα κιόλας.

F18F7922-FD44-4CA9-908E-F8D5E1C7774D.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο ενυδρειο 3 μέρες και ήδη κανεις κουμάντο και θες για πάρτι σου μισό ενυδρειο για να φας( το μάτι δεν λέει να καθαρίσει όμως)

44144F53-9097-4B78-ABB8-61A26B83D289.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κόκκινιζούμε κιόλας σιγά σιγά. Να σημειώσω πως εδώ και σχεδόν δυο εβδομάδες ταΐζω αποκλειστικά κατεψυγμένη. 

7063A773-0A42-4AD6-BFA4-00179794134C.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

C8848C03-BCC2-4D9F-8E4A-FF462A39DD59.jpeg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...