Jump to content

Χομπίστες που μας περνάνε για χαζούς


Recommended Posts

Παιδιά δεν άντεξα και ήθελα να τα βγάλω απο μέσα μου, γενικά στο ιντερνετ σχεδόν σε όλα τα σοσιαλ μέσα και φόρουμ βλέπω ψάρια ενυδρεία κτλ που έχουν μπουσταριστει στο χρώμα τόσο πολύ λες και εμείς δεν γνωρίζουμε απο ψάρια απο χρώμα των φυτών, και πως φαίνονται στην πραγματικότητα. Εσείς που το κάνετε αυτό έλεος πια δεν είμαστε χαζοί και ένας που ασχολείται κανένα εξάμηνο με το χόμπι καταλαβαίνει ποιο είναι το φασικό χρώμα.

Της φωτογραφίες της μπουσταρουν τα πετ σοπ για να προσελκύσουν αγοραστές, δηλαδή με ψάρια ψαρεύουν ψάρι ρίχνουν δόλωμα για να έρθει το μεγάλο ψάρι (χομπιστας) να το φάει, οι χομπιστες όμως γιατί το κάνουν, ποιος ο λόγος; Τη θέλουν να δείξουν, τη θέλουν να αναδείξουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Της φωτογραφίες της μπουσταρουν τα πετ σοπ για να προσελκύσουν αγοραστές, δηλαδή με ψάρια ψαρεύουν ψάρι ρίχνουν δόλωμα για να έρθει το μεγάλο ψάρι (χομπιστας) να το φάει, οι χομπιστες όμως γιατί το κάνουν, ποιος ο λόγος; Τη θέλουν να δείξουν, τη θέλουν να αναδείξουν;

Μήπως έχει σχέση με τη λέξη ''ΕΓΩ'', π.χ εγωκεντρικός, εγωιστής, εγωπαθής, εγωμανής  κλπ κλπ  συν  καποια ψυχολογικά συμπλέγματα ??????

  • Like 5
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει @corto maltese , μπόλικο Εγώ ίσως και με μια δόση ψευτομαγκιας και κάποιων ακόμη συμπλεγμάτων, που πολλές

 φορές τέτοιες συμπεριφορές βλάπτουν το ίδιο το χόμπι

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα το "φίλτρο" έχει μπει για τα καλά στις ζωές μας, όχι μόνο σε μορφή "χρώματος" φυσικά. Δεν αναφέρομαι σε επαγγελματίες, εκείνοι έχουν και κάποιο (θεμιτό; ) λόγο να το κάνουν.
Μιλάω για όλους εμάς, που με το χαμόγελο της "κοινοποίησης" δηλώνουμε ευθαρσώς μια ζωή χωρίς προβλήματα - όταν ο κόσμος έξω ζει τα όσα.
Αναφέρομαι στα ρετούς που κρύβουν τις ατέλειες, τις αγκαλιές που φαντάζουν τις καλύτερες φιλίες, τα βλέμματα που μαρτυρούν απόλυτη σιγουριά για τα πάντα γύρω μας κλπ κλπ..

Μήπως έτσι είναι ο άνθρωπος όμως; Μήπως τα "μέσα" είναι απλώς ένα εργαλείο που μας δίνει τη δυνατότητα να δούμε τη ζωή όπως πραγματικά θα θέλαμε να είναι στα δικά μας τα μάτια;
Μήπως ζητάμε απλώς μια επιβεβαίωση μέσα στις καθημερινές σκοτούρες;
Το να "ξεγελάσεις" με αυτόν τον τρόπο όταν τελικά δεν έχεις κάτι άλλο ουσιαστικό να κερδίσεις, μήπως τελικά δεν θα έπρεπε να κατακρίνεται τόσο;

Απλές σκέψεις έγραψα χωρίς να αντιτίθεμαι με κανέναν εννοείται. Θα πρότεινα μόνο να είμαστε πιο χαλαροί με πράγματα που δεν μας επηρεάζουν τόσο άμεσα σε προσωπικό επίπεδο, για όποιον θέλει να το ασπαστεί φυσικά. Και η αντίθετη άποψη πάντα καλοδεχούμενη είναι. [emoji6]

  • Like 2
  • Agree 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Παιδιά δεν άντεξα και ήθελα να τα βγάλω απο μέσα μου, γενικά στο ιντερνετ σχεδόν σε όλα τα σοσιαλ μέσα και φόρουμ βλέπω ψάρια ενυδρεία κτλ που έχουν μπουσταριστει στο χρώμα τόσο πολύ λες και εμείς δεν γνωρίζουμε απο ψάρια απο χρώμα των φυτών, και πως φαίνονται στην πραγματικότητα. Εσείς που το κάνετε αυτό έλεος πια δεν είμαστε χαζοί και ένας που ασχολείται κανένα εξάμηνο με το χόμπι καταλαβαίνει ποιο είναι το φασικό χρώμα.

Της φωτογραφίες της μπουσταρουν τα πετ σοπ για να προσελκύσουν αγοραστές, δηλαδή με ψάρια ψαρεύουν ψάρι ρίχνουν δόλωμα για να έρθει το μεγάλο ψάρι (χομπιστας) να το φάει, οι χομπιστες όμως γιατί το κάνουν, ποιος ο λόγος; Τη θέλουν να δείξουν, τη θέλουν να αναδείξουν;

Εδώ, ή μάλλον ΚΑΙ εδώ κολλάει αυτό που λέμε, 

"άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι".

Δλδ άλλη η πραγματικότητα και άλλη η προβολή της. Αλήθεια όμως @Χρήστος τι σε έκανε να σκάσεις και να ανοίξεις τέτοια κουβέντα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Θα πρότεινα μόνο να είμαστε πιο χαλαροί με πράγματα που δεν μας επηρεάζουν τόσο άμεσα σε προσωπικό επίπεδο, για όποιον θέλει να το ασπαστεί φυσικά. Και η αντίθετη άποψη πάντα καλοδεχούμενη είναι.

Συμφωνώ αρκετά με όλο σου το σκεπτικό άλλα στο παραπάνω προσυπογράφω μέχρι κεραίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Εδώ, ή μάλλον ΚΑΙ εδώ κολλάει αυτό που λέμε, 

"άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι".

Δλδ άλλη η πραγματικότητα και άλλη η προβολή της. Αλήθεια όμως @Χρήστος τι σε έκανε να σκάσεις και να ανοίξεις τέτοια κουβέντα; 

ένας γνωστός μου είδε ένα ενυδρείο με κάτι ψάρια ενθουσιάστηκε μπήκε στην σελίδα και βλέπει πάνω κάτω τα ίδια και τα παρήγγειλε και του ήρθαν με 70% λιγότερο χρώμα. Αυτό ήταν η αφορμή 

Όπως είπα τα μαγαζιά για τους δικούς τους λόγους επιβίωσης κάνουν ότι κάνουν εμείς η χομπιστες όμως δεν οφείλουμε να δείχνουμε στον κάθε χομπιστα την αλήθεια το αληθινό χρώμα του ψαριού και του φυτού;

θα σας πω μια ιστορία φανταστική αλλά όχι εκτός πραγματικότητας

βλέπει ένας το παρακάτω ψάρι και λέει... ''ώρε φίλε όμορφο ψάρι θα το πάρω.''

 

(Εικόνα απο το ιντερνετ)

hqdefault.jpg

 

παραγγέλνει και του έρχεται το παρακάτω

(δικό μου ψάρι)

original.thumb.jpg.b35584f7585e2d683668a5a5f3e88111.jpg

 

''τη στο καλώ και ποιο αμυδρα τα σχήματα και το χρώμα  άτονο ναι όμως εγώ έδωσα λεφτά και εγώ στο ίντερνετ τα βλέπω αλλιώς

μήπως έινα άλλο είδος; ψανχει ξανά και ψαχνει παρόμια ψάρι και βρήσκη τα παρακάτω... ''αυτό μοιάζει αλλά παλι τα δικά μου είναι ποιο ατονα''

Tateurndina-ocellicauda-man.jpg

 

Ε τη να κάνω πως θα τα παρουσιάζω όταν όλοι οι άλλοι μου ανεβάζουν ψάρια διαμάντια με χρώμα και όμορφα. Οπότε μπαινει στο τρυπάκη και αυτος και μπουστάρι τα ψάρια και παρουσιάζει μετά τα παρακάτω. και λέει παιδιά τα Tateurndina ocellicauda πανέμορφα ψάρια και έντονα χρώμματα.

παιρνει και καμιά 30αρι like και ο αρχάριος που θα το δει θα πιστέψει ότι έτσι είναι τα ψάρια.

και αν βρεθει ένας να πει ότι τα χρώματα είναι μπουσταρισμένα θα τον κράξουν όλοι θα τον πουν ζηλιάρη, φθονερό άνθρωπο, και Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, κα το παραμύθι συνεχίζεται.

fake.thumb.jpg.a56f13dd915b6569bec02daa16c2abc5.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Θα πρότεινα μόνο να είμαστε πιο χαλαροί με πράγματα που δεν μας επηρεάζουν τόσο άμεσα σε προσωπικό επίπεδο, για όποιον θέλει να το ασπαστεί φυσικά. Και η αντίθετη άποψη πάντα καλοδεχούμενη είναι. emoji6.png

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Συμφωνώ αρκετά με όλο σου το σκεπτικό άλλα στο παραπάνω προσυπογράφω μέχρι κεραίας.

Εγώ πάλι έχω διαστρωμένη μάλλον άποψη :)  και αφορά την γενική μου ζωή και αντίληψη, το να μου πει κάποιος ότι η φωτογραφία έχει υποστεί επεξεργασία το δέχομαι. Το να με παρουσιάσει όμως ένα ψέμα ως αλήθεια όχι μόνο δεν το δέχομαι αλλά δεν τον δέχομαι και ως άνθρωπο, (όχι δεν τον μισώ), αλλά δεν τον εμπιστεύομαι και δεν θέλω να έχω σχέση με ανθρώπους αυτής την αντίληψης.  Γενικά είμαι εκκεντρικός χαρακτήρας με όλα τα συν και τα πλην για αυτό και αυτές κατά κάποιους ακρότητες των απόψεών μου. Τέλος πάντων έβγαλα τα αποθαμένα μου εδώ γιατί ως χομπιστες παρά την εκκεντρικότητα μου θα μπορέσετε έστω και λίγο να με καταλάβατε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μαζί σου και φυσικά δέχομαι και τη δική σου οπτική γωνία. Να πω μόνο ότι στην προκειμένη μιλάμε για ψάρια τραβηγμένα μέσα σε ένα ενυδρείο, ξέρουμε όλοι ότι πολλές φορές αρκεί ο φωτισμός του και μόνο για να κάνει το άσπρο μαύρο στην αποτύπωση μιας φωτογραφίας.. το βλέπω λοιπόν λίγο υπερβολικό μιας και μπορεί να μην έγινε καν εσκεμμένα όλο αυτό. Μπορεί βέβαια και να ήταν όντως έτσι, όλα παίζουν.

Σίγουρα ένα μήνυμα του τύπου "η φωτογραφία μπορεί να μην αποτυπώνει στο 100% την πραγματικότητα" να άλλαζε πολύ το πραγμα αλλά..

Στην τελική για ψάρια μιλάμε, το παραμικρό τα κάνει να αλλάζουν χρώμα τα άτιμα.![emoji1]



  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μαλλον εχω μπακατελα κινητο και ειμαι εντελως ασχετος. Εσυ χρηστο αυτη την αλλαγη χρωματων στις φωτο που ανεβασες απο τα ψαρια σου την εκανες ευκολα? Τοσο ευκολα πειραζονται τα χρωματα?η αληθεια ειναι οτι φαινονται παντως οι καλλιτεχνικες φωτο απο τις πραγματικες και επισης εχω δει οτι αρκετοι οχι ολοι (κακως) ζητουν ειτε βιντεοκληση ειτε φωτο απο γονεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Εγώ πάλι έχω διαστρωμένη μάλλον άποψη :)  και αφορά την γενική μου ζωή και αντίληψη, το να μου πει κάποιος ότι η φωτογραφία έχει υποστεί επεξεργασία το δέχομαι. Το να με παρουσιάσει όμως ένα ψέμα ως αλήθεια όχι μόνο δεν το δέχομαι αλλά δεν τον δέχομαι και ως άνθρωπο, (όχι δεν τον μισώ), αλλά δεν τον εμπιστεύομαι και δεν θέλω να έχω σχέση με ανθρώπους αυτής την αντίληψης.  Γενικά είμαι εκκεντρικός χαρακτήρας με όλα τα συν και τα πλην για αυτό και αυτές κατά κάποιους ακρότητες των απόψεών μου. Τέλος πάντων έβγαλα τα αποθαμένα μου εδώ γιατί ως χομπιστες παρά την εκκεντρικότητα μου θα μπορέσετε έστω και λίγο να με καταλάβατε.

Το 99% τον ανθρώπων που ασχολούνται με τα social αναδιαμορφωνουν τον εαυτό τους και τον παρουσιάζουν διαφορετικά από την πραγματικότητα τους, και εσύ κόλλησες που γίνεται στα ψάρια; 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Το 99% τον ανθρώπων που ασχολούνται με τα social αναδιαμορφωνουν τον εαυτό τους και τον παρουσιάζουν διαφορετικά από την πραγματικότητα τους, και εσύ κόλλησες που γίνεται στα ψάρια; 

 

 

όχι δεν κόλλησα απλά δεν ασχολήθηκα ποτέ με στα σοσιαλ :) και μέχρι πριν 3 μήνες δεν είχα ούτε fb, έφτιαξα λογαριασμό μόνο και μόνο για ένα λόγο και έκανα όλο και όλο 2 ποστ, απλά μετά έψαξα να δω λίγο στο ενυδρειακο κομμάτι του fb  (ελληνικά και ξένα) τη παίζει και καράφλιασα . Για τα κοινά προφίλ που παρουσιάζει ο κάθε ένας την ζωή του σε φιρμάνια δεν με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

όχι δεν κόλλησα απλά δεν ασχολήθηκα ποτέ με στα σοσιαλ :) και μέχρι πριν 3 μήνες δεν είχα ούτε fb, έφτιαξα λογαριασμό μόνο και μόνο για ένα λόγο και έκανα όλο και όλο 2 ποστ, απλά μετά έψαξα να δω λίγο στο ενυδρειακο κομμάτι του fb  (ελληνικά και ξένα) τη παίζει και καράφλιασα . Για τα κοινά προφίλ που παρουσιάζει ο κάθε ένας την ζωή του σε φιρμάνια δεν με ενδιαφέρουν.

Καλά και εγώ δε είχα ειχα κάτι σε σοσιαλ αλλά θέλοντας και μη ξέρεις τι συμβαίνει.  

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ άπειρα με αυτό που λες Χρήστο. Δεν θα πω ότι ακριβώς είμαι παθών απλά έχω συζητήσει το συγκεκριμένο θέμα με εκτροφέα-πωλητή άγριων μονομάχων και μου έχει παραδεχτεί ότι χρησιμοποιεί πολύ καλές κάμερες ώστε να πιάσει τα ψάρια στη γωνία και τη στιγμή που τα χρώματά τους αντανακλώνται τέλεια στον φωτισμό. Εννοείται πως οι φωτογραφίες τραβιούνται όταν τα ψάρια είναι σε κατάσταση flaring που δείχνουν περισσότερο τα χρώματά τους (έξτρα trick).  Φυσικά και όλο αυτό έχει αντίκτυπο στο μάτι του αγοραστή που συνήθως συνοδεύεται από ένα "ουάου" αλλά η πραγματικότητα διαφέρει όπως έτυχε και με το gudgeon της φωτογραφίας σου. Το ίδιο έτυχε και σε μένα όταν προσπαθούσα να τραβήξω φωτογραφία και να παρουσιάσω τον άγριο μονομάχο που έχω για φώτο προφιλ. Πρέπει να τον τράβηξα ίσα με 5-6 φορές ώστε να πετύχω το χρώμα του στα καλύτερα και να δείξει όσο πιο ωραίος γίνεται διαφορετικά η πραγματικότητα είναι λίγο μακριά. Φαντάζομαι πως αν ήθελα να τον πουλήσω και χρησιμοποιούσα καλύτερη κάμερα σίγουρα κάποιος θα τον έπαιρνε αλλά μεταξύ μας δεν θα έβλεπε το ίδιο ψάρι. Οπότε ας μην τρέχουμε με τη μία να πάρουμε ένα ψάρι μόνο και μόνο επειδή δείχνει ωραίο στις φωτογραφίες του google....

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να παρεμβληθω κι εγώ λίγο στην συζήτηση....Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση το ψάρι που παρήγγειλε κάποιος να μην ζούσε στις κατάλληλες συνθήκες, να ήταν στρεσσαριαμενο κλπ. Και μόλις του παρειχαμε εμείς όλα αυτά συν σωστή διατροφή συν αναλογίες, λίτρα κλπ, να "έβγαλε" τα καλύτερα του χρώματα? Γιατί απαραίτητα να φταίνε οι κάμερες, μπουσταρισμα, φίλτρα κλπ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...