Jump to content

Πέσιμο φύλλων και δυσκολία προσαρμογής κρυπτοκορίνας σε τροπικό ενυδρείο.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα 40lt ενυδρείο γλυκού νερού και διαθέτω μέσα σε αυτό τρία αληθινά φυτά (1 anubia, 1 κρυπτοκορινα και μια βαλισνερια). Η anubia και η βαλισνερια πάνε εξαιρετικά όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με την κρυπτοκορίνα μου. Η κρυπτοκορίνα έχει ένα μήνα που έχει φυτευθεί και παρατηρώ πως συνεχώς επιπλέουν φύλλα της και κάποια άλλα φύλλα είναι φαγωμένα από το apple snail μου. Οι ρίζες της είναι υγιείς αλλά πάσχει στα φύλλα λόγω του ότι πέφτουν και ορισμένα κιτρινίζουν κάπως. Στο ενυδρείο έχω στάνταρ φωτισμό 18:00 με 1:00 και στάνταρ οξυγόνο 19:00 με 7:00. Έβαλα μια ταμπλέτα λιπάσματος δίπλα στις ρίζες της αλλά δεν είδα κάποια σημαντική βελτίωση. Τι μπορεί να φταίει που δεν ευδοκίμησε μέχρι στιγμής; Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν παίζει ρόλο που ένα μέρος των ριζών της είναι εκτός χαλικιού; Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι πολύ καλα στερεωμένη στο χαλίκι.

Έγινε επεξεργασία - tasos Poulis
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει (στο Ίντερνετ αλλα κ στο ενυδρείο μου) όλες οι κρυπτόκορινες έχουν πρόβλημα προσαρμογής, γιαυτο κ πολλοί κόβουν τα φυτά κοντά στην ρίζα κ τις φυτεύουν ετσι

Link to comment
Share on other sites

Απλά δηλαδή πρέπει να περιμένω να πέσουν τα νεκρά φύλλα και να τα βγάζω; Προβληματίζομαι μην μου σαπίσει το φυτό με τον καιρό. Ξανά λέω όμως ότι οι ρίζες είναι πάρα πολύ καλές. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα να κανείς ενα καλο κλάδεμα, αλλα η εμπειρία μου ειναι μικρή. Εγω παντως αυτο εκανα

 

επισης θέλει σκιασμένο μέρος 

 

δες κ αυτο το βίντεο: στο 07:30

 

 

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

Τι ποικιλία είναι γνωρίζεις; Πχ την parva δεν την κλαδεύεις. Εμένα οι 8 στις 10 πάντα λιώνουν τον πρώτο καιρό και έπειτα είναι κομπλέ. Χωρίς να αλλάξω κάτι. Και δεν τις κλαδεύω καν. Αναπροσαρμόζονται. Πολλά φυτά το κάνουν. Επίσης μην πλησιάζεις πολύ κοντά τις ταμπλέτες στις ρίζες τις καίει 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία εχω απο την x  willisii

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Τι ποικιλία είναι γνωρίζεις; Πχ την parva δεν την κλαδεύεις. Εμένα οι 8 στις 10 πάντα λιώνουν τον πρώτο καιρό και έπειτα είναι κομπλέ. Χωρίς να αλλάξω κάτι. Και δεν τις κλαδεύω καν. Αναπροσαρμόζονται. Πολλά φυτά το κάνουν. Επίσης μην πλησιάζεις πολύ κοντά τις ταμπλέτες στις ρίζες τις καίει 

Είναι ποικιλία willisii. Μήπως το ταλαιπωρεί το σαλιγκαράκι μου; Επίσης παίζει καθόλου ρόλο αυτό που ανέφερα σχετικά με τις ρίζες και το χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ρίζα κοίτα όταν λες ένα μέρος. Μπορείς με την τσιμπίδα σου να την βάλεις στην θέση της φυτευοντάς την. Γενικά είναι εύκολη σαν ποικιλία η συγκεκριμένη. Τώρα το χαλίκι που λες? Διευκρίνισε το. Μόνο τις ταμπλέτες έχεις βάλει? Ή ρίχνεις και τίποτα άλλο.  Το φως που έχεις μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες? Επίσης κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές? Την ρουτίνα σου εννοώ. Και το νερό σου σε τι θερμοκρασία κυμαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Αυτό με την ρίζα κοίτα όταν λες ένα μέρος. Μπορείς με την τσιμπίδα σου να την βάλεις στην θέση της φυτευοντάς την. Γενικά είναι εύκολη σαν ποικιλία η συγκεκριμένη. Τώρα το χαλίκι που λες? Διευκρίνισε το. Μόνο τις ταμπλέτες έχεις βάλει? Ή ρίχνεις και τίποτα άλλο.  Το φως που έχεις μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες? Επίσης κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές? Την ρουτίνα σου εννοώ. Και το νερό σου σε τι θερμοκρασία κυμαίνεται.

Εχω τρια δαχτυλα χαλικι αρχικα. Εχω τις ταμπλετες crypto της tetra και εβαλα μια στο χαλικι κοντα στην κρυπτοκορινα πριν απο μια εβδομαδα, δεν βαζω τιποτα αλλο. Το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια εδω και τρεις μηνες σχεδον. Επισης ο φωτισμος ειναι αυτος του ενυδρειου (led) και λειτουργει με χρονοδιακοπτη συγκεκριμενες ωρες (απο τις 18:00 μεχρι τις 1:00). Μεχρι τωρα εχω κανει μια αλλαγη νερου (εβγαλα το ενα τριτο του συνολικου νερου και πριν προσθεσω το καινουργιο νερο εριξα σε αυτο τα βακτηρια μου και το αντιχλωριο μου). Το νερο μου ειναι με βαση το θερμομετρο μου (αναλογικο) στους 24-25 βαθμους. Οι αλλαγες μου σκοπευω να γινονται ανα ενα με ενα-μιση μηνα. Το φυτο οταν το πηρα απαρτιζοταν απο πολλες ριζες. Για καποιο λογο ομως δυσκολευτηκα να τις φυτεψω ολες ετσι ωστε να μην φαινεται η ριζα με το ματι (να μην ειναι δηλαδη ολη η ριζα εντος του χαλικιου) δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει αυτο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ δεν μπορώ να καταλάβω το πόσο εκτός είναι αλλά ναι είναι φυτό που βασίζεται στις ρίζες του. Επίσης δεν είναι και το πιο δεκτικό σε αλλαγές και γενικά σε αστάθεια. Οι ταμπλέτες από μόνες τους δεν κάνουν τίποτα. Ιδιαίτερα αυτές που χρειάζονται και τον σίδηρο ένα παραπάνω. Τις ταμπλέτες τις έχεις όσο πιο βαθιά γίνεται? Είναι κοντά στις ρίζες? Τι ψάρια έχεις που κάνεις αλλαγές 1-1,5 μήνα? Γενικά για τι λίτρα μιλάμε. Όταν σου είπα ότι και εμένα μου λιώνουν και μετά επανέρχονται μίλησα φυσικά για τον πρώτο μήνα. Τρεις μήνες που αναφέρεις εσύ είναι πολύς ο καιρός και σίγουρα κάτι δεν της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Εννοώ δεν μπορώ να καταλάβω το πόσο εκτός είναι αλλά ναι είναι φυτό που βασίζεται στις ρίζες του. Επίσης δεν είναι και το πιο δεκτικό σε αλλαγές και γενικά σε αστάθεια. Οι ταμπλέτες από μόνες τους δεν κάνουν τίποτα. Ιδιαίτερα αυτές που χρειάζονται και τον σίδηρο ένα παραπάνω. Τις ταμπλέτες τις έχεις όσο πιο βαθιά γίνεται? Είναι κοντά στις ρίζες? Τι ψάρια έχεις που κάνεις αλλαγές 1-1,5 μήνα? Γενικά για τι λίτρα μιλάμε. Όταν σου είπα ότι και εμένα μου λιώνουν και μετά επανέρχονται μίλησα φυσικά για τον πρώτο μήνα. Τρεις μήνες που αναφέρεις εσύ είναι πολύς ο καιρός και σίγουρα κάτι δεν της αρέσει.

Την ταμπλετα την εβαλα οσο πιο βαθια γινοταν σε αποσταση πεντε εκατοστων απο την κρυπτοκορινα. Το ενυδρειο δουλευει τρεις μηνες η κρυπτοκορινα μπηκε σχεδον ενα μηνα πριν. Το ενυδρειο μου ειναι 40λιτρο. Τα ψαρακια μου ειναι: 5 zebra danio, 5 tetra neon, 2 guppy αρσενικα, 1 pleco, 1 apple snail και μια γαριδα bamboo. Ιδιαιτερη συμπαθεια στην κρυπτοκορινα δειχνει το σαλιγκαρακι που παει και το μασαει με την πρωτη ευκαιρια.  Προτεινεις αυριο να την φυτεψω λιγο καλυτερα μεσα στο χαλικι;

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαράκι σου προτιμάει την νεκρή cryptocorine έτσι όπως έγινε. Ναι να την φυτέψεις καλά. Και οκ τότε αφού είναι μήνα ακόμη άστο για μια εβδομάδα να δεις πως θα κυλήσει. Γτ και εμένα το κάνουν. Και στην αρχή έλεγα μα τι κάνω λάθος. αλλά είναι στην προσαρμογή της. Εμένα έλιωνε σε στάδιο που απλά έμενε μόνο η ρίζα. Έχουν όμως ανθεκτικό τρομερό ριζικό σύστημα και ξανά μεγαλώνουν. Δώσε της χρόνο. Πάντως για την σύνθεση σου δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις τόσο αργές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Το σαλιγκαράκι σου προτιμάει την νεκρή cryptocorine έτσι όπως έγινε. Ναι να την φυτέψεις καλά. Και οκ τότε αφού είναι μήνα ακόμη άστο για μια εβδομάδα να δεις πως θα κυλήσει. Γτ και εμένα το κάνουν. Και στην αρχή έλεγα μα τι κάνω λάθος. αλλά είναι στην προσαρμογή της. Εμένα έλιωνε σε στάδιο που απλά έμενε μόνο η ρίζα. Έχουν όμως ανθεκτικό τρομερό ριζικό σύστημα και ξανά μεγαλώνουν. Δώσε της χρόνο. Πάντως για την σύνθεση σου δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις τόσο αργές αλλαγές.

Ναι το εχω ξανα διαβασει οτι απλα θελουν να τις αφησεις στην ησυχια τους κι αυτες θα βρουν τον δρομο τους, τιποτα αλλο. Καθε ποτε θα προτεινες να κανω την αλλαγη νερου μου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι και λίγα τα λίτρα σου αλλά εβδομαδιαία καλό θα ήταν να άλλαζες το νερό σου. Επίσης παραπάνω που διάβασα ότι στην αλλαγή βάζεις βακτήρια και αντιχλώριο μαζί δεν έχει νόημα γιατί το νερό σου είναι ήδη με χλώριο δεν προλαβαίνει. Τα βακτήρια στην αρχή του στρωσίματος σου ή όταν η ποιότητα του νερού σου πάψει να είναι καλή αλλά σε ήδη αποχλωριομένο νερό. Τι φίλτρο έχεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Είναι και λίγα τα λίτρα σου αλλά εβδομαδιαία καλό θα ήταν να άλλαζες το νερό σου. Επίσης παραπάνω που διάβασα ότι στην αλλαγή βάζεις βακτήρια και αντιχλώριο μαζί δεν έχει νόημα γιατί το νερό σου είναι ήδη με χλώριο δεν προλαβαίνει. Τα βακτήρια στην αρχή του στρωσίματος σου ή όταν η ποιότητα του νερού σου πάψει να είναι καλή αλλά σε ήδη αποχλωριομένο νερό. Τι φίλτρο έχεις

Το φιλτρο ειναι αυτο που ειχε το ενυδρειο μαζι. Δεν εχω ιδεα για να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό είναι? Τι υλικά μέσα έχει. Ποιας εταιρείας είναι το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Eσωτερικο ειναι ναι. Μεσα εχει ενα πλαστικο κατι σαν κασετινα που βγαινει και μεσα σε αυτο το πλαστικο εχει ενα υλικο σαν βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tasos Poulis έγραψε:

Eσωτερικο ειναι ναι. Μεσα εχει ενα πλαστικο κατι σαν κασετινα που βγαινει και μεσα σε αυτο το πλαστικο εχει ενα υλικο σαν βαμβακι.

Βάλε μια φωτογραφία ή έστω πες μου τι μάρκα είναι

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Βάλε μια φωτογραφία ή έστω πες μου τι μάρκα είναι

https://www.petshug.gr/product/ενυδρείο-aqua-syncro-starter-kit-stk10-37-8l/

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο σου. Καλυτερα μια φορα να δεις....

Εχεις ψαρια στο ενυδρειο; Χαλικι; τι χαλικι; αλλαγες νερου; μετρησεις; πόσο τρεχει το ενυδρειο;

Δωσε πληροφοριες! :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/6/2021 at 8:58 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο σου. Καλυτερα μια φορα να δεις....

Εχεις ψαρια στο ενυδρειο; Χαλικι; τι χαλικι; αλλαγες νερου; μετρησεις; πόσο τρεχει το ενυδρειο;

Δωσε πληροφοριες! :)

 

 

Έχει γράψει παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Με τον πληθυσμό που εχεις στο ενυδρείο θα έκανα αλλαγή νερου κάθε 4 μερες με ξέπλυμα το σφουγγάρι του φίλτρου απο το νερο που έβγαλες.

 

οταν ειναι μεγάλος ο πληθυσμός για τα λίτρα σου αυτο ειναι μονόδρομος. Τουλάχιστον ετσι έσωσα εγω το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...