Jump to content

Half wild - Half domestic discus


antonium98

Recommended Posts

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Να σε ρωτήσω κάτι αγορίνα. Πόσο περίπου έχει πάει έως τώρα το κόστος? Εννοώ μαζί με τα ψαράκια σου. Για να έχουμε και οι υπόλοιποι μια εικόνα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όλα ωραία αλλά με ενοχλεί προσκοπικά το λευκό φόντο πίσω και στα πλαϊνά, αλλά γούστα είναι αυτά και δεν πρέπει να συμπίπτουν με τα δικά μου. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Να σε ρωτήσω κάτι αγορίνα. Πόσο περίπου έχει πάει έως τώρα το κόστος? Εννοώ μαζί με τα ψαράκια σου. Για να έχουμε και οι υπόλοιποι μια εικόνα ?

Το ενυδρειο το πήρα μεταχειρισμένο στα 300€. Μαζί με τα όλα του μέσα μέχρι και ξύλα και άμμο είχε μαζί. Βέβαια έβαλα δικά μου ξύλα και καινουρια άμμο. Μέχρι τώρα αυτά σύνολο να μου πήγαν κάπου στα 450€ μαζί με κάποιες περιττές αγορές. 
Εκει που ξεφεύγει οικονομικά (αν και για άγρια ψαρια είναι πολύ χαμηλές οι τιμές) είναι τα ψαρια. Το πιο φθηνό ψάρι το αγόρασα 50€ και το πιο ακριβό 130€. Το 130 είναι τελειως εξωπραγματικό μιας και απλά ήμουν πολύ τυχερός. Συνήθως άγριους κάτω απο 150-200€ δεν βρίσκεις βέβαια όταν μιλάμε και για ψάρι ποιότητας. 
Συνολο με τα όλα του αυτή τη στιγμή μου έχει πάει περίπου 2000€. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

όλα ωραία αλλά με ενοχλεί προσκοπικά το λευκό φόντο πίσω και στα πλαϊνά, αλλά γούστα είναι αυτά και δεν πρέπει να συμπίπτουν με τα δικά μου. :) 

Δεν είναι ακριβώς λευκό είναι γκρίζο-γαλάζιο που ελπίζω να γίνει καφέ από την άλγη στο μέλλον.

Εγω καφέ το ήθελα ή μαύρο ή κάποιο άλλο χρωμα αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος που το έφτιαξε έβαλε αυτό το υλικό για μόνωση και στεγανοποίηση. Όταν το έφτιαξε το ενυδρειο το μόνο διαθέσιμο χρωμα αυτού του υλικού ήταν το συγκεκριμένο. Αλλιώς έπρεπε να γίνει παραγγελία από εξωτερικό σε μεγάλη ποσότητα, ενώ το συγκεκριμένο υπήρχε και σε μικρή ποσότητα και άμεσα διαθεσιμο

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Το ενυδρειο το πήρα μεταχειρισμένο στα 300€. Μαζί με τα όλα του μέσα μέχρι και ξύλα και άμμο είχε μαζί. Βέβαια έβαλα δικά μου ξύλα και καινουρια άμμο. Μέχρι τώρα αυτά σύνολο να μου πήγαν κάπου στα 450€ μαζί με κάποιες περιττές αγορές. 
Εκει που ξεφεύγει οικονομικά (αν και για άγρια ψαρια είναι πολύ χαμηλές οι τιμές) είναι τα ψαρια. Το πιο φθηνό ψάρι το αγόρασα 50€ και το πιο ακριβό 130€. Το 130 είναι τελειως εξωπραγματικό μιας και απλά ήμουν πολύ τυχερός. Συνήθως άγριους κάτω απο 150-200€ δεν βρίσκεις βέβαια όταν μιλάμε και για ψάρι ποιότητας. 
Συνολο με τα όλα του αυτή τη στιγμή μου έχει πάει περίπου 2000€. 

 

Δεν είναι ακριβώς λευκό είναι γκρίζο-γαλάζιο που ελπίζω να γίνει καφέ από την άλγη στο μέλλον.

Εγω καφέ το ήθελα ή μαύρο ή κάποιο άλλο χρωμα αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος που το έφτιαξε έβαλε αυτό το υλικό για μόνωση και στεγανοποίηση. Όταν το έφτιαξε το ενυδρειο το μόνο διαθέσιμο χρωμα αυτού του υλικού ήταν το συγκεκριμένο. Αλλιώς έπρεπε να γίνει παραγγελία από εξωτερικό σε μεγάλη ποσότητα, ενώ το συγκεκριμένο υπήρχε και σε μικρή ποσότητα και άμεσα διαθεσιμο

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αγορίνα. Σε ευχαριστώ πολύ. Θερμοστάτη πόσα watt έχεις? Σε τι θερμοκρασία τους έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες αγορίνα. Σε ευχαριστώ πολύ. Θερμοστάτη πόσα watt έχεις? Σε τι θερμοκρασία τους έχεις?

Θερμοστάτη έχω έναν τιτανίου schego 300w και παίζω σταθερά στους 29. Επειδή είναι και ξύλινο το ενυδρειο η θερμοκρασία μένει πολύ εύκολα σταθερή και ο θερμοστάτης δεν δουλεύει συνέχεια. Είναι βέβαια και καλοκαίρι αλλά το ερκοντισιον το έχω σταθερά 23 πρωί βράδυ όποτε δεν είναι ότι επηρεάζει η εξωτερική θερμοκρασία το νερό τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο έχει γίνει λίγο σαν μαυσωλείο. Οι γεωφαγοι ξεριζώνουν φυτά από εδώ και από εκεί, η ρίζα περιμένω να πιει νερό για να την τοποθετήσω όπως θέλω και έχω διάσπαρτα γλαστράκια microsorum(περιμένω αλλά 6) που θα τα δέσω στην ρίζα όταν κάτσει. Παρόλα αυτά οι δίσκοι δείχνουν να περνανε τέλεια. Έγινε και η προσθήκη ενός L2008BAA62CA-EAD9-4A6F-B985-809A9C941AFA.thumb.jpeg.26b006faeb5412dc3dedca4d115f8686.jpeg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μικροσορουμ τα θέλω για να καλυψω κάποια σημεία στις ρίζες που δεν φαίνονται όμορφα συνδεδεμένα. Η διακλάδωση αποτελείται από 4 διαφορετικές ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τον πέτυχα τον πλεκο έστω και στριμωγμένα και θολά 

3BEE2E20-DAFA-4B2D-B472-F4D9E1A282B2.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Επιτέλους τον πέτυχα τον πλεκο έστω και στριμωγμένα και θολά 

3BEE2E20-DAFA-4B2D-B472-F4D9E1A282B2.jpeg

Αγορίνα καλημέρα. Να σε ρωτήσω ο πλέκο είναι συμβατός με τους δίσκους ή θα σου δημιουργήσει θέματα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αγορίνα καλημέρα. Να σε ρωτήσω ο πλέκο είναι συμβατός με τους δίσκους ή θα σου δημιουργήσει θέματα?

Καλημερα, Από άποψη θερμοκρασίας και τιμών που το έψαξα είναι συμβατός. Τώρα οποιοσδήποτε πλεκο και αν ήταν σε περίπτωση που ο δίσκος έχει κάποια βακτηριδιακη ή κατά την διάρκεια που έχουν μωρα και αποβάλει βλέννα ή έχει κάτι εξωτερικό ισως να πήγαινε να βεντουζωσει, αλλιώς δεν τους ενοχλούν 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για γλαστρακια με μικροσορουμ.... Πιστευω εβγαλες απο μεσα αυτο το mineral βαμβακι, που εχουν τα γλαστρακια. Αν δεν, καντο χτες και κανε μερικη αλλαγη νερου στο ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Για γλαστρακια με μικροσορουμ.... Πιστευω εβγαλες απο μεσα αυτο το mineral βαμβακι, που εχουν τα γλαστρακια. Αν δεν, καντο χτες και κανε μερικη αλλαγη νερου στο ενυδρειο.

 

Όχι δεν το έβγαλα, προκαλεί θέμα; Τρέχω να το αφαιρέσω. Αλλαγη κάνω καθημερινά έτσι κιαλλιως και σε λίγο θα κάνω και την σημερινή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/yg7my8miyke8wro/FullSizeRender.mov?dl=0Παρέλαση?

 Δεν ξέρω αν το ανέβασα σωστά αλλα δεν έβρισκα άλλο τρόπο 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν πάλι τις ετοιμασίες, κάνουν δοκιμές 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ ωραίο ενυδρείο, μπράβο! 

Όνειρο μου είναι οι άγριοι, ίσως κάποια μέρα πάρω από Santarem. Αλλά πώς και ζουν με εκτροφής; Δεν έχουν θέμα με βακτήρια κτλ; Ποιανού εκτροφέα είναι τα δικά σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gregory97 έγραψε:

Φίλε πολύ ωραίο ενυδρείο, μπράβο! 

Όνειρο μου είναι οι άγριοι, ίσως κάποια μέρα πάρω από Santarem. Αλλά πώς και ζουν με εκτροφής; Δεν έχουν θέμα με βακτήρια κτλ; Ποιανού εκτροφέα είναι τα δικά σου;

Θα τους ήθελα και εγώ καθαρά άγριους μέσα και κυριως species tank με χεκελ. Ισωσ Σιγά σιγα το παω προς τα εκεί. Απλά δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να πάρω κατευθείαν ολόκληρο κοπάδι άγριους. Ονειρο μου είναι να πάρω από το santarem discus plus. Μπαίνω κάθε τόσο στη σελίδα και τους χαζεύω. Βακτήρια δεν είχα κάποιο θέμα ίσως φταιει ότι προσπαθώ να κρατάω το νερό όσο πιο καθαρό μπορώ και δίνω συνέχεια ποιότητα σε φαγητό και βιταμίνες. Επίσης οι Αλενκερ ήταν σε κακή κατάσταση όταν τους πήρα και χρειάστηκαν να περάσουν θεραπείες. Ίσως για αυτό τώρα δεν μεταδίδεται κάτι γιατί όλοι πέρασαν στο ίδιο ενυδρειο τις ίδιες θεραπείες. Τα ψαρια τώρα είναι διπλάσια σε πάχος και πραγματικά θέλουν πολύ ακόμη να πάρουν. Με τους χεκελ είχα θέμα γιατί ήταν σε uv και όταν μπήκαν είχα θέμα με βακτηριδιακες που τους χτύπησαν. 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Μπράβο! Οι εκτροφής, από Ασία;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gregory97 έγραψε:

Κατάλαβα... Μπράβο! Οι εκτροφής, από Ασία;

Οι μισοί είναι από Γαλλία και οι άλλοι μισοί από Ολλανδία. Οι άγριοι η αλήθεια είναι δεν ξέρω από ποιον είναι. Βλέπω κάτι κινήσεις και από τους χεκελ για ζευγάρωμα(τινάγματα ουρας κάτι ψιλά από χωρουσ Και τρώνε οι δυο τους) αλλά ποτε δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτούς. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.. 

Έχει πολύ ενδιαφέρον πως θα εξελιχθεί το ενυδρείο σου.

Από φωτισμό και θερμοκρασίες που κυμαίνεται;

Σου εύχομαι καλή συνέχεια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πολύ όμορφο.. 

Έχει πολύ ενδιαφέρον πως θα εξελιχθεί το ενυδρείο σου.

Από φωτισμό και θερμοκρασίες που κυμαίνεται;

Σου εύχομαι καλή συνέχεια..

Ευχαριστω πολύ, για την ώρα σκέφτομαι να συνεχίσω τις πολλεσ Αλλαγές νερού και τα πολλά ταισματα. Όταν υπάρξει η οικονομική δυνατότητα θα δωθουν οι εκτροφης και θα συμπληρωθεί το κοπάδι από αγριους με εισαγωγή από εξωτερικό. Φωτισμο έχω πάνω δυο τ8 λεντ των 6500kelvin και 800 λουμεν και από μια σειρά λευκή λεντοταινια και μια σειρά rgb. Χαρακτηριστικά από τις λεντοταινιες δεν θυμάμαι καθόλου. Οι λεντοταινιες είναι συνδεδεμένες πάνω σε ντιμερ και τις εχω ρυθμίσει από το λαπτοπ. Παίζω κυριως στο λευκό μαζί με πολύ λίγο μπλε-κόκκινο. Θα ψάξω να δω αν το εχω αποθηκευμένο και ανεβάσω την ρύθμιση που του εχω κάνει. Θέλω να το αλλάξω όμως να το κάνω πιο σκοτεινό. Νιώθω τον φωτισμο πολύ έντονο αν και τα ψαρια τον έχουν συνηθίσει 
Από θερμοκρασίες παίζει από 28,8-29.

 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τα microsorum μπορώ να τα σφηνώσω σε κουφάλες της ρίζας ή θα χαλάσουν με αυτό τον τρόπο; 

4A390521-E756-419C-9E5C-929CAD451553.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τα microsorum μπορώ να τα σφηνώσω σε κουφάλες της ρίζας ή θα χαλάσουν με αυτό τον τρόπο; 

4A390521-E756-419C-9E5C-929CAD451553.jpeg

καποιος που να γνωρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος antonium98 έγραψε:

καποιος που να γνωρίζει;

Μια χαρά είναι έτσι.

Θα εκτιμήσουν και λίγο κάλιο που και που.  Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν λίγο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μια χαρά είναι έτσι.

Θα εκτιμήσουν και λίγο κάλιο που και που.  Οι θερμοκρασίες με φοβίζουν λίγο.:)

Τέλεια ευχαριστώ πολύ, κάλιο πως θα καταλάβω ότι χρειάζεται να βάλω; Θερμοκρασία διάβαςα στο προφιλ του εδώ στο φορουμ ότι αντέχει μέχρι 30. Για αυτό κιόλας το επέλεξα, έκανα λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...